V sídle kraje byli oceněni ti, kdo vzorně pečují o válečné hroby

13.10.2009 17:06:00
V sídle kraje byli oceněni ti, kdo vzorně pečují o válečné hroby
ZLÍN – Slavnostní udělení pamětní plakety Ministerstva obrany České republiky těm, kdo se na území Zlínského kraje příkladně starají o válečné hroby, se dnes uskutečnilo v prostorách krajského úřadu. Medaili letos získalo sedm obcí. Akci zorganizoval krajský úřad ve spolupráci s Ministerstvem obrany České republiky již podruhé jako výraz úcty a ocenění těch, kteří se v uplynulém období výrazným způsobem podíleli na zachování piety padlých vojáků.

„Krajský úřad ve spolupráci s obcemi s rozšířenou působností sleduje stav válečných hrobů na území regionu a ministerstvu doporučuje místa hodná ocenění,“ uvedl ředitel krajského úřadu Vladimír Kutý, který za Zlínský kraj předal plakety letošním nositelům ocenění.
Medaile si odnesli místostarosta města Holešov a starostové obcí Vítonice a Přílepy. Za aktivní přístup k verifikaci a doplňování dat do centrální databáze byly dále oceněny Alexandra Hromadová z Městského úřadu Vsetín, Věra Mikulková z Městského úřadu v Uherském Hradišti a Helena Halaštová z Městského úřadu v Rožnově pod Radhoštěm. Jako soukromá osoba získal plaketu starosta Hradčovic - docent Jan Popelka.
„O Češích se říká, že si příliš neumějí vážit svých padlých, ale tato iniciativa potvrzuje, že to tak docela neplatí. Starostům obcí, kteří se v této oblasti angažují, patří upřímné poděkování, protože se často potýkají s narůstajícím objemem povinností na straně jedné a s nedostatkem financí na straně druhé,“ pokračoval Vladimír Kutý.
Na území Zlínského kraje bylo k 1. říjnu letošního roku evidováno celkem 1203 válečných hrobů a pietních míst, ve kterých je pohřbeno nebo připomenuto 16 474 obětí válečných konfliktů. „Základním motivem plakety je plamen, který symbolizuje nejen všespalující oheň, ale také slzu, která připomíná smutek pozůstalých a konečně i věčnou paměť,“ přiblížil podobu medaile Imrich Vetrák z Ministerstva obrany ČR. Současně dodal, že potomci vojínů padlých na našem území během světových válek se na ministerstvo stále častěji obracejí ve snaze dopátrat se informací, kde je jejich blízký pohřben. Také proto má ministerstvo obrany zájem na tom, aby jím vytvářená databáze s těmito údaji byla co nejúplnější.
Péče o válečné hroby je zakotvena v zákoně a zabezpečuje ji vlastník válečného hrobu. Ve velké většině jsou těmito vlastníky jednotlivé obce, na jejichž území se pietní objekty nacházejí.

13. 10. 2009 - (hm)

Ing. Milan Plesar
Krajský úřad Zlínského kraje

Zmíněné osoby