Ve Zlínském kraji chybí dobře placená místa. Kraj pracuje na digitální transformaci, která pomůže situaci zlepšit

  1.12.2022
Ve Zlínském kraji chybí dobře placená místa. Kraj pracuje na digitální transformaci, která pomůže situaci zlepšit

Jedním z palčivých problémů Zlínského kraje je nedostatek atraktivních pracovních míst, v průzkumu realizovaném krajem se tak vyjádřilo 40 % jeho obyvatel. Jednou z cest, jak podpořit vznik nových míst, je rozvoj digitalizace. Její páteř přitom tvoří vysokorychlostní internet. Ten je ale v současnosti v ČR hůře dostupný, a to zejména v méně obydlených oblastech. Přístup k vysokorychlostnímu internetu v nich má totiž jen 7 % z nich. V rámci Zlínského kraje je na tom obecně nejlépe okres Vsetín, kde na 100 obyvatel připadá v domácnostech 10 přípojek optické sítě, naopak v okrese Kroměříž je to jen šest přípojek.

Zlínský kraj trápí nedostatek pracovních příležitostí, uvedlo to 40 % obyvatel v průzkumu provedeném samotným krajem. Naopak současná nabídka pracovních míst vyhovuje 9 % lidí. Kraj se podle průzkumu dále potýká s nízkou dopravní obslužností (29 %) a špatnou dostupností bydlení (29 %), pochlubit se může naopak svou přírodou (53 %).

Studie ukazují, že digitální transformace podporuje růst pracovních příležitostí

Podle studie evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek Eurofound má digitalizace příznivý vliv na pracovní trh. Například podle jeho odhadu mezi lety 2019 a 2022 v tzv. vysoce digitalizovaných profesích v Evropě vzrostl počet pracovních míst o 42 %, zatímco u nízce digitalizovaných profesí jen o 22 %. Ačkoli je tedy nezaměstnanost bezpochyby potřeba řešit na mnoha úrovních, digitalizace je výrazným faktorem, který přispívá k jejímu snižování.

Digitální transformace tak vytváří nové příležitosti na trh, čímž zvyšuje počet atraktivních pracovních míst. Rovněž podle studie Evropského hospodářského a sociálního výboru snižuje bariéry vstupu na trh, a tak podporuje začínající podnikatele, kteří vytváří pracovní místa.

Zlínský kraj již podnikl kroky k podpoře digitální transformace, které například zefektivní stavební řízení či urychlí komunikaci s úřady. „Pracujeme na digitalizaci krajského úřadu a všech příspěvkových organizací Zlínského kraje, jako jsou školy, různá kulturní zařízení nebo domovy pro seniory. Zpracováváme digitálně-technickou mapu, která se stane zdrojem informací, které nám pomohou zrychlit například stavební řízení. To celé zefektivní práci a lidem ušetří čas. Je to směr, kterému jde Zlínský kraj aktivně naproti,“ říká radní Jiří Jaroš, který má digitální transformaci, mládež a sport ve Zlínském kraji na starosti.

85 % zaměstnanců si přeje mít v určité formě home office

Základem pro digitální transformaci je stabilní vysokorychlostní připojení. To podporuje nejen samotnou digitalizaci, ale zároveň dovoluje lidem pracovat z domova. Práce na dálku je přitom stále žádanější, například podle průzkumu MPSV z roku 2021 si 85 % zaměstnanců přeje v určité formě home office využívat. Dalších 58 % zaměstnanců uvedlo, že je pro ně práce z domova důležitým benefitem. Z průzkumu rovněž vyplývá, že home office podporuje produktivitu, pomáhá být flexibilnější, lépe se soustředit na práci a má i pozitivní dopad na rodinný život a psychické zdraví.

V Česku je vysokorychlostní internet dostupný jen na 7 % nízce obydleného území

Plošnému využívání práce z domova ale mimo jiné brání nedostatečné pokrytí vysokorychlostním internetem. Ten je dostupný jen na polovině našeho území, přičemž situace zůstává tristní v méně obydlených oblastech (méně než 100 lidi na km2), kde je dostupný jen na 7 % z nich. Celkově jsme v dostupnosti vysokorychlostního internetu až 22. z evropské sedmadvacítky, jak vyplývá z dat Eurostatu.

Ačkoli obecně vysokorychlostní internet není příliš dostupný, v porovnání s Jihomoravským a Moravskoslezským krajem má Zlínský kraj nejvyšší počet přípojek optické sítě. Na 100 obyvatel jich zde připadá 25, zatímco v Moravskoslezském kraji 20 a v Jihomoravském kraji 19. Nicméně využívaných přípojek je ve Zlínském kraji jen 8 na 100 obyvatel.

Jak uvádí Jiří Jaroš, připojení skrze optický kabel přináší pro celý kraj značné výhody, pro vybudování infrastruktury je nicméně nutná spolupráce s jednotlivými starosty. „Optika umožňuje přenos dat na velké vzdálenosti. Díky tomu, že optický kabel je většinou zakopaný v zemi, můžeme se bavit i o životnosti v řádu desítek let, odolnosti proti rušení, a díky tomu i vysoké stabilitě. U optiky se navíc bavíme o technologii, která je připravena na budoucnost. Splní totiž i požadavky technologií, které se zatím připravují nebo teprve vzniknou. To jsou jednoznačné výhody pro firmy, obce i samotné domácnosti, protože pak lidé mohou pracovat z domu a nemusí řešit, že jim ‚padá‘ internet. Potřebujeme ale, aby se zapojili i naši partneři v území. Pak to totiž začne dávat smysl a posune celý kraj zase o kus dál. Všem starostům jsme připraveni s tím pomoci a mohou se na nás kdykoliv obrátit.“

[Infografika 1 - Počet optických přípojek]

Jak jsou na tom domácnosti?

Z moravských krajů v počtu přípojek optické sítě domácností vede ten Moravskoslezský. Na 100 obyvatel v něm vychází 10 přípojek, zatímco ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji je to 8 přípojek.

Velké rozdíly potvrzuje mapa počtu přípojek optické sítě v domácnostech mezi okresy. V okresu Zlín na 100 obyvatel připadá 8 přípojek, například ale v okrese Olomouc je to 11 přípojek a v okrese Karviná dokonce 14 přípojek. Optický internet je naopak méně dostupný například v okrese Kroměříž, kde na 100 obyvatel vychází jen 6 přípojek.

[Infografika 2 – Přípojky optické sítě v domácnostech]

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap