Ve Zlíně se mluvilo o tom, jak nejlépe využít doporučení z energetického auditu

9. 10. 2019

Více než 30 energetiků, z firem po celé České republice, se účastnilo 25. září 2019 workshopu nazvaného „Jak nejlépe využít doporučení z energetického auditu?“. Tento výjimečný workshop organizovala ve spolupráci s Energetickou agenturou Zlínského kraje Česko-německá obchodní a průmyslová komora v rámci projektu EUREMnext. Projekt je podpořen z prostředků programu EU Horizon 2020.

Cílem workshopu bylo nabídnout energetikům z firem a organizací nové poznatky, informovat je o praktických zkušenostech a umožnit jim další rozšíření jejich znalostí např. formou e-learningu.  Většina účastníků, kteří se do Zlína sjeli z celé České republiky, jsou absolventy mezinárodního kurzu European EnergyManager (Manažer se zaměřením na energetiku), který Česko-německá obchodní a průmyslová komora od roku 2008 v České republice nabízí.

Technické aspekty osvětlovacích soustav v návaznosti na energetický audit nebo technické aspekty výstavby a provozu infrastruktury pro novou kapitolu auditu energeticky efektivní mobilitu a dopravu ve firmách a organizacích. To jsou jen dva příklady konkrétních témat, která byla na workshopu diskutována. Nechyběly ani informace o možnostech dotační podpory a zvýhodněného financování energetických úspor.

Účastníci workshopu měli i jedinečnou možnost seznámit se podrobně s energetickým managementem, který realizuje Energetická agentura Zlínského kraje od roku 2008 se všemi organizacemi Zlínského kraje. 

Symbolicky se workshop pořádal přímo v Expozici 21 Baťova mrakodrapu a účastníci mohli zhlédnout i na tu dobu velmi pokrokovou technologii vzduchotechniky a vytápění budovy. Celá budova byla již od dob Bati napojena na tovární parovod. Vytápění i klimatizace možností úprav kvality vzduchu (jeho teploty, vlhkosti, množství nebo jakosti) byly řešeny po jednotlivých patrech. Navíc bylo pro dané patro možné klimatizaci vyřadit z provozu nebo větrat pouze filtrovaným vzduchem zvenčí, tedy bez použití vzduchu cirkulačního. K vytápění a klimatizaci sloužila pro každé z pater samostatná strojovna se samočinnou regulací. Na horní straně parapetu byly navíc umístěny elektrické topné pásy, pro případné přitápění. Ohřev teplé užitkové vody a chlazení pitné vody pro fontánky, které byly umístěny na každém podlaží, byl centrální. Nespornou výhodou byla jednoduchost obsluhy tohoto celého systému.

Přestože je budova Baťova mrakodrapu pod památkovou ochranou, podařila se kraji i její rekonstrukce jako energeticky vědomá a i díky tvaru budovy je její spotřeba hodnocena jako „vyhovující“ z pohledu aktuální legislativy, sdělila účastníkům ředitelka energetické agentury Miroslava Knotková. Odborníci ocenili i velmi citlivou práci restaurátorů technologie, kterou zde Baťa ve 21. instaloval.

Energetici navázali na baťovskou tradici a diskutovali nad efektivními a z dnešního pohledu velmi potřebnými kroky, které vedou k úsporám energie.

Součástí workshopu byla i exkurze ve slévárně SPO ve Zlíně. Nově vybudované LED osvětlení slévačské haly nejen spoří energii, ale hlavně významně přispělo i ke zvýšení bezpečnosti práce a vůbec ke zlepšení kvality vnitřního prostředí. Slévárna má připraven projekt i na rekonstrukci veškerého osvětlení ve svém objektu a věříme, že tým manažerů napomůže této společnosti i dalším projektům úspor energie v technologickém procesu slévárny samotné.

Druhý den pokračoval workshop ve Vizovicích, kde si účastníci měli možnost prohlédnout energetické hospodářství ve firmě R. Jelínek.

eurem-1.jpg
eurem-2.jpg
eurem3.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap