V roce 2015 riskovali svůj život za záchranu jiného. Poděkováním je Cena Salvator.

  4.4.2016
V roce 2015 riskovali svůj život za záchranu jiného. Poděkováním je Cena Salvator.

ZLÍN, 2. 4. 2016 – Potkat tváří v tvář tři desítky superhrdinů? To se poštěstilo všem hostům galavečera projektu Cena Salvator 2015 – Cena hejtmana Zlínského kraje, který se uskutečnil 1. dubna ve zlínském Academia centru Univerzity Tomáše Bati. Cena Salvator je totiž ocenění pro ty, kteří v uplynulém roce zachránili lidský život nebo pomohli lidem v tíživé situaci. Hrdiny nominovali na Cenu Salvator 2015 členové záchranných složek a široká veřejnost. Projekt je každoročně organizován studenty Fakulty multimediálních komunikací UTB pod záštitou hejtmana Zlínského kraje.

„Je důležité veřejně ocenit a poděkovat těm, kteří zabránili neštěstí a nebáli se zachránit život, zdraví nebo majetek. Každý, kdo něco takového dokázal, si zaslouží uznání. To se netýká jen vítězů kategorií Ceny Salvator, ale všech nominovaných i těch, kteří nebyli součástí této ceny, a přesto nezištně pomohli. Všem těmto lidem patří díky a Cena Salvator je způsob, jak poděkovat," uvedl Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje.

O vítězích kategorií Záchranář, Policista, Ostatní složky integrovaného záchranného systému a Občanské projekty rozhodovala nestranná komise. Komisi v kategorii Záchranář nejvíce ohromil příběh ppor. Ing. Martina Paláta, který je příslušníkem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Ten v březnu loňského roku svým velmi profesionálním vedením přispěl ke zvládnutí vypjatého zásahu v objektu sociálních bytů ve vsetínské místní části Poschla, kde došlo k požáru.

Vítězem kategorie Policista se stal pprap. Rostislav Vítek z Pohotovostní a eskortní oddělení Zlín, který byl v lednu minulého roku svědkem vážné dopravní nehody způsobené náledím u obce Mirošov. Z vraku vozidla vyprostil rozbitými okny tři osoby, které utrpěly šok. O všechny tři zraněné se více než půl hodiny intenzivně staral, poskytl jim první pomoc a teplé prostředí svého vozidla.

Hrdiny kategorie Ostatní složky IZS jsou strážníci hlídky Městské policie Zlín Hana Vícenová, Marie Buriánková, Ladislav Švagera a Jaroslav Mrkva. Ti prováděli běžnou kontrolu v centru Zlína, když spatřili muže, který se sesunul k zemi a prodělával epileptický záchvat. Strážnici mu poskytli bezprostřední první pomoc a kontrolovali základní životní funkce až do příjezdu záchranné služby.

V kategorii Občanské projekty byla oceněna Silvie Valoušková a Adam Bastl. Tato dvojice vytvořila loni jedinečný projekt s názvem Neo Cup, který pomáhá těm nejmenším - předčasně narozeným dětem, jež jsou umístěny na JIP v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Cílem projektu je získat finanční prostředky a podpořit vznik výstavby speciálních pokojů, které by umožnily, aby předčasně narozená miminka mohla být již od prvních okamžiků ve společnosti rodiny.

Skutečným hrdinou je Marek Mahdal, který zachránil v prosinci život řidiči, jenž sjel autem z vozovky a narazil do zídky. Vozidlo bylo nárazem vymrštěno do výšky a z podvozku mu vyšlehly plameny. Pak dopadlo na střechu a začalo celé hořet. Pan Mahdal neváhal ani minutu, zastavil své auto a běžel na pomoc osobě ve vraku. Jeho odvážné jednání ohromilo širokou veřejnost, která svými hlasy rozhodla, že se stane vítězem kategorie Občan.

Veřejnost rozhodovala v měsíc trvajícím hlasovacím období i o vítězi Dětské ceny. Získal ji velmi statečný Petr Baričiak. Ten duchapřítomně poskytl první pomoc ženě, která zřejmě vypadla nebo vyskočila z okna. Ač byl chlapec nejprve v šoku, zachoval chladnou hlavu, okamžitě zavolal záchrannou službu, podal první pomoc a zůstal u zraněné ženy až do příjezdu sanitky.

ZA HRDINSTVÍM STOJÍ ČINY! Letošní ročník projektu Cena Salvator opět ukázal, že mezi námi stále žije mnoho odvážných a statečných lidí a že dobré skutky a pomoc druhým nejsou lidem ze Zlínska lhostejné. Skleněné Ceny Salvator předávané na galavečeru, který je vyvrcholením projektu, jsou poděkováním za takové lidské jednání a také poděkováním za nadstandardní práci členů složek integrovaného záchranného systému. Na ukázku jejich práce se můžete přijít podívat 20. dubna 2016 v 8 hodin na Štěrkoviště do Otrokovic, kde proběhne tradiční akce s názvem DEN SALVATORA. Více informací o projektu Cena Salvator a o Dni Salvatora naleznete na webu www.cenasalvator.cz.

Další informace:
Renata Janečková                   
tisková mluvčí Zlínského kraje                                                
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz                                   

Fotografie 02 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 03 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 04 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 05 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 06 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 07 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 08 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 09 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 10 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 11 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 12 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 13 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 14 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 15 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 16 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 17 (autor: Jiří Balát)

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.