Vyrazte po stopách Cyrila a Metoděje a poznejte zajímavá místa Východní Moravy

23. 8. 2021

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (EKSCM) je první stezkou zaměřenou na slovanské kulturní dědictví, s původem v České republice. Stezka nabízí řadu zajímavých tras a cílů, které vedou prostřednictvím zážitků po stopách příběhu Konstantina a Metoděje. Páteřní trasy, které se linou především přes poutní místa Svatý Hostýn, Velehrad a Štípu u Zlína, zavedou návštěvníky do malebných koutů Východní Moravy.

Hlavním poutním místem s odkazem Cyrila a Metoděje bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě, kde je i v samotném okolí cyrilometodějský odkaz velmi silný. Z poutního místa je to jen malý kousek do Archeoskanzenu nebo do Živé vody v Modré. Zavítat lze také do Centra slováckých tradic. Tuto část trasy lze navštívit pěšky i na kole, obě místa propojují kvalitní cyklostezky a trasy vedoucí mimo frekventované silnice.

Krásnou přírodou se studánkami, památkami a netradičními místy vede Chřibský okruh, v němž turisté zavítají nedaleko Koryčan ke třem mystickým místům spojených se středověkým obdobím. Okruh, jehož část vede po značené cyrilometodějské stezce, je dlouhý do šesti kilometrů a dá se snadno zvládnout do dvou hodin. Určitě nelze minout nejkrásnější skalní útvar v Chřibech – Kazatelnu.

Za jednodenní etapu z celkové trasy Wisla (Polsko) – Velehrad se považuje trasa vedoucí z Pusteven do Rožnova pod Radhoštěm. Na samotné Pustevny lze dojet autem, nebo využít autobusové spojení. Trasa pak vede z Pusteven, kde nelze neochutnat tradiční borůvkové knedlíky, po hřebeni značenou cyrilometodějskou stezkou na Radhošť ke kapli sv. Cyrila a Metoděje přes západní úbočí radhošťského masivu kolem Valašského muzea v přírodě do centra Rožnova pod Radhoštěm. V rámci výletu stojí za to vystoupat i na Jurkovičovu rozhlednu, která nabízí krásné výhledy.

Na Valašsku nelze minout ani kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích, který je unikátní především svojí stavbou. Dřevěný kostel je postavený za jediný rok, a to bez použití jediného hřebíku. Navíc v lokalitě, kde stojí, se natáčel i populární seriál Doktor Martin, v němž zdejší fara sousedící s kostelem sloužila jako ordinace tohoto lékaře.

EKSCM nevynechává ani region Kroměřížska, kde se nachází okruh kolem Svatého Hostýna. Na toto poutní místo v Hostýnských vrších se lidé dostanou pravidelnou autobusovou linkou z Bystřice pod Hostýnem, odkud se dá vydat také pěšky. Na Hostýně, který je i oblíbeným cílem cyklistů, se nachází bazilika Nanebevzetí Panny Marie – nejvýše položená sakrální stavba na Moravě s trvalou duchovní správou. V těsné blízkosti je pak Jurkovičova křížová cesta, která patří k uměleckým skvostům.

Ze Svatého Hostýna pak vede další trasa do Lukova, která je dlouhá necelých 15 kilometrů a line se krásnou přírodou. Cestou je možné vidět skalní útvar Skalný, odkud se nabízí krásný výhled na Hostýn, na trase je možné si opéct i buřty a dojít až ke zřícenině hradu Lukov. Od něho pak vede další pětikilometrový značený okruh kolem zříceniny, který turisty zavede k zajímavým skalním útvarům a úžasným výhledům do okolní krajiny.

Z Hostýna poutníci i turisté mohou vyrazit na prohlídku celé řady významných chrámů a kostelů, z nichž řada je zahrnuta i do projektu Otevřené brány, a až do září v nich průvodci nabízejí komentované prohlídky. Mezi ně patří třeba kostel sv. Mořice v Kroměříži, barokní kostel Narození Panny Marie v Rajnochovicích, poutní chrám Narození Panny Marie ve Štípě nebo kostel Panny Marie Sněžné v Provodově ve známém poutním místě Maleniska.

Čerstvý vzduch a kouzelná krajina – tak lze charakterizovat okruh kolem Žítkové v oblasti Bílých Karpat. Zvláštním fenoménem pro Žítkovou je lidové léčitelství. Okruh vede převážně po turistické trase se středním převýšením a má příjemných pět kilometrů. Cestou se nabízí nádherné výhledy a na moravských Kopanicích nelze neminout místní farmy s nabídkou kvalitních sýrů. Odtud je to pak jen kousek do Uherského Brodu do farního kostela Neposkvrněného početí Panny Marie.

Cyrilometodějská stezka je nejen o putování, ale také o zážitcích, poznání a uvědomění si. Má více než 500 kilometrů značených a dobře udržovaných turistických tras, které vedou přes poutní místa a archeologické lokality. Jsou značeny obousměrně a vybízejí k putování bez hranic, a to nejen státních. Projekt Otevřené brány zahrnuje v celém Zlínském kraji 26 církevních památek, v nichž si návštěvníci prohlédnou zejména umělecky a historicky cenné kostely a jejich mobiliář. Komentované prohlídky jsou zdarma a každá farnost je organizuje dle svých možností.

Podrobnosti o cyrilometodějské stezce naleznou zájemci na www.putujemebezhranic.cz, projekt Otevřené brány zveřejňuje informace na www.otevrenebrany.cz. Na obou portálech jsou k dispozici podrobné trasy i informace o turistických cílech.

cm-stezka1.jpg
cm-stezka2.jpg
cm-stezka3.jpg
cm-stezka4.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap