Vyrazte na fašanky s Muzeem regionu Valašsko

12. 2. 2021

K oblíbeným únorovým akcím Muzea regionu Valašsko patří Zámecký masopust na zámku Vsetín. Letošní ročník musel být stejně jako další podobné akce v regionu zrušen kvůli koronaviru. Pojďme se tedy na fašanky vydat alespoň prostřednictvím malého ohlédnutí s etnografkou muzea Miladou Fohlerovou.

Hojnost před dlouhým půstem

Masopust byl za dob našich předků několikatýdenním časem hojnosti jídla a zábavy. Dnes se zúžil na jednodenní slavnost, jako připomínku krásné tradice. Celé období začíná 7. ledna (den po Třech králích) a končí pochováním basy o půlnoci na Popeleční středu, která 40 dnů před Velikonoční nedělí startuje období půstu. Délka masopustu je tedy různá, podle toho, na kdy v daném roce vychází Velikonoce, jež se slaví první neděli po prvním jarním úplňku. Letos masopust končí v úterý 16. února. Naši předci by se do té doby snažili ještě co nejvíce najíst a pobavit, aby se připravili na několik týdnů strádání. Hojnost jídla se podle tradice měla pozitivně projevit i na větším blahobytu v dalším průběhu roku.

Nejlepší čas pro zabijačku

Během masopustu se také konalo nejvíce zabijaček. Chladné počasí totiž umožňovalo delší uchování masa a tuku, zabijačkové produkty navíc poskytly lidem dostatečnou výživu v době tenčících se zásob z poslední úrody. Jídelníček většiny Valachů se tak v tomto období obohatil o uzené maso, klobásy či slaninu. Na Valašsku tyto zabijačkové speciality patří dodnes k tradičním výslužkám při masopustních obchůzkách. Slanina se rovněž stala součástí mnoha masopustních písní.

Masopust = koblihy

Součástí masopustní výslužky je odedávna i pečivo, které mělo v minulosti i obřadní funkci a hospodář ho nosil na pole, aby tak zajistil bohatou úrodu. Nejen v našem regionu jsou s fašanky nejčastěji spojeny koblihy. Smažené pečivo z kynutého těsta bylo oblíbené nejen pro svou chuť, ale i mastnotu. Na Valašsku se připravovalo na sádle, kterého bylo v tuto dobu díky četnosti zabíječek dostatek. Nejčastěji byly plněny švestkovými povidly. Na Zámeckém masopustu Muzea regionu Valašsko si můžete každoročně pochutnat i na netradičních pečených koblihách. Recept najdete na http://www.muzeumvalassko.cz/novinky/masopustni-obradni-jidlo-a-pecivo.

Nejvíc zábavy na závěr

Nejveselejší fází celého období masopustu byly jeho poslední tři dny. Fašanky či končiny měly od neděle do úterý prakticky tentýž obsah. Probíhaly obchůzky masek s tancováním, hudbou, jídlem a pitím. Někde to bývalo všechny tři dny, jinde jen v neděli či jiný den. Dnes se masopustní veselí sjednotilo povětšinou na sobotu, a to včetně pochovávání basy, které dříve v úterý před půlnoci uzavíralo celý masopust.

Mezi maskami i Číňan s rouškou

Když se ještě vrátíme k masopustní obchůzkám, jejich ústřední maskou na Valašsku byl a je medvěd, který symbolizuje plodnost a prosperitu. Tanec s ním má tyto vlastnosti přenést na tanečnici i celé hospodářství. Ve většině průvodů nechybí ani ženich s nevěstou. V období masopustu se totiž dříve konalo nejvíc svateb. Mezi starobylé masky patří také cigánka (plodnost) a žid (zámožnost). Ve fašankových průvodech se vyskytuje také spousta masek zvířecích, z těch lidských jsou to především postavy parodující různá povolání, jako policajt nebo doktor a nechybí ani pohádkové či filmové postavy. Často se objevují i masky reagující na aktuální společenské dění. Už loni byl v jednom z průvodů k vidění například Číňan s rouškou proti koronaviru. I z toho je víc, než patrné, že tradice masopustu na Valašsku stále žije.

Více podobností o masopustu na Valašsku najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník