Velká Lhota u Valašského Meziříčí – dřevěný toleranční kostel

Dřevěný toleranční kostel

Velká Lhota je nejvýše položenou oblastí ve valašskomeziříčské oblasti a nachází se 9 km jihovýchodně od města. Obec má dvě místní části: Velká Lhota a Malá Lhota, obě u Valašského Meziříčí. První písemná zpráva o obci pochází z roku 1374, kdy je vzpomínána jako součást panství Krásno, od roku 1411 jako součást rožnovského panství. Dědinský potok, který obcí protéká, se vlévá se do přehrady Bystřička.

Historie dřevěného tolerančního kostela je spjata s tzv. Tolerančním patentem císaře Josefa II. z roku 1781. Ten ukončil dlouholeté pronásledování protestantů. Rok po zveřejnění tohoto patentu se ustanovuje na tehdejší Hrubé Lhotě evangelický sbor. Bohoslužby se nejprve konaly ve stodole Jiřího Fabiána. Později byl ze silných klád postaven dřevěný kostel. První bohoslužby se v něm konaly v roce 1783.

Kostel je prostý, nevytápěný, bez umělého osvětlení, bez věže. Celá stavba je kryta šindelem. Je chráněn státní památkovou péčí, a to jako jediný kostel s původními základními rysy tolerančních kostelů. Kostel je doposud v provozu a konají se v něm každonedělní bohoslužby a další obřady. Historii kostela mapuje kniha Dřevěný toleranční kostel ve Velké Lhotě Kateřiny a Pavla Křivohlavých (2003).

V letech 1875-1895 zde působil autor Broučků Jan Karafiát. Pobyt tohoto kazatele připomíná i pamětní deska na budově fary. Jeho jméno nese i naučná stezka zbudovaná v posledních letech.

Možnosti prohlídek: květen – září: sobota: 10.00 – 12. 00 a 13.00 – 17. 00, neděle: 13.00 – 17.00, v době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští. Mimo uvedenou dobu je možné se na prohlídce telefonicky předem domluvit.

Odkaz:  www.velkalhota.cz, www.evangnet.cz/cce/sbor/238-velka_lhota

• podatelna@kr-zlinsky.cz