V Uherském Hradišti byli oceněni mistři tradiční rukodělné výroby

15.5.2019
V Uherském Hradišti byli oceněni mistři tradiční rukodělné výroby

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Noví tři „Mistři tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“ se stali nositeli krajského titulu udělovaného od roku 2012 Radou Zlínského kraje.

Na slavnostním aktu konaném v úterý 14. května 2019 v barokních prostorách uherskohradišťské Reduty titul převzali: Blanka Ammann, Jaroslav Němec a Marie Vlčková.

Oceněným přijel poblahopřát i hejtman Jiří Čunek, který řekl: „Mějte nejenom radost ze svého umu a z vlastní tvorby, ale také z toho, že kus vlastního umění předáváte dál.“

Radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, který zodpovídá za kulturu, památkovou péči a spolupráci s církvemi, podotkl, že odborná komise pokaždé stojí před těžkým úkolem vybrat tři nositele, kteří splňují předem stanovená přísná kritéria. „Velmi si vážím činnosti a lásky, s jakou jednotliví laureáti přistupují ke svému talentu. Obzvláště si cením toho, že si vychovávají následovníky a také své dovednosti předvádějí veřejnosti na různých jarmarcích, výstavách a jiných kulturních akcích,“ řekl radní Miroslav Kašný. „Získání titulu je pro každého významným oceněním za jedinečný um a píli. Nositelé mohou na svých oceněných výrobcích a propagačních materiálech užívat ochrannou známku garantovanou Centrem péče o tradiční lidovou kulturu Zlínského kraje, které působí při Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Získají také finanční odměnu ve výši deset tisíc korun,“ dodal Miroslav Kašný.

Zlínský kraj prostřednictvím své organizace - Slováckého muzea v Uherském Hradišti – rovněž nakupuje od každého nositele titulu jeho výrobky v celkové výši 50 tis. Kč. Díky tomu mohou návštěvníci muzea shlédnout poctivou ruční práci „Mistrů tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje“.

V termínu vyhlášené výzvy, tj. od 1. 10. 2018 do 28. 2. 2019, bylo doručeno 8 nominací, ze kterých odborná hodnotitelská komise vybrala tři nositele podle kritérii, jako je např. estetická hodnota výrobku, používání autentických tradičních technologií či předávání umu dalším osobám.

Nominované osobnosti v roce 2019:

1. Blanka Ammann – Práce s textiliemi – pletení na rámu,
  2. Marie Bilíková – Práce s přírodními pletivy – drobná figurální plastika a tkané výrobky z kukuřičného šustí,
  3. Gabriela Mahdalová – Práce s textiliemi – těžká krojová krejčovina/šití soukenných krojových součástek,
  4. Jaroslav Němec – Drobné zvykoslovné předměty – vánoční ozdoby ze slámy, výroba slámových kraslic,
  5. Jarmila Rychlíková – Drobné zvykoslovné předměty, práce z těsta – vizovické pečivo,
  6. Františka Snopková – Práce s přírodními pletivy  drobná figurální plastika z kukuřičného šustí,
  7. Marie Vlčková – Drobné zvykoslovné předměty, kraslice batikované a zelové,
  8. Jan Vysloužil – Práce se dřevem – řezbářství.

Zpracoval: Roman Foltýn

Foto: Městský úřad Uherské Hradiště

15. 5. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

dsc-3281.jpg
dsc-3375.jpg
dsc-3401.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.