V Pačlavicích mistři malířského cechu dobročinně vymalovali zařízení sociálních služeb

25.2.2020

PAČLAVICE – Příkladnou formu dobročinnosti vymyslel a realizoval občan Pačlavic na Kroměřížsku Stanislav Zdražil, člen Cechu malířů, lakýrníků a topenářů ČR, který se rozhodl pomoci zdejšímu sociálnímu zařízení a společně s mistry a žáky Střední školy polytechnické v Olomouci vymalovali prostory Domova se zvláštním režimem – Alzheimer centra v Pačlavicích.

„Velmi si cením takové následováníhodné iniciativy, která je krásným a ušlechtilým příkladem toho, jak se i jednotliví občané, pokud mají motivaci pomáhat dobré věci, mohou velmi významně podílet na zkvalitňování podmínek sociálních služeb přímo v jejich obci,“ řekla radní Zlínského kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor. „Tato charitativní občanská iniciativa má o to větší význam praktické pomoci v době, kdy státní dotace na sociální služby pro letošní rok byly ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí kráceny oproti původnímu požadavku a nyní i kraj hledá další možnosti finanční podpory poskytovatelům sociálních služeb,“ dodala radní Blahová.

Domov se zvláštním režimem je v prostorách místního zámečku provozován organizací Sociální služby Pačlavice, p.o. Je registrovanou pobytovou službou, kterou zřídila obec za tím účelem, aby zajišťovala potřebnou pomoc a podporu lidem s demencí, kteří již nejsou schopni postarat se o sebe ve svém domácím prostředí. Kromě Domova se zvláštním režimem v zámku funguje také klasický Domov pro seniory. Celkem zařízení slouží pro 78 klientů jak ze samotných Pačlavic, tak také z přilehlých obcí. Jeho kapacita je plně vytížena.

„Akce organizovaná panem Zdražilem nám velmi pomohla. Každý pokoj byl vymalován jinou barvou, aby se klientům domova se zvláštním režimem usnadnila orientace v prostoru,“ řekl ředitel pačlavického zařízení Radek Jaroš.

Malíři si za práci ani materiál nevzali ani korunu.

Do výmalby se zapojily také firmy COLORLAK, a.s., SPOKAR a.s. a PAPOS Trade, s.r.o.

Zpracovala: Helena Mráčková

Foto: Petra Motalová, Sociální služby Pačlavice