Ve Zlínském kraji chybí dobře placená místa. Kraj pracuje na digitální transformaci, která pomůže situaci zlepšit

1.12.2022

Jedním z palčivých problémů Zlínského kraje je nedostatek atraktivních pracovních míst, v průzkumu realizovaném krajem se tak vyjádřilo 40 % jeho obyvatel. Jednou z cest, jak podpořit vznik nových míst, je rozvoj digitalizace. Její páteř přitom tvoří vysokorychlostní internet. Ten je ale v současnosti v ČR hůře dostupný, a to zejména v méně obydlených oblastech. Přístup k vysokorychlostnímu internetu v nich má totiž jen 7 % z nich. V rámci Zlínského kraje je na tom obecně nejlépe okres Vsetín, kde na 100 obyvatel připadá v domácnostech 10 přípojek optické sítě, naopak v okrese Kroměříž je to jen šest přípojek.

Zlínský kraj trápí nedostatek pracovních příležitostí, uvedlo to 40 % obyvatel v průzkumu provedeném samotným krajem. Naopak současná nabídka pracovních míst vyhovuje 9 % lidí. Kraj se podle průzkumu dále potýká s nízkou dopravní obslužností (29 %) a špatnou dostupností bydlení (29 %), pochlubit se může naopak svou přírodou (53 %).

Studie ukazují, že digitální transformace podporuje růst pracovních příležitostí

Podle studie evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek Eurofound má digitalizace příznivý vliv na pracovní trh. Například podle jeho odhadu mezi lety 2019 a 2022 v tzv. vysoce digitalizovaných profesích v Evropě vzrostl počet pracovních míst o 42 %, zatímco u nízce digitalizovaných profesí jen o 22 %. Ačkoli je tedy nezaměstnanost bezpochyby potřeba řešit na mnoha úrovních, digitalizace je výrazným faktorem, který přispívá k jejímu snižování.

Digitální transformace tak vytváří nové příležitosti na trh, čímž zvyšuje počet atraktivních pracovních míst. Rovněž podle studie Evropského hospodářského a sociálního výboru snižuje bariéry vstupu na trh, a tak podporuje začínající podnikatele, kteří vytváří pracovní místa.

Zlínský kraj již podnikl kroky k podpoře digitální transformace, které například zefektivní stavební řízení či urychlí komunikaci s úřady. „Pracujeme na digitalizaci krajského úřadu a všech příspěvkových organizací Zlínského kraje, jako jsou školy, různá kulturní zařízení nebo domovy pro seniory. Zpracováváme digitálně-technickou mapu, která se stane zdrojem informací, které nám pomohou zrychlit například stavební řízení. To celé zefektivní práci a lidem ušetří čas. Je to směr, kterému jde Zlínský kraj aktivně naproti,“ říká radní Jiří Jaroš, který má digitální transformaci, mládež a sport ve Zlínském kraji na starosti.

85 % zaměstnanců si přeje mít v určité formě home office

Základem pro digitální transformaci je stabilní vysokorychlostní připojení. To podporuje nejen samotnou digitalizaci, ale zároveň dovoluje lidem pracovat z domova. Práce na dálku je přitom stále žádanější, například podle průzkumu MPSV z roku 2021 si 85 % zaměstnanců přeje v určité formě home office využívat. Dalších 58 % zaměstnanců uvedlo, že je pro ně práce z domova důležitým benefitem. Z průzkumu rovněž vyplývá, že home office podporuje produktivitu, pomáhá být flexibilnější, lépe se soustředit na práci a má i pozitivní dopad na rodinný život a psychické zdraví.

V Česku je vysokorychlostní internet dostupný jen na 7 % nízce obydleného území

Plošnému využívání práce z domova ale mimo jiné brání nedostatečné pokrytí vysokorychlostním internetem. Ten je dostupný jen na polovině našeho území, přičemž situace zůstává tristní v méně obydlených oblastech (méně než 100 lidi na km2), kde je dostupný jen na 7 % z nich. Celkově jsme v dostupnosti vysokorychlostního internetu až 22. z evropské sedmadvacítky, jak vyplývá z dat Eurostatu.

Ačkoli obecně vysokorychlostní internet není příliš dostupný, v porovnání s Jihomoravským a Moravskoslezským krajem má Zlínský kraj nejvyšší počet přípojek optické sítě. Na 100 obyvatel jich zde připadá 25, zatímco v Moravskoslezském kraji 20 a v Jihomoravském kraji 19. Nicméně využívaných přípojek je ve Zlínském kraji jen 8 na 100 obyvatel.

Jak uvádí Jiří Jaroš, připojení skrze optický kabel přináší pro celý kraj značné výhody, pro vybudování infrastruktury je nicméně nutná spolupráce s jednotlivými starosty. „Optika umožňuje přenos dat na velké vzdálenosti. Díky tomu, že optický kabel je většinou zakopaný v zemi, můžeme se bavit i o životnosti v řádu desítek let, odolnosti proti rušení, a díky tomu i vysoké stabilitě. U optiky se navíc bavíme o technologii, která je připravena na budoucnost. Splní totiž i požadavky technologií, které se zatím připravují nebo teprve vzniknou. To jsou jednoznačné výhody pro firmy, obce i samotné domácnosti, protože pak lidé mohou pracovat z domu a nemusí řešit, že jim ‚padá‘ internet. Potřebujeme ale, aby se zapojili i naši partneři v území. Pak to totiž začne dávat smysl a posune celý kraj zase o kus dál. Všem starostům jsme připraveni s tím pomoci a mohou se na nás kdykoliv obrátit.“

[Infografika 1 - Počet optických přípojek]

Jak jsou na tom domácnosti?

Z moravských krajů v počtu přípojek optické sítě domácností vede ten Moravskoslezský. Na 100 obyvatel v něm vychází 10 přípojek, zatímco ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji je to 8 přípojek.

Velké rozdíly potvrzuje mapa počtu přípojek optické sítě v domácnostech mezi okresy. V okresu Zlín na 100 obyvatel připadá 8 přípojek, například ale v okrese Olomouc je to 11 přípojek a v okrese Karviná dokonce 14 přípojek. Optický internet je naopak méně dostupný například v okrese Kroměříž, kde na 100 obyvatel vychází jen 6 přípojek.

[Infografika 2 – Přípojky optické sítě v domácnostech]

• pondělí 8:00 - 17:00