V terénu se objeví první značené trasy Cyrilometodějské stezky

  12.6.2018
V terénu se objeví první značené trasy Cyrilometodějské stezky

KUNOVICE - Úvodní konference projektu Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí se uskuteční ve středu 13. června na Panském dvoře v Kunovicích. Přiláká kolem osmdesáti českých i slovenských odborníků z oblasti veřejné správy, regionálního rozvoje, cestovního ruchu, kultury i církve, aby řešili koordinovaný rozvoj kulturní stezky v příhraničí a posílili partnerskou síť stezky.

„V letošním roce bude vyznačeno celkem 300 km poutních tras Cyrilometodějské stezky na Moravě na základě uzavřené dohody o spolupráci s Klubem českých turistů. Plánujeme také vyznačit prvních dvacet kilometrů na Slovensku. Trasování i mnoho dalších nových aktivit bude představeno účastníkům konference,“ uvedl Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro řízení dotačních programů, rozvoj venkova a cestovní ruch.

Zájem rozvíjet spolupráci na projektech Cyrilometodějské stezky již pět let rezonuje na úrovni států, krajů, obcí i míst, kterých se příběh soluňských bratrů dotkl. „Podařilo se nám za toto období upevnit zájmové sdružení právnických osob Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje z hlediska nastavení řízení. Máme před sebou nejdůležitější etapu týkající se nastavení a zavedení produktu Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí, kde je jádro celé stezky. Na konferenci bude představen nový přístup jejího rozvoje založený na spolupráci a komunikaci s partnery, odborníky z různých sfér a místními subjekty, abychom využili územního a lidského potenciálu pro produkty Cyrilometodějské stezky,“ sdělila Martina Janochová, ředitelka pořádajícího sdružení.

Konferenci pořádá sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje (zkráceně EKSCM) ve spolupráci s partnery projektu: MAS Buchlov, z.s., Trnavský samosprávný kraj, Nitranský samosprávný kraj, Slovenský dom Centrope a Mendelova univerzita v Brně při příležitostí konání 25. Mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Festival reprezentuje tradiční moravskou kulturu. Hostí soubory z několika slovanských zemí a ve svém programu se zaměří i na odraz cyrilometodějského odkazu v dětské duši.

První značené trasy „ke kulturním kořenům“: Pustevny – Svatý Hostýn – Velehrad; Vranov – Křtiny – Svatý Kliment – Velehrad; Žítková – Luhačovice –Velehrad. V jednání je prodloužení na Slovensko: Skalka nad Váhom – Trenčín – Žítková.

 

Ukázka značení cyrilometodějských tras na směrovkách KČT, zdroj: sdružení EKSCM

 

12. 6. 2018

 

Další informace:

Ing. Martina Janochová, ředitelka sdružení EKSCM, tel. +420 733 161 674

Adéla Kousalová, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje, 577 043 190, 606 369 686        

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.