Ve Zlíně se mluvilo o problémových místech v kraji z pohledu BESIPu

16.10.2017
Ve Zlíně se mluvilo o problémových místech v kraji z pohledu BESIPu

ZLÍN – Zahájit diskuzi, která povede k návrhům a následné realizaci konkrétních opatření pro zvýšení bezpečnosti silničního provozu ve Zlínském kraji – to bylo jedním z cílů Dopravní konference s BESIPEM & Fondem zábrany škod, jejíž pátý ročník se ve čtvrtek 11. října uskutečnil v Kongresovém centru Zlín. Mezi odborníky zabývající se problematikou bezpečnosti pozemních komunikací zavítal také náměstek hejtmana Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy, který nad konáním konference převzal záštitu.

„Bezpečnost silničního provozu je oblastí, které Zlínský kraj věnuje velkou pozornost. Svědčí o tom nejen to, že jsme letos na aktivity spojené s BESIPem uvolnili více než 5 milionů korun, ale také to, že na krajském úřadě máme jednoho zaměstnance, který se věnuje čistě jen problematice BESIPu a dělá svou práci velmi dobře,“ uvedl náměstek Pavel Botek.

Na konferenci byly představeny návrhy na úpravu celkem tří nebezpečných míst ve Zlínském kraji. V prvním případě jde o dvě křižovatky na silnici I/50 u Veletin na Uherskohradišťsku, kde dochází k častým nehodám, a to jak kvůli překračování rychlosti ze strany motoristů, tak i vlivem zvýšeného pohyb pěších a cyklistů. Navrženo zde tedy bylo optické zúžení prostoru, převedení cyklo a pěší dopravy mimo silniční komunikaci a zavedení úsekové měření rychlosti. Jako druhé problematické místo byla vytipována křižovatka na silnici ulic Albertova, Havlíčkova a Za Květnou zahradou. Jde o frekventovanou křižovatku v blízkosti nemocnice a psychiatrické léčebny, kde bylo od ledna 2011 policií šetřeno již 14 dopravních nehod. Navržena tak byla přestavba křižovatky na kruhový objezd. Třetím řešeným místem bylo uskupení křižovatek v blízkosti železničního přejezdu ve Zlíně (ulice Kvítková – ulice Hornomlýnská). Jedná se o málo přehledné místo bez vodorovného dopravního značení, kde kvůli čekání na přejezdu často vznikají dlouhé kolony. Proto by zde mělo dojít k úpravě uspořádání přednosti, doplnění vodorovného dopravního značení a instalaci semaforů s detekcí.

Na akci zazněly také statistiky nehodovosti ve Zlínském kraji za rok 2016 a prvních osm měsíců letošního roku. Vloni při dopravních nehodách na silnicích Zlínského kraje zemřelo 27 lidí, což je o 14 méně než v roce 2015, kdy zahynulo 41 osob. Zlínský kraj však stále zůstává na předposledním místě ve statistice tragických dopravních nehod v rámci krajů ČR. Celkem v roce regionu došlo k 4 044 velkých dopravních nehod (u nichž musela asistovat Policie ČR). Kromě 27 usmrcených bylo 190 lidí vážně a 1 327 lehce zraněno. Hmotná škoda těchto havárií byla vyčíslena na 223 milionů korun. Od ledna do srpna letošního roku bylo zaznamenáno 2 689 velkých dopravních nehod, při nichž zemřelo 19 osob, 103 jich bylo těžce a 915 lehce zraněno. Celková hmotná škoda byla odhadnuta na 133 milionů korun. Příčinou letošních nehod se smrtelnými následky byla v 11 případech nepřiměřená rychlost, v 6 případech nedání přednosti a ve 2 případech nebezpečné předjíždění. Kritickou skupinu účastníků silničního provozu představují zejména chodci a senioři a také noví a mladí řidiči.

Jak už bylo uvedeno, orgány Zlínského kraje letos schválily přidělení více než 5 milionů korun na aktivity v oblasti BESIPu (1,084 milionu na projekty v rámci programu BESIP Zlínského kraje, 810 tisíc na údržbu dětských dopravních hřišť, 3,128 milionu na investice do rekonstrukcí dětských dopravních hřišť a 184 tisíc na neinvestiční vzdělávací a volnočasové aktivity v oblasti BESIPu).

Zpracoval: Jan Vandík

16. 10. 2017