Ve Slavičíně najde domov 9 klientů se zdravotním postižením

9.2.2021
Ve Slavičíně najde domov 9 klientů se zdravotním postižením

ZLÍN - Rada Zlínského kraje schválila s účinností od 1. března 2021 zřízení pobytové sociální služby ve Slavičíně s kapacitou 9 lůžek, která bude začleněna do Centra bydlení pro osoby se zdravotním postižením Uherský Brod spadajícího pod krajskou příspěvkovou organizaci Sociální služby Uherské Hradiště. Informovala o tom statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za sociální věci.

„Služba chráněné bydlení je poskytována lidem, kteří mají sníženou soběstačnost kvůli zdravotnímu postižení nebo chronickému onemocnění a jejich situace vyžaduje pomoc jiné fyzické osoby. Chráněné bydlení je určeno pro ty, kdo nejsou plně odkázáni na pomoc jiné osoby včetně 24 hodinové podpory v ústavním zařízení, ale naopak nejsou natolik soběstační, aby mohli fungovat zcela samostatně. Tato forma bydlení jim umožňuje žít běžným způsobem života s potřebnou mírou pomoci, bez níž se neobejdou,“ vysvětlila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová.

Vznik služby je v souladu s platným Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb ve Zlínském kraji pro období 2020-2022, kde mezi priority mj. patří právě podpora integrace osob se zdravotním postižením odcházejících z ústavních sociálních služeb, a to prostřednictvím rozvoje ambulantních, terénních a vybraných pobytových služeb.

Chráněné bydlení ve Slavičíně bude umožněno v pronajatých prostorách v domě se třemi nadzemními podlažími. V každém z nich bude vždy jedna domácnost. Nemovitost se nachází ve Slavičíně na ulici Školní. V přízemí je zázemí pro personál a k domu náleží i zahrada, včetně zastřešeného posezení. Přestěhují se sem klienti z domovů pro osoby se zdravotním postižením v Uherském Brodě a ve Chvalčově.

Nájemní smlouva bude uzavřena se soukromými vlastníky rodinného domu na dobu 10 let, a to od března 2021 do září 2031.

9. 2. 2021

Helena Mráčková
oddělení komunikace a vztahů s veřejností
577 043 191, 731 555 179