Vědci mapovali stáří valašských sušáren

  4.5.2021
Vědci mapovali stáří valašských sušáren

 

Už pátým rokem se věnuje Muzeum regionu Valašsko výzkumu historických sušáren ovoce na Vsetínsku a Horním Vsacku. V uplynulých dnech si pozvalo odborníky Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, aby za pomoci dendrochronologického datování určili stáří šestice vybraných sušáren v regionu. Momentálně probíhá laboratorní rozbor odebraných vzorků.

Dendrochronologické datování je speciální metoda založená na analyzování letokruhů, která dokáže určit stáří dřeva s přesností na jeden rok. Muzeum regionu Valašsko se ji zatím rozhodlo využít pro prvních šest sušáren spadajících do jeho výzkumu. „Vybrali jsme ty, o nichž je obtížné dohledat informace například pomocí historických map či písemných operátů. U pěti z nich bezpečně víme, že je majitelé v minulosti stěhovali v rámci jednoho gruntu či mezi katastry obcí. Chceme zjistit jejich přesný věk a případně i místo, kde původně stály,“ uvedla Ivana Spitzer Ostřanská z Muzea regionu Valašsko. Vědci z brněnské univerzity odebrali vzorky dřevěných trámů z objektů v lokalitách Vsetín-Potůčky, Zděchov, Halenkov a Hošťálková. V laboratoři nyní počítačovým rozborem zkoumají, jak staré je dřevo, které bylo na jejich stavbu použito.

Muzeum regionu Valašsko provádí výzkum historických sušáren ovoce od roku 2016, zaměřuje se především na Horní Vsacko a Vsetínsko, okrajově také na další oblasti v regionu. Cílem projektu je zmapovat dosud existující či již zaniklé sušárny. Ty byly ještě před sto lety běžnou součástí zdejších hospodářství, sušení totiž bylo prakticky jedinou možností, jak ovoce konzervovat na zimu. „V posledních letech roste obliba zakládání a znovuobnovování ovocných sadů se starými odrůdami dřevin a my se kromě jiného snažíme pomáhat těm, kteří si chtějí pro uchování úrody vybudovat vlastní sušárnu ovoce dle starých postupů, případně zachránit nějakou starou chátrající sušárnu v naší oblasti,“ doplnila Ostřanská.

Historii i současnosti valašských sušáren ovoce bude věnovaná i výstava, kterou plánuje Muzeum regionu Valašsko v letošním roce na zámku Vsetín. Proběhnout má od 14. září do 31. ledna 2021. Bližší informace najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 92

 

www.muzeumvalassko.cz

Facebook / Instagram @muzeumregionuvalassko

tz---vedci-mapovali-stari-valasskych-susaren-5.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky