V tajemném podzemním sklepení malenovického hradu se zabydlely sochy

14.6.2019
V tajemném podzemním sklepení malenovického hradu se zabydlely sochy

ZLÍN – Středověký hrad v Malenovicích, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, nově od soboty 15. června nabízí svým návštěvníkům příležitost setkat se v prostorách historických sklepů s plastikami známé zlínské sochařky Otilie Demelové Šuterové.

„Když jsem se asi před rokem nečekaně ocitl v sochařském ateliéru paní Šuterové ve Lhotce, byl to pro mě silný zážitek a napadlo mě zpřístupnit širší veřejnosti alespoň část jejího rozsáhlého sochařského díla v malenovickém hradu. Autorka s tímto nápadem souhlasila a vytipovala 25 figurativních plastik, které jsme nainstalovali ve sklepních prostorách. I instalací této výstavy plníme naše předsevzetí po rekonstrukci postupně zpřístupňovat další hradní prostory a předkládat všem návštěvníkům nové atraktivní zážitky. Jsem přesvědčen, že zvláště v horkém letním počasí pro ně bude setkání se sochami v chladivém hradním podzemí krásným a příjemným zastavením,“ řekl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

„Díky nápaditosti i šikovnosti především restaurátora Karla Šindela, kastelána Luďka Bubeníka a jejich spolupracovníků se podařilo instalaci soch v dosud nevyužitém sklepení vyřešit s minimálními náklady. Přestože jsem očekával, že výstava bude velmi atraktivní, výsledek naprosto překonal moje očekávání. Charakter plastik z keramické hlíny, které vzhledem k vysokožárnému výpalu snesou i vlhkost a náročnější klimatické podmínky, se do těchto zemitých prostor velmi dobře hodí a rádi bychom dali této originální expozici dlouhodobější trvání. Na začátek srpna připravujeme pro zájemce možnost setkat se osobně s autorkou přímo na hradě,“ sdělil ředitel muzea Pavel Hrubec.

Iniciativu, díky níž se rozšiřuje nabídka pro návštěvníky hradu, přivítal také radní Zlínského kraje pro kulturu Miroslav Kašný. „Hrad v Malenovicích, který je v majetku kraje, představuje významnou památku, do níž jsme v letech 2017-2018 investovali téměř 20 milionů kvůli nutnosti zpevnění statiky. Dále se chystá oprava střech, oken a elektroinstalace za 7 milionů. Těší mě, že hrad dlouhodobě žije mnoha zajímavými aktivitami, jako jsou například už tradiční a oblíbené noční prohlídky nebo akce pro děti. Velmi vítám, že muzeum nyní touto svébytnou formou veřejnosti představuje tvorbu autorky, která je pevně spjata s naším regionem, což se také výrazně odráží v motivech jejího díla,“ konstatoval radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Akad. sochařka Otilie Demelová Šuterová (nar. roku 1940 v Kroměříži) žije a pracuje v předměstské části Zlína - Lhotce. V expozici pro Hrad v Malenovicích předkládá výběr z širokého tematického spektra svého sochařského figurativního projevu. Prezentované plastiky vznikaly v průběhu více než dvaceti let. Návštěvníci hradu si mohou prohlédnout sochy, které autorka opatřila i stručným slovním doprovodem – např. „TROJMEZÍ zlínského regionu v symbolech setkávajících se zde – Valašsko, Haná a Slovácko – ústící do náznaku moderní architektury Zlína“; „HUDBA P. J. VEJVANOVSKÉHO - barokní skladatel, trubač, kapelník spjatý s Kroměříží svým působením i rodinným životem“; „CHRONOS – čas plynoucí, čas historie, odhmotněnost“; „SVĚTLO LIDSKÉ – hřejivost a jas ve vzájemnosti si chraňme“.

Výstava je zpřístupněna v rámci stávajícího návštěvnického vstupného.

Setkání s autorkou a neformální „křest výstavy“ se uskuteční ve čtvrtek 1. srpna v 17:00 na nádvoří malenovického hradu.

Na Hradě v Malenovicích mohou návštěvníci vidět zajímavé architektonické prvky gotiky i baroka, mohou obdivovat historický nábytek, trofeje, zbraně a také další letošní novinku, kterou pracovníci muzea svépomocí připravili - ukázku toho, jak vypadala typická stará hospoda (je v ní zachována i funkční pípa). Mezi výstavní unikáty patří také expozice v hradní hájence, kde se nachází expozice Dřevo, proutí, sláma.

Více na http://www.muzeum-zlin.cz/cs/objekty/hrad-malenovice/

Zpracovala: Helena Mráčková

14. 6. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

foto-3.jpg
foto-4.jpg
foto-6.jpg
foto-7.jpg
foto-8.jpg
foto-11.jpg
foto-13.jpg
foto-15.jpg
foto-17.jpg
foto-18.jpg
foto-19.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.