Ve Zlínském kraji nejlépe třídí odpady lidé v Uherském Hradišti, Starém Městě, Mysločovicích a Medlovicích

21.5.2019

Napajedla (21. května 2019) – Nejlépe se daří ve Zlínském kraji třídit obyvatelům Uherského Hradiště, Starého Města, Mysločovic a Medlovic. Zástupci, nejen těchto obcí a měst, dnes na slavnostním ceremoniálu v prostorách zámku v Napajedlech převzali prestižní ocenění v soutěži „O keramickou popelnici“. Tradiční krajské klání samospráv organizuje již potřinácté Zlínský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. v rámci aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu v regionu.

„Odpady jsou pro nás velmi důležité téma, kterému se dlouhodobě a systematicky věnujeme. Díky rozšiřování sběrné sítě a osvětě můžeme dosahovat lepších výsledků a zároveň si udržet i pozornost občanů. Čím dál více lidí si totiž uvědomuje důležitost odpovědného přístupu k životnímu prostředí. S tím jde ruku v ruce i potřeba dostatku podložených informací o odpadové problematice,“ uvedla na ceremoniálu Margita Balaštíková (ANO), krajská radní zodpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství.

Stejně jako loni, byly do soutěže i v letošním ročníku automaticky zařazeny všechny obce, které jsou zapojeny do celorepublikového systému třídění a využití obalových odpadů společnosti EKO-KOM, a.s. Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněny byly navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů. Samotné hodnocení pak bylo provedeno na základě údajů poskytovaných obcemi do systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období. Obec získává výsledné skóre, které je součtem bodů z osmi soutěžních kategorií – tří hlavních a pěti doplňkových. Podle počtu výsledných bodů se stanovilo celkové pořadí.

V kategorii měst nad 15 000 obyvatel zvítězilo Uherské Hradiště, na druhé příčce skončilo Valašské Meziříčí, třetí byl Uherský Brod. V kategorii obcí s počtem obyvatel od 1 501 do 15 000 zvítězilo Staré Město, následované Luhačovicemi a Bystřicí pod Hostýnem. Mezi obcemi do 1 500 obyvatel patří letos první příčka obci Mysločovice, druhá obci Vigantice a třetí Valašské Polance. Nejúspěšnější mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění Medlovice, na stupních vítězů je doplnily stříbrné Oznice a bronzový Rudimov.

V rámci slavnostního vyhlášení získaly nejlepší obce a města stylové keramické popelnice, k tomu ještě věcné ceny a také motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. Obce na prvním místě v každé kategorii si odnesly 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a za bronzovou příčku 10 tisíc korun.

„Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 22,2 kg vytříděného papíru, 12,5 kg plastů, 12,2 kg skla a 0,3 kg nápojových kartonů. Celkově se jedná o více než 47 kg v přepočtu na jednoho obyvatele kraje, což je meziroční nárůst o další kilogram oproti roku 2017. Celkové výsledky kraje zůstávají sice pod celorepublikovým průměrem, z dlouhodobého pohledu ale vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Např. před 13 lety byla průměrná výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu na obyvatele necelých 24 kilogramů,“ připomněla Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti AOS EKO-KOM, a.s.

Aktuálně se na území Zlínského kraje nachází více než 18 tisíc barevných kontejnerů a malých nádob, umístěných přímo u domů. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a na sklo. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí – celkem 307. Na třídění odpadů se tak může podílet 100 procent obyvatel kraje. Postupně se také snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Obyvatelé ČR to k nim mají v průměru už jen 91 metrů.

Kontakty pro média:

Zlínský kraj, tisková mluvčí: Adéla Kousalová, T: 606 369 686,

E: adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

EKO-KOM, a.s., tisková mluvčí: Lucie Müllerová, T: 602 186 205, E: lucie.mullerova@ekokom.cz

-mg-3603-foto-jiri-balat.jpg
-mg-3933-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4014-foto-jiri-balat.jpg
-mg-4026-foto-jiri-balat.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.