V zamořené oblasti bude do konce týdne instalováno zhruba 12 000 pachových ohradníků

  17.7.2017

ZLÍNSKÝ KRAJ – Nejpozději do konce tohoto týdne bude v oblasti zamořené africkým morem prasat instalováno 10 000 až 12 000 pachových ohradníků. Na tom se společně domluvili zástupci krajské veterinární správy a Zlínského kraje. Ohradníky budou umístěny u silnic kolem zamořené oblasti v okrese Zlín a měly by nakažené zvěři zabránit, aby se prasata dostávala mimo zamořené pásmo ven a šířila nákazu dále.

„Hned zítra budeme jednat se specializovanými firmami, které nabízejí pachové ohradníky. Předpokládáme, že ve středu firmu vybereme a v pátek může začít instalace," řekla Margita Balaštíková, krajská radní odpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství. Ohradníky budou instalovány okolo silnice v délce asi 50 kilometrů, která vede z Lukova do Fryštáku, přes Zlín, Lípu, Veselou, Slušovice a Hrobice. Pachové ohradníky se již několik let úspěšně používají kolem silnic k tomu, aby pomáhaly primárně eliminovat střety zvěře s motorovými vozidly. Použitá aplikovaná pěna obsahuje směs pachů spáleniště, predátorů a člověka, což na zvířata působí odpudivě a těmto místům se tak raději vyhýbají. „Od tohoto opatření si slibujeme to, že ohradníky zabrání migraci prasat a tím i dalšímu šíření moru," doplnila radní Balaštíková.

Předpokládané finanční nároky na realizované opatření jsou 250 až 300 tisíc korun, které budou hrazeny z ministerstva zemědělství.

V souvislosti s výskytem afrického moru prasat Státní veterinární správa ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství již vydala nařízení s cílem zabránit šíření nákazy. Nařízen je intenzivní celoroční lov přemnožených divokých prasat na celém území České republiky. Ve vytyčené oblasti přiléhající k tzv. zóně zamoření, tedy okresu Zlín však platí úplný zákaz odlovu divokých prasat. Případný lov divočáků v oblasti výskytu nákazy totiž zvyšuje nebezpečí jejího rychlého přenosu, protože vyplašená zvěř by mohla zaběhnout do větší vzdálenosti. V zamořené oblasti se také výrazně zpřísnila pravidla pro domácí chovy prasat.

Veškeré aktuální informace jsou na webových stránkách Státní veterinární správy ČR (www.svscr.cz)

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.