VLÁDA ČR KVŮLI ŠÍŘENÍ EPIDEMIE KORONAVIRU OMEZILA VOLNÝ POHYB OSOB NA NEZBYTNÉ MINIMUM

  16.3.2020
VLÁDA ČR KVŮLI ŠÍŘENÍ EPIDEMIE KORONAVIRU OMEZILA VOLNÝ POHYB OSOB NA NEZBYTNÉ MINIMUM

Nová informační linka v souvislosti s koronavirem: 1212

Ministerstvo zdravotnictví zprovoznilo nové webové stránky, na kterých najdete spoustu užitečných informací. Jsou zde např. informace pro zdravotníky, důležité kontakty apod. Více ZDE

 

ZLÍNSKÝ KRAJ DRŽÍ SPOLU - skupina na Facebooku

Hejtman Jiří Čunek založil skupinu „ZLÍNSKÝ KRAJ DRŽÍ SPOLU | SHÁNÍM/NABÍZÍM NEDOSTATKOVÉ ZBOŽÍ“. Její účel je jasný, spojit lidi v našem kraji a dát jim prostor nabídnout nebo poptat službu nebo zboží, kterého je aktuálně nedostatek a těžko se shání. Pokud máte zájem v této skupině být, můžete se přidat na tomto odkazu ➡️ www.facebook.com/groups/207722503773315

 

 

Potřebuji akutně řešit svoji sociální situaci
"Žádný problém není tak velký, když si o něm můžete s někým promluvit"...
Nevíte, jak řešit svoji situaci? Máte pocit, že neexistuje řešení, které zvládnete sami? Nacházíte se v ohrožení zdraví, života nebo v jiné obtížné životní situaci?

Využijte pomoci NONSTOP

Krizové linky: 577 431 333, 778 400 170
Internetové poradenství: email: sos@zlin.cz

 Linka nabízí pomoc formou:

- orientace v množství aktuálních informací
- sdílení obav, podpora, zklidnění, pojmenování aktuálních potřeb
- hledání zdrojů pomoci, pomoc při sestavování krizového scénáře
- konkrétní pomoc - kontakty na místní organizace, dobrovolníky
- dopomoc zajištění nezbytných životních potřeb

LINKA SOS Zlín je příspěvkovou organizací SMZ, je registrovanou sociální službou, je anonymní.

Otázku zdravotního stavu, případného vyšetření na COVID-19 lze řešit na lince Krajské hygienické stanice Zlín: 724 221 953, 577 006 759

Pro řešení situací v sociální oblasti byla zřízena speciální e-mailová adresa: covidsoc@kr-zlinsky.cz. Prosíme poskytovatele sociálních služeb, odbornou veřejnost a občany aby primárně pro komunikaci využívali tento kontakt.

 

 

16. 3. 2020

VLÁDA ČR KVŮLI ŠÍŘENÍ EPIDEMIE KORONAVIRU OMEZILA VOLNÝ POHYB OSOB NA NEZBYTNÉ MINIMUM

Vláda České republiky rozhodla v rámci preventivních kroků proti šíření nového typu koronaviru o dalších mimořádných opatřeních. Od půlnoci 16. března až do 24. března 6.00 ráno vyhlásila omezení volného pohybu osob až na vymezené nezbytné výjimky.

Opustit bydliště bude možné jen v přesně specifikovaných případech, například z důvodu cesty do zaměstnání či podnikání, nezbytných cest za rodinou a blízkými či cest na nákupy potravin a základních potřeb, léčiv či potřeb pro zvířata, cest k lékaři nebo za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí nebo na poštu. Povoleny jsou samozřejmě i služební pochůzky policistů či strážníků, lékařů či sociálních pracovníků, ale také třeba individuální vycházky do parků či do přírody.

Vláda současně nařídila osobám omezit pohyb na veřejně dostupných místech na nezbytně nutnou dobu a omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru. Zaměstnavatele vláda vyzvala, aby v maximální možné míře u svých zaměstnanců využili práci z domova, aby maximálně vyhověli případným žádostem o dovolenou či placené volno a aby omezili výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele.

Lidé by při kontaktu s jinými osobami měli dbát na dodržování bezpečného odstupu nejméně dva metry. Vláda také doporučuje co nejvíce používat bezhotovostní platební styk a ve zvýšené míře dbát na hygienická opatření.

Více informací je možno najít na webu Vlády ČR: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vlada-kvuli-sireni-epidemie-koronaviru-omezila-volny-pohyb-osob-na-nezbytne-minimum--180350/

Celé znění usnesení vlády o omezení pohybu osob najdete dole na této stránce (mezi Dokumenty ke stažení).

 

Od 14 hodin dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů vyhlásila Vláda ČR pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru NOUZOVÝ STAV.

Přehled aktuálních opatření Vlády ČR proti šíření nákazy novým typem koronaviru (aktualizováno ke dni 14. 3. 2020):

 • ZÁKAZ PROVOZU RESTAURACÍ A NĚKTERÝCH OBCHODŮ

Od sobotní 6 hodiny ranní platí zákaz provozu restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a dalších prodejen zboží denní potřeby. Opatření potrvá deset dní. U stravovacích zařízení mají výjimku provozovny zajišťující například jídlo pro zaměstnance.

 • ZÁKAZ AKCÍ NAD 30 ÚČASTNÍKŮ

Od páteční šesté hodiny ranní se zakazují všechny veřejné i soukromé akce s účastní přesahující 30 lidí. Opatření se týká kulturních, sportovních či náboženských akcí, výstav i například veletrhů. Zákaz se nevztahuje na zasedání či schůze ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů a pohřby.

 • ZÁKAZ VSTUPU CIZINCŮ NA ÚZEMÍ ČR

O půlnoci z neděle na pondělí začne platit zákaz vstupu všem cizincům na území České republiky, kromě výjimek – tedy cizinců s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Vláda už v minulosti zastavila vydávání víz i povolení k pobytu. 

 • ZÁKAZ CESTOVÁNÍ ČESKÝCH OBČANŮ DO ZAHRANIČÍ

Vláda zakázala vycestovat z Česka do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne rovněž platit v noci z neděle na pondělí. Vláda určila pásmo 50 kilometrů od hranic pro Čechy, kteří pracují v Rakousku nebo Německu. České zájezdové autobusy v zahraničí se mohou vrátit do Česka.

 • ZÁKAZ PŘESHRANIČNÍ DOPRAVY

Vláda zakázala všem dopravcům mezinárodní přeshraniční osobní dopravy od páteční půlnoci zajišťovat vozidly s kapacitou nad devět osob dopravu cestujících přes české hranice.

 • UZAVŘENÍ POSILOVEN, BAZÉNŮ A SPORTOVIŠŤ

Od pátečních 6 hodin musí být pro veřejnost zavřené některé služby, jako jsou posilovny, wellness služby, solária či zábavní zařízení. Od sobotní 6. hodiny bude pro veřejnost platit také zákaz chození do bazénů a turistických informačních center, stejně tak bude zakázána přítomnost na venkovních i vnitřních sportovištích s účastí přesahující ve stejný čas 30 lidí.

 • KONTROLA NA HRANICÍCH

Od páteční půlnoci budou na hranicích s Německem a Rakouskem metodické hraniční kontroly. Přechod přes hranice bude možný jen na 11 stanovených místech: S Německem zůstanou otevřené přechody Strážný, Pomezí nad Ohří, Rozvadov, Folmava, Železná Ruda, Krásný Les, Hora Sv. Šebestiána. V případě Rakouska jde o přechody Dolní Dvořiště, České Velenice, Hatě a Mikulov.

 • ODLOŽENÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ A SPLÁTEK ÚVĚRŮ

Povinnost podat daňové přiznání se pro fyzické osoby posune o tři měsíce, a to bez nutnosti prokázat důvody související s koronavirem. Nově tedy platí termín 1. červenec, namísto původního konce března. Banky poskytnou občanům a drobným podnikatelům dotčeným koronavirem možnost tříměsíčního odkladu splátek úvěrů.

 • ZAVŘENÉ ŠKOLY VČETNĚ ZUŠ

I nadále platí úterní rozhodnutí vlády o povinném uzavření všech základních a středních škol. Prezenční výuku musely přerušit také vysoké školy. Nově platí zákaz i pro ZUŠ. Posiluje se podle možností výuka elektronickou formou. Opatření platí do odvolání.

 • ŠÍŘENÍ KORONAVIRU BUDE TRESTNÝ ČIN

Šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci, její šíření může být hodnoceno jako překročení zákona.

 • OCHRANNÉ PROSTŘEDKY

Vláda uvolnila z rezervy půl miliardy korun na nákup ochranných prostředků. Zavedena bude krizová distribuce, první jsou nemocnice a záchranky.

 • ZÁSOBOVÁNÍ

Vláda kvůli koronaviru dočasně zrušila nedělní zákaz jízdy kamionů. Opatření by mělo přispět k lepší plynulosti zásobování obchodů.

 

DŮLEŽITÉ INFORMACE
Od soboty 14. března 00.00 hodin platí i mimořádná opatření v mezinárodní dopravě.  

Podrobnosti najdete v přílohách níže (dokumenty ke stažení).

 • Vládou vyhlášené mimořádné opatření v souvislosti s vyhlášením stavu nouze se dotýká i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo zveřejnilo informace k přijatým opatřením.

Podrobnosti najdete v přílohách níže (dokumenty ke stažení). 

Na základě vyhlášení stavu nouze vydalo Ministerstvo vnitra mimořádné opatření o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic České republiky.  

Podrobnosti najdete v přílohách níže (dokumenty ke stažení).

Informace pro osoby cestující do zahraničí o změnách v souvislosti s vyhlášením mimořádného opatření naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

OMEZENÍ AUTOBUSOVÝCH SPOJŮ OD NEDĚLE 15. 3. 2020

V souvislosti s vládním nařízením spočívajícím v uzavření všech škol v České republice z důvodu zamezení šíření koronaviru bude s platností od pondělí 16. 3. 2020 do odvolání provoz na všech autobusových regionálních linkách v závazku veřejné služby Zlínského kraje veden podle jízdních řádů, které platily o jarních prázdninách. Dále dojde k zastavení posilových spojů jedoucí do Brna a spojů navážející studenty v neděli na dálkové autobusové a vlakové spoje. Rovněž z důvodu vyhlášení nouzového stavu v Česku s platností od neděle 15. 3. 2020 dochází k omezení spojů na bohoslužby jezdící v neděli.

Změny ve vyhledávačích spojení, např. IDOS, se projeví nejpozději v sobotu 14. 3. 2020.

 

Zlínský kraj chce ochránit řidiče autobusů, dočasně zavádí jízdné zdarma a povinné roušky

Jízdné zdarma v důsledku šíření nákazy koronaviru ve Zlínském kraji bude s platností od středy 18. března 2020 zavedeno v linkových autobusech. Cestující budou v autobusech nastupovat pouze zadními dveřmi, zároveň budou povinni použít roušky nebo podobné ochranné prostředky. Jízdné zdarma bude prozatím zavedeno do 24. března.

 

 

INFORMACE K DISTRIBUCI RESPIRÁTORŮ TŘÍDY FFP3 A FFP2

Dne 14. 3. 2020 obdržel Zlínský kraj první dodávku respirátorů od Ministerstva zdravotnictví. Vzhledem k omezenému množství respirátorů v této dodávce byly respirátory na základě rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví distribuovány pouze Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje a nemocnicím ( KNTB a.s., Uherskohradišťská nemocnice a.s., Kroměřížská nemocnice a.s, Vsetínská nemocnice a.s. a Nemocnice Valašské Meziříčí).

Pro ostatní poskytovatele zdravotních a sociálních služeb budou zřízena výdejní místa v jednotlivých obcích s rozšířenou působností. V těchto výdejních místech v současné době nejsou žádné respirátory!

Žádáme všechny zdravotnické a sociální pracovníky, aby tato místa nenavštěvovali, ani je nijak nekontaktovali do doby, než budou dodány další respirátory! Spolu s respirátory obdrží jednotlivá výdejní místa i seznam všech poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb, kterým budou ve svém správním obvodu respirátory vydávat.

Vzhledem k trvajícímu nouzovému stavu bude zjednodušen výdej respirátorů na základě otisku razítka lékaře nebo poskytovatele sociální služby, případně po předložení oprávnění k poskytnutí zdravotních služeb nebo registraci sociálních služeb. Ve zvláštních případech je možný výdej i po prokázání totožnosti.

Další dodávka respirátorů se dle sdělení Ministerstva zdravotnictví očekává ve dnech 19. – 20. 3. 2020. Po redistribuci respirátorů do výdejních míst bude zveřejněna informace k odběru.

UPOZORNĚNÍ - OCHRANNÉ POMŮCKY

Informace o dostupnosti a distribuci ochranných pomůcek poskytuje Bc. Iva Jančíková z Odboru zdravotnictví na tel.: 577 043 801, e-mail: iva.jancikova@kr-zlinsky.cz

 

Přehled výdejních míst

ORP

Výdejní místo

kontakt

Bystřice p/H.

Městský úřad, Masarykovo nám. 137

737 336 974

Holešov

Zámek, služebna MP, nám.F.X.Richtra 190

734 422 062

Kroměříž

Městská policie, Velké nám. 33

721 304 920, 728 227   808

Luhačovice

nám. 28. října 543, Luhačovice (kancelář   101)

724190305

Otrokovice

Městský úřad, pracoviště krizového řízení,   Na Uličce 1835

725 122 558

Rožnov p/R

Městská policie, Čechova 1027

739 503 684

Uh. Hradiště

Městský úřad, Masarykovo nám.,kancelář č.   135

731 687 993

Uh. Brod

Městská nemocnice s poliklinikou, Partyzánů   2174,

731 692 683

Val. Klobouky

Valašskokloboucká poliklinika, Krátká 798

724396397

Val. Meziříčí

Městský úřad, Soudní 1221, kancelář č. 101

725 432 587

Vizovice

Hasičská zbrojnice Vizovice, Nábřežní 993

777 471 108

Vsetín

Městský úřad, Svárov 1080

724 193 667

Zlín

Magistrát města Zlína, L. Váchy 602, přízemí   budovy

577 630 671 , 604 220 456

 

10. 3. 2020

Kvůli koronaviru jsou uzavřeny všechny školy, ale i zrušeny hromadné akce nad 100 lidí

Ministerstvo zdravotnictví vydalo v úterý 10. března nové mimořádné opatření, které v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem v Evropě, nařizuje zákaz vzdělávání na všech typech škol pro potřebu ochrany před výskytem a šířením tohoto onemocnění.

Zakazuje se s účinností ode dne 11. března 2020:

 • osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů,
 • osobní přítomnost studentů na studiu na vysoké škole podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.

Dále se také zakazují s účinností od 10. března 2020 od 18 hodin divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření. Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob (např. valná hromada akciové společnosti), které se konají na základě zákona.

Ministerstvo zdravotnictví také nařizuje všem osobám po překročení státní hranice České republiky strpět provedení kontroly příznaků infekčního onemocnění, a to s účinností od okamžiku vydání tohoto mimořádného opatření. Všem osobám, u kterých budou zjištěny příznaky infekčního onemocnění, se nařizuje, aby poskytly potřebnou součinnost zdravotnickým pracovníkům při provedení odběru biologického vzorku a strpěly omezení svobody pohybu, během provádění laboratorního vyšetření biologického vzorku za účelem zjištění přítomnosti onemocnění COVID-19, a to s účinností od okamžiku vydání tohoto mimořádného opatření.

 

7. 3. 2020 

Koronavirus - rozšíření karanténního opatření

Ministerstvo zdravotnictví v sobotu 7. března vydalo nové mimořádné opatření, a to vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Itálie a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazil při svém pobytu právě na území Itálie.

S okamžitou platností se nařizuje všem osobám s přechodným a trvalým pobytem v České republice pobývajícím na území České republiky nad 90 dní nebo zaměstnaným na území České republiky, které se v období od 7. března 2020 vrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, aby bezprostředně po návratu oznámily tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu.

Dále se nařizuje praktickým lékařům, aby u osob s přechodným a trvalým pobytem v České republice pobývajícím na území České republiky nad 90 dní nebo zaměstnaným na území České republiky, které se v období od 7. března 2020 vrátí z pobytu na území Itálie, rozhodli o karanténě v délce 14 dnů.

Tyto shora uvedené povinnosti se nevztahují na:

 • řidiče nákladní dopravy, kteří přes území Italské republiky tranzitují, nebo provádějí na území Italské republiky přepravu, nakládku a vykládku zboží,
 • řidiče a posádky dopravní zdravotní služby, kteří provádějí transporty pacientů na území Italské republiky, přes území Italské republiky nebo z území Italské republiky,
 • piloty dopravních letadel, kteří neopustí palubu letadla s výjimkou provedení předletové nebo meziletové přípravy, při tranzitních nebo zpátečních letech.

Uvedeným osobám, na které se shora uvedené povinnosti nevztahují, se nařizuje, aby v případě jakýchkoliv příznaků chřipkového onemocnění neprodleně oznámily tuto skutečnost, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem, svému registrujícímu poskytovateli zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství, nebo nemají-li registrujícího poskytovatele, pak jakémukoli poskytovateli v oboru všeobecné praktické lékařství.

Řidičům nákladní dopravy, kteří přes území Italské republiky tranzitují, nebo provádějí na území Italské republiky přepravu, nakládku a vykládku zboží, se nařizuje, aby při nakládce a vykládce používali respirátory třídy FFP2 nebo FFP3, maximálně omezili přímý kontakt s místním personálem v Italské republice a měli vozidlo vybaveno ochrannými gumovými rukavicemi k použití dle potřeby a antibakteriálním gelem k pravidelné očistě rukou.

Řidičům a posádkám dopravní zdravotní služby, kteří provádějí transporty pacientů na území Italské republiky, přes území Italské republiky nebo z území Italské republiky, se nařizuje, aby tyto transporty pacientů prováděli jen s vozy, ve kterých je oddělený prostor pro pacienta, aby při transportu používali osobní ochranné pomůcky (respirátor, ochranné brýle, rukavice) a používali antibakteriální gely k pravidelné očistě rukou.

 

6. 3. 2020

Mimořádné opatření týkající se karantény občanů, kteří se vrací z Itálie

Informujeme občany Zlínského kraje o mimořádném opatření ministra zdravotnictví ČR, na základě kterého se všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, nařizuje, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem, svému registrujícímu poskytovateli zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, nebo nemají-li registrujícího poskytovatele, pak jakémukoli poskytovateli v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost.

Všem poskytovatelům zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost se nařizuje, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, rozhodli o karanténě podle § 2 odst. 7 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb. v délce 14 dnů.

Dokumenty ke stažení

.pdf Sbírka zákonů 137,02 kB
.pdf Usnesení vlády ČR - 15. 3. 2020 - Omezení pohybu osob 140,01 kB
.pdf Krizová opatření vlády k 12.3 127,98 kB
.pdf Omezení autobusových spojů od neděle 15.3. 518,45 kB
.pdf Znovuzavedeni ochrany vnitřních hranic ČR 1814,35 kB
.pdf INFORMACE K VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU V ČR 461,42 kB
.pdf Od soboty platí mimořádná opatření v mezinárodní dopravě 348,55 kB
.pdf Informace k distribuci ochranných respirátorů 106,44 kB
.pdf Příručka o chování ve společnosti při výskutu COVID-19 197,31 kB
.pdf Oznámení České pošty - Dodávání zásilek v důsledku výskytu koronaviru 417,71 kB
.pdf Mimořádné opatření z 10.3._mzcr_preruseni_vyuky 198,06 kB
.pdf Mimořádné opatření z 10.3._mzcr_zákaz akcí nad 100 osob 192,25 kB
.pdf Mimořádné opatření z 10.3._mzcr_hranicni_kontroly 197,54 kB
.pdf Leták - vícejazyčný 480,47 kB
.pdf Mimořádné opatření MZ ČR - dne 7. 3. (pobyt nad 90 dní) 230,71 kB
.pdf Mimořádné opatření MZ ČR - dne 6. 3. 2020 211,5 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

 • pondělí 8:00 - 17:00
 • úterý 8:00 - 15:00
 • středa 8:00 - 17:00
 • čtvrtek 8:00 - 15:00
 • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap