Ve Zlínském kraji nejlépe třídí odpady lidé v Uherském Hradišti, Luhačovicích, Viganticích a Bořenovicích

  8.9.2020
Ve Zlínském kraji nejlépe třídí odpady lidé v Uherském Hradišti, Luhačovicích, Viganticích a Bořenovicích

ZLÍNSKÝ KRAJ - Uherské Hradiště, Luhačovice, Vigantice a Bořenovice. To je čtveřice měst a obcí ve Zlínském kraji, jejichž obyvatelé v loňském roce nejlépe třídili odpady. Zástupci obcí na slavnostním ceremoniálu v prostorách zámku v Bystřici pod Hostýnem převzali prestižní ocenění v soutěži
„O keramickou popelnici“. Tradiční krajské klání samospráv zorganizoval již počtrnácté Zlínský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. v rámci aktivit zaměřených na podporu tříděného sběru odpadu v regionu.

„Problematika třídění odpadů je pro nás dlouhodobě velice důležité téma. S pomocí rozšiřování sběrné sítě a osvěty pro občany lze výsledky zlepšovat. Těší mě, že stále více lidí bere odpovědné nakládání
s odpady jako samozřejmost, i tak je ale pořád mezi námi dost těch, kterým chybí dostatek informací,“ uvedla krajská radní Margita Balaštíková, zodpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství.

Do soutěže byly automaticky zařazeny všechny obce, které jsou zapojeny do celorepublikového systému třídění a využití obalových odpadů společnosti EKO-KOM, a.s. Hlavním kritériem pro hodnocení bylo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Zohledněny byly navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů. Samotné hodnocení pak bylo provedeno na základě údajů poskytovaných obcemi do systému EKO- KOM v rámci jejich pravidelného vykazování za stanovené období. Obec získává výsledné skóre, které je součtem bodů z osmi soutěžních kategorií – tří hlavních a pěti doplňkových. Podle počtu výsledných bodů se stanovilo celkové pořadí.

V kategorii měst nad 15 000 obyvatel zvítězilo Uherské Hradiště, na druhé příčce skončil Rožnov pod Radhoštěm, třetí místo obhájil Uherský Brod. V kategorii obcí s počtem obyvatel od 1 501 do 15 000 zvítězily Luhačovice, následované Šumicemi a Bánovem. Mezi obcemi do 1 500 obyvatel patří letos první příčka obci Vigantice, následují Rajnochovice a Korytná. Nejúspěšnější mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění Bořenovice, na stupních vítězů je doplnily stříbrný Rudimov a bronzová Oznice.

V rámci slavnostního vyhlášení získaly nejlepší obce a města stylové keramické popelnice, k tomu ještě věcné ceny a také motivační příspěvek od Zlínského kraje na podporu odpadového hospodářství. Obce na prvním místě v každé kategorii si odnesly 30 tisíc korun, na druhých místech 20 tisíc a za bronzovou příčku 10 tisíc korun.

„Na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadlo za loňský rok 22,5 kg vytříděného papíru, takřka 14 kg plastů, 13 kg skla a 0,3 kg nápojových kartonů. Celkově se jedná o téměř 50 kg v přepočtu na jednoho obyvatele kraje, což je meziroční nárůst o bezmála 3 kilogramy oproti roku 2018. Celkové výsledky kraje zůstávají sice pod celorepublikovým průměrem, z dlouhodobého pohledu ale vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Např. před 14 lety byla průměrná výtěžnost papíru, plastů, skla a nápojového kartonu na obyvatele zhruba poloviční,“ upřesnila Martina Filipová, ředitelka Oddělení regionálního provozu společnosti AOS EKO-KOM, a.s.

Aktuálně se na území Zlínského kraje nachází více než 18 tisíc barevných kontejnerů a malých nádob, umístěných přímo u domů. Největší podíl tvoří nádoby na plasty a na sklo. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí – celkem 307. Na třídění odpadů se tak může podílet 100 procent obyvatel kraje. Postupně se také snižuje docházková vzdálenost k barevným kontejnerům. Obyvatelé ČR to k nim mají
v průměru jen 91 metrů.

Zpracováno s využitím tiskové zprávy EKO-KOM, a.s.

 

8. 9. 2020

 

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap