Vychází poslední letošní Valašsko

8.12.2020
Vychází poslední letošní Valašsko

Je tady konec roku 2020 a s ním přihází i 45. vydání muzejního časopisu Valašsko – vlastivědná revue. Jako obvykle Vás čeká 60 stran poutavého čtení o zajímavostech z historie i současnosti našeho regionu. K dostání bude od neděle 13. prosince v pobočkách muzea, vybraných knihkupectvích a turistických informačních centrech. Objednat si ho můžete i z tepla svého domova.

V úvodní kapitole najdete úryvky z básní známých regionálních pábitelů i krásná vyznání z lásky k Valašsku od dvojice výtvarníků Ivany Langrové a Ondřeje Strnadela.

Historická sekce nabízí zajímavou sondu Petra Odehnala do historie komunálních voleb ve Valašských Kloboukách či ohlédnutí muzejního historika Pavla Mašláně za životem známého lékaře a zakladatele vsetínského muzea MUDr. Františka Sovy, od jehož smrti letos uplynulo 80 let.

Část věnovaná přírodě přináší zajímavý článek zooložky muzea Květy Zemanové o návratu vlka obecného na valašské kotáry či vzpomínku na známého sběratele a preparátora motýlů Libora Fialu, který letos v září nečekaně opustil tento svět ve věku 78 let.

Rubrika Lidé & společnost nabízí ohlédnutí Michala Janiše za stoletou historii skautingu se spoustou unikátních fotografií z našeho regionu. Historička Andrea Mrštinová vám zase přiblíží, jak prožívali členové hraběcího rodu Kinských období 2. světové války.

Velmi smutnou událostí letošního roku bylo úmrtí bývalého ředitele Muzea regionu Valašsko a Hvězdárny Vsetín Jiřího Hasse (9. 10. 2020), na kterého zavzpomíná výkonná redaktorka časopisu Olga Méhešová. V sekci Události najdete i rozhovor s ředitelem Kostka školy a uznávaným spisovatelem Karlem Kostkou, aktuální informace o probíhající rekonstrukci zámku Kinských ve Valašském Meziříčí či článek o letošních oslavách 70. výročí otevření Hvězdárny Vsetín.

Zajímavých článků je ve 45. vydání časopisu vydávaného Muzeem regionu Valašsko mnohem více. Časopis je k dostání na zámcích ve Vsetíně a Lešné u Valašského Meziříčí, v knihkupectvích Kalouš ve Vsetíně a Bureš ve Valašských Kloboukách a také v informačních centrech ve Valašském Meziříčí, Vsetíně a Velkých Karlovicích či ve Zvonici na Soláni. „Vzhledem k neustálému nárůstu nákladu jsme ale byli po dlouhých letech nuceni zvýšit cenu o 10 korun. Věříme, že vás toto mírné zdražení neodradí a užijete si příjemné chvíle u článků z různých oborů lidského vědění,“ uvedla výkonná redaktorka časopisu Olga Méhešová a na závěr dodala: „Valašsko vám pošleme i poštou. Objednávku lze učinit prostřednictvím mailu. Podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko v sekci Publikace. K ceně 59 korun vám v tomto případě připočteme ještě poštovné.“

Jiří Koňařík

Propagační pracovník

konarik@muzeumvalassko.cz, tel. 571 411 690, 605 509 928

Úřední hodiny (včetně podatelny)