V Uherském Brodě funguje nové chráněné bydlení

25.1.2019
V Uherském Brodě funguje nové chráněné bydlení

UHERSKÝ BROD – V Uherském Brodě bylo slavnostně otevřeno nové chráněné bydlení, do něhož se díky procesu transformace sociálních služeb přestěhovalo 8 uživatelů, dosud umístěných v Domově pro osoby se zdravotním postižením v brodské Okružní ulici.

Chráněné bydlení na Slováckém náměstí je v pořadí již 12. adresa v regionu, kde krajem zřizovaná organizace Sociální služby Uherské Hradiště vytvořila nový domov pro lidi se zdravotním postižením.

„Podporujeme proces transformace sociálních služeb, protože klienti jsou zde vedeni k samostatnosti a mohou v daleko větší míře, nežli v ústavním zařízení, rozvíjet své schopnosti a dovednosti, což jim otevírá zcela nové možnosti k seberealizaci a k pocitu spokojenosti,“ uvedla radní Zlínského kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

„Příprava klientů na nový způsob života byla dlouhodobá a náročná, ale rozhodně se vyplatila.  Nyní začínají bydlet ve dvou čtyřčlenných domácnostech, které se velmi podobají běžnému způsobu života většiny lidí v naší společnosti,“ řekl ředitel Sociálních služeb Uherské Hradiště Bronislav Vajdík a dodal: „První chráněná bydlení tohoto typu jsme otevřeli již v roce 2015 a podle toho, jak se postupně všechna osvědčují v praxi, víme, že jsme se vydali správnou cestou.“

V objektech, které jejich majitelé pro potřeby sociálních služeb na vlastní náklady rekonstruují, platí Zlínský kraj dlouhodobý nájem.

Zpracovala: Helena Mráčková

25. 1. 2019