Vesnicí roku Zlínského kraje jsou letos Kateřinice

19.5.2014
Vesnicí roku Zlínského kraje jsou letos Kateřinice

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ve velmi emotivní a přející atmosféře dnes v budově krajského úřadu proběhlo vyhlášení výsledků Vesnice roku 2014 Zlínského kraje. Za přítomnosti náměstka hejtmana Zlínského kraje Ivana Mařáka, předsedy letošní hodnotitelské komise a starosty obce Žlutava Stanislava Koláře, dalších členů hodnotitelská komise, zástupců obcí přihlášených do letošního krajského kola soutěže a dalších vzácných hostů dosáhla na nejvyšší ocenění obec Kateřinice, která přestože letos skončila na stupni nejvyšším, byla do soutěže přihlášena teprve podruhé.

Do letošního ročníku Vesnice roku se přihlásilo celkem 306 obcí v rámci celé České republiky. Ve Zlínském kraji se rozhodlo svoji obec hodnotící komisi představit 14 soutěžících. O titul „Vesnice roku Zlínského kraje 2014“ soutěžilo 5 obcí z okresu Zlín (Bohuslavice nad Vláří, Březnice, Podhradí, Pohořelice, Rudimov), 3 obce z okresu Vsetín (Hošťálková, Kateřinice, Kunovice), 5 obcí z okresu Uherské Hradiště (Babice, Bánov, Košíky, Modrá, Pitín) a dále 1 obec reprezentující okres Kroměříž (Kyselovice). Komise krajského kola soutěže Vesnice roku 2014 navštívila všechny přihlášené obce v termínu od 13. do 16. května 2014.

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně se Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí, ve spolupráci s Kanceláří prezidenta, Asociací krajů, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem kultury, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazem knihovníků a informačních pracovníků a Folklorním sdružením České republiky už od roku 1995. Jejím cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na vývoji svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Soutěže se mohou zúčastnit obce vesnického charakteru, které mají maximálně 6 200 obyvatel a mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Obce přihlášené do soutěže jsou hodnoceny v krajských kolech soutěže komisí, které předsedá starosta vítězné obce předminulého ročníku soutěže.

Seznam obcí oceněných v soutěži Vesnice roku 2014 Zlínského kraje:

1. místo obec Kateřinice - zlatá stuha

2. místo obec Bánov - modrá stuha

3. místo obec Hošťálková - oranžová stuha

4. místo obec Modrá - zelená stuha

5. místo obec Babice

Diplom za kroniku - obec Březnice

Diplom za moderní knihovnické a informační služby - obec Bohuslavice nad Vláří

Diplom za rozvíjení lidových tradic - obec Kyselovice

Diplom za péči o květinovou výzdobu obce – obec Babice

Diplom Zlatá cihla (kategorie A) – obec Hošťálková – Venkovská usedlost č.p. 16

Diplom Zlatá cihla (kategorie B) – obec Podhradí – Hasičská zbrojnice