Virtuální výstava přibližuje Příběh dalekohledu

25.1.2021
Virtuální výstava přibližuje Příběh dalekohledu

Na tři desítky zajímavých virtuálních výstav pro nás připravilo za uplynulý rok Muzeum regionu Valašsko na svých internetových stránkách www.muzeumvalassko.cz.

Jednou z nich je i Příběh dalekohledu z dílny odborných pracovníků Hvězdárny Vsetín.

Zvětšovací skla a čočky pro snadnější čtení lidé znali již ve 13. století, samotný dalekohled byl ale vynalezen až mnohem později. V roce 1609 si holandský výrobce brýlí Hans Lippershey podal patent na přístroj, jímž mohou být za pomocí skel „všechny předměty ve velké vzdálenosti viděny, jako by byly blízko.“ Jeho objev o rok později vylepšil věhlasný učenec Galileo Galilei, kterého napadlo zamířit dalekohled i na noční oblohu. Se zásadním vylepšením přístroje pak přišel slavný matematik a astronom Johanes Kepler.

Od té doby prošel přístroj obrovským vývojem a dnes nám umožňuje nahlížet i do hlubin vzdáleného vesmíru. Tuto spletitou cestu popisuje virtuální výstava Příběh dalekohledu, kterou najdete v on-line sekci webových stránek www.muzeumvalassko.cz. „Formou poutavého textu a spousty unikátních fotografií se dozvíte i o tom, jaké přístroje používala a používá k pozorování oblohy naše hvězdárna,“ doplnil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík.

Virtuální výstavy najdete buďto na hlavní stránce muzea nebo v sekci Pro návštěvníky. Kromě Příběhu dalekohledu můžete vybírat ze spousty dalších zajímavých výstav napříč obory, kterými se zabývají odborní pracovníci muzea. Sekce je průběžně doplňována o nové tituly, momentálně jich čítá už pětadvacet.

Hvězdárna Vsetín byla slavnostně otevřena 30. července 1950 (v loňském roce slavila 70. výročí svého založení). Od roku 2005 je součástí Muzea regionu Valašsko, které zde pořádá pravidelné exkurze s pozorování Slunce, páteční pozorování noční oblohy, lektorské programy pro školy, odborné přednášky i akce pro širokou veřejnost. Aktuální program najdete na webových stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík, autor zprávy

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928