Ve Zlínském kraji začaly volby do krajského zastupitelstva a do části Senátu

30.9.2020
Ve Zlínském kraji začaly volby do krajského zastupitelstva a do části Senátu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hned 4 minuty po 7. hodině ráno dnes, ve středu 30. září, využila první volička v Uherském Hradišti možnost volit metodou DRIVE- IN.  Byla jedním z prvních občanů ve Zlínském kraji, kteří od 7 do 15 hodin odevzdali hlasy pro své favority do krajského zastupitelstva a do části Senátu takto v „před termínu“, protože jsou právě v těchto dnech v karanténě nebo v izolaci kvůli koronaviru. Tuto šanci, jak realizovat své volební právo, během dne využilo celkem 295 voličů na čtyřech stanovištích DRIVE-IN ve Zlínském kraji, a to 83 ve Zlíně, 25 ve Vsetíně, 54 v Kroměříži a 133 v Uherském Hradišti. Nejstarší voličkou byla 92 letá žena ve Vsetíně, formou DRIVE-IN také odevzdalo své hlasy 11 prvovoličů.

Ve Zlíně zároveň s volbami probíhá také referendum o dalším provozování místní vodohospodářské infrastruktury, do toho se formou DRIVE-IN zapojilo 26 voličů (z celkového počtu 83, kteří ve Zlíně volili i do kraje a do Senátu).

„Celý den jsme měli hodně dotazů, ale nezaznamenali jsme žádný vážnější problém. Ve čtyřech stanovištích zajišťovali práci volebních komisí zapisovatelé z řad krajských úředníků a také 16 vojáků, kterým v dopravních záležitostech asistovala rovněž Policie ČR,“ informovala Pavlína Nováková, vedoucí oddělení organizačních činností a neziskového sektoru krajského úřadu.

Ti voliči v karanténě, kteří nevyužili DRIVE-IN, mohou volit i prostřednictvím přenosné volební schránky v místě svého bydliště, v řádném termínu voleb, tedy 2. a 3. října. K tomu je ovšem nutné, aby se nejpozději během čtvrtka 1. října do 20:00 hodin objednali na telefonní čísla krajského úřadu: 577043 971, 577 043 972. Této možnosti doposud využilo 38 občanů, kteří se již nahlásili a k nimž přijede volební komise.

Do krajského zastupitelstva, které má ve Zlínském kraji 45 členů, bude v celkem 687 okrscích (respektive volebních místnostech) volit necelých 500 tisíc oprávněných voličů, tedy občanů Zlínského kraje, kteří nejpozději druhý den voleb dosáhnou 18 let. Mohou si své zastupitele vybírat z 509 kandidátů ze 14 politických stran a hnutí.

Voleb do Senátu se ve Zlínském kraji může zúčastnit odhadem přibližně až 210 tisíc voličů, tedy občanů spadajících do senátních volebních obvodů „78 Zlín“ a „81 Uherské Hradiště“. Z celkového množství 687 volebních okrsků budou senátní volby probíhat ve 121 z nich (58 okrsků patří do senátního obvodu 78 Zlín a v 63 okrsků do senátního obvodu 81 Uherské Hradiště).

Senátní obvod č. 78 – Zlín je tvořen severní částí okresu Zlín ohraničenou na jihu obcemi Nedašov, Návojná, Valašské Klobouky, Křekov, Vlachova Lhota, Újezd, Vysoké Pole, Vizovice, Zádveřice-Raková, Lípa, Zlín, Sazovice, Machová a patří sem také obce z jižní části okresu Vsetín: Hošťálková, Liptál, Seninka, Leskovec, Valašská Polanka, Lužná, Lidečko, Horní Lideč a Střelná. O zvolení do senátu se v tomto volebním obvodu 78 Zlín něm uchází 7 kandidátů.

Senátní obvod č. 81 – Uherské Hradiště je tvořen jižní částí okresu Uherské Hradiště ohraničenou na severu obcemi Velehrad, Jalubí, Huštěnovice, Kněžpole, Mistřice, Popovice, Veletiny, Vlčnov, Nivnice, Suchá Loz, Březová a dále pak i obcemi z východní částí okresu Hodonín (tedy tento obvod zasahuje i do Jihomoravského kraje). Voliči zde mohou vybírat z 5 kandidátů.

Zpracovala: Helena Mráčková

3. 9. 2020