Vesnicí roku 2018 bylo ve Zlínském kraji vyhlášeno Dolní Němčí

  25.6.2018
Vesnicí roku 2018 bylo ve Zlínském kraji vyhlášeno Dolní Němčí

ZLÍNSKÝ KRAJ – Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2018 se dnes uskutečnilo v sídle Zlínského kraje za přítomnosti hejtmana Jiřího Čunka i dalších představitelů kraje. Z celkového vítězství v letošním krajském kole, zisku zlaté stuhy a postupu do celostátního kola soutěže se raduje obec Dolní Němčí. Gratulaci od hejtmana přijali starosta obce František Hajdůch společně s místostarostou Josefem Tinkou. Ocenění však získaly také další obce.

„Mám velkou radost z toho, že se obce do této soutěže hlásí a děkuji jejich představitelům za to, že mají chuť bojovat o nejvyšší příčky. Je dobře, že se v soutěži při hodnocení klade velký důraz na to, jak obce žijí. Chodník si dnes totiž může nechat udělat každý, ale udržovat a hlavně rozvíjet společenský život v obci, to už není tak jednoduché, a ne každý to dokáže,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

O titul Vesnice roku letos ve Zlínském kraji soutěžilo celkem 12 obcí. Z okresu Zlín to byly obce Machová a Neubuz, z okresu Vsetín obce Poličná a Ratiboř, z okresu Uherské Hradiště se přihlásily obce Dolní Němčí, Podolí a Velehrad a okres Kroměříž reprezentovaly obce Komárno, Osíčko, Rajnochovice, Skaštice a Vítonice. Všechny tyto obce navštívila v minulém týdnu hodnotící komise v čele s předsedou a starostou obce Kašava a současně zástupcem Svazu měst a obcí, panem Josefem Jarcovjákem.

Každá obec měla k dispozici dvě hodiny pro svoji prezentaci, během kterých měli zástupci obce možnost představit své rozvojové dokumenty, investiční záměry, úspěšné realizace, spolkovou činnost, péči o zeleň a krajinu, přístup k informačním technologiím či spolupráci se zemědělskými subjekty. Součástí hodnocení byla také diskuse s členy komise na témata související s obnovou a rozvojem venkova.

Vítězná obec obdrží od Zlínského kraje finanční dar ve výši 540 tisíc korun. Odměny se však dočkají také další oceněné obce. Kraj mezi ně rozdělí celkem 1,2 milionu korun.

Soutěž Vesnice roku vyhlašuje Ministerstvo pro místní rozvoj společně s Ministerstvem zemědělství, Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí, a to ve spolupráci s jednotlivými kraji, Kanceláří prezidenta ČR, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazem knihovníků a informačních pracovníků a Sdružením místních samospráv.

Smyslem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, popularizovat rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic i seznámit širokou veřejnost s významem venkova. Letos se koná již její 24. ročník.

Není bez zajímavosti, že v posledních letech je Zlínský kraj, co do umístění svých zástupců v celostátním kole, vůbec nejúspěšnějším krajem v České republice. Během posledních 12 ročníků soutěže zvítězila na celostátní úrovni vesnice ze Zlínského kraje hned pětkrát. V roce 2016 to byla Kašava, o dva roky dříve Kateřinice, v roce 2011 triumfovala Komňa, v roce 2008 Lidečko a v roce 2006 Liptál.

Vesnice roku 2018 – Zlínský kraj – přehled výsledků a ocenění

Zlatá stuha (za vítězství v krajském kole) – Dolní Němčí
Zlatá stuha byla obci udělena za intenzivní přístup k obnově vesnice, za dlouhodobou podporu a udržování lidových tradic a jejich prezentaci, za aktivní a bohatý kulturní a sportovní život, za vzornou údržbu a rozvoj zelených ploch v intravilánu i extravilánu obce a za pestrou spolkovou činnost v oblasti chovatelství, zemědělství a myslivosti.

Bílá stuha (za činnost mládeže) – Ratiboř

Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí) – Velehrad
Zelená stuha byla obci udělena za inovativní řešení veřejných ploch v obci. Obec Velehrad postupuje do celostátního kola, jehož garantem je Ministerstvo životního prostředí.

Oranžová stuha (za spolupráci obce a zemědělského subjektu) – Neubuz
Oranžová stuha byla obci udělena za spolupráci v oblasti rozvoje produkce místních produktů, lidových řemesel, tradic a za celkovou spolupráci v oblasti agro-environmentálního rozvoje obce.

Diplom za moderní knihovnické a informační služby – Dolní Němčí
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky – Velehrad
Diplom za udržování lidových tradic – Rajnochovice

Diplom Zlatá cihla v kategorii A – Komárno (za revitalizaci hřbitovního areálu)
Diplom Zlatá cihla v kategorii B – Velehrad (za Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje)
Diplom Zlatá cihla v kategorii C – Podolí (za Duchovní a relaxační areál Podolí)

Cena naděje pro živý venkov – Machová
Obec cenu získala za aktivní přístup spolků a místních organizací k volnočasovým aktivitám. Obec Machová postupuje do celostátního kola, jehož garantem je Svaz místních samospráv ČR.

Mimořádná ocenění
Osíčko (za aktivní přístup při práci s mládeží)
Poličná (za strategické financování záměrů obce) 
Skaštice (za příkladný přístup při podpoře sportu)
Vítonice (za strategický přístup k rozvoji vesnice)

Hodnotící komise také udělila cenu Osobnost Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji, kterou získal pan Pavel Podškubka, za kreativní přistup při budování environmentálních opatření.

25. 6. 2018

Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

-mg-4658-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4665-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4673-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4677-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4679-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4687-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4695-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4697-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4701-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4705-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4714-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4722-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4732-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4745-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4749-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4764-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4768-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4773-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4774-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4776-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4777-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4793-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4818-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4819-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4837-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4844-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4861-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4864-foto-jiri-balat.jpg

Dokumenty ke stažení

.zip Foto ke stažení 20695,67 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap