Ve Zlínském kraji začalo očkování seniorů ve věku 80 a více let

19.1.2021
Ve Zlínském kraji začalo očkování seniorů ve věku 80 a více let

ZLÍNSKÝ KRAJ – Očkování zájemců ve věku 80 a více let v pondělí 18. ledna spustil Zlínský kraj. Během jednoho dne bylo proti onemocnění COVID-19 naočkováno celkem 72 seniorů v obcích Popovice a Podolí.

„Z dodávky vakcín jsme vyčlenili vakcíny pro 500 lidí z řad seniorů ve věku 80 a více let. První očkování podstoupilo 72 zájemců z obcí Popovice a Podolí, za kterými přijel tým z očkovacího centra revmatologické ambulance Medical Plus v Uherském Hradišti. V tomto týdnu zkoušíme testovací variantu očkování, která bude probíhat v několika ordinacích praktických lékařů a zájemcům umožní se s žádostí o očkování obracet přímo na své praktické lékaře bez nutnosti registrace do centrálního rezervačního systému. Chceme jít s očkováním za lidmi, což bude možné, jakmile budeme mít dostatek vakcíny. Prosím zájemce o očkování o trpělivost. Od středy 20. ledna budou také v očkovacích místech ve Zlínském kraji očkováni senioři nad 80 let, kteří se zaregistrovali prostřednictvím centrálního rezervačního systému. Z něj dostalo potvrzení o volném termínu očkování 250 seniorů,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Očkovací tým složený z lékařky a tří zdravotních sester postupně obešel domácnosti celkem 72 zájemců o očkování. Zkušená lékařka vždy nejprve zjišťovala zdravotní stav a anamnézu očkovaných, kterým byla také změřena teplota. S očkovanými po aplikaci vakcíny zůstaly další dvě sestry ještě 30 minut pro případ, že by se pacientovi udělalo nevolno. Všichni očkovaní obdrželi kartičky s datem dalšího termínu očkování.

„Původně mělo očkování probíhat ve zdravotním středisku v Popovicích, ale vzhledem k nepříznivému počasí zvolil očkovací tým variantu osobních návštěv, a to i v obci Podolí. Očkování mělo zdárný průběh, proběhlo bez komplikací. Pobavil nás jeden z naočkovaných seniorů, který byl zklamaný z toho, že si nemůže po očkování dopřát pivo. Alkohol se totiž všeobecně před a po očkování nedoporučuje,“ doplnil Jiří Lučan, krajský koordinátor očkování proti COVID-19.

19. 1. 2021

Adéla Čuříková
Oddělení komunikace a vztahů s veřejností
577 043 192, 731 555 213