V Kroměříži byli oceněni dobrovolníci pracující s mládeží

8.12.2015
V Kroměříži byli oceněni dobrovolníci pracující s mládeží

KROMĚŘÍŽ – V prostorách Muzea Kroměřížska v Kroměříži se dnes uskutečnilo slavnostní ocenění jedenácti mužů a devíti žen, kteří se dlouhodobě (minimálně sedm let), věnují práci s dětmi a s mládeží. Zlínský kraj letos tyto dobrovolníky za jejich činnost pro mládež ocenil již po dvanácté.

Lidem, kteří nejmladší generaci předávají své dovednosti jako trenéři ve sportovních oddílech nebo jako vedoucí či aktivní členové nejrůznějších zájmových kroužků, poděkovali za jejich společensky cennou práci nejvyšší představitelé Zlínského kraje - hejtman Stanislav Mišák, náměstek hejtmana zodpovědný za oblast zdravotnictví Lubomír Nečas, krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil a také radní pro kulturu Ladislav Kryštof. Za město Kroměříž přítomné přivítal místostarosta Pavel Motyčka.

Hejtman Stanislav Mišák poděkoval dobrovolníkům za to, že se nad rámec svých pracovních i rodinných povinností ještě dokáží rozdělit o svůj čas a o své dovednosti v rámci práce s dětmi. Zároveň poděkoval za podporu a toleranci rodinám těchto lidí. „Poděkování patří i všem těmi, kdo posílali své nominace, protože kraj je veliký, činnosti jsou rozmanité a takto se prostřednictvím návrhů na ocenění můžeme dozvědět o lidech, kteří za to, co dělají, opravdu zasluhují úctu,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

Radní pro školství, mládež a sport Petr Navrátil zase vyzdvihl to, že práce s dětmi vyžaduje značnou dávkou trpělivosti a velkou vnitřní motivaci, protože jde o činnost zodpovědnou a namáhavou jak fyzicky, tak psychicky. „Není jednoduché dnes, v době tabletů a chytrých telefonů, zaujmout mladou generaci a dokázat, aby nad virtuální zábavou u dětí a mládeže zvítězil zájem o aktivní trávení volného času, a chuť se něco naučit, něco dokázat a také mít radost z přímých mezilidských kontaktů. V tomto směru je práce dobrovolníků zcela nenahraditelná,“ řekl radní Petr Navrátil.

Na Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje bylo v letošním roce doručeno celkem 43 nominací, a to od představitelů měst a obcí, škol a školských zařízení, nevládních neziskových organizací a dalších zainteresovaných subjektů z celého Zlínského kraje. Výběrová komise navrhla Radě Zlínského kraje ke schválení ocenit 20 dobrovolných pracovníků - na základě předem stanovených kritérií, jimiž byly: dlouhodobá činnost, více oblastí či druh zájmového zaměření, práce s dětmi a mládeží z ohrožených sociálních skupin, působení v iniciačních a poradních orgánech, publikační činnost související s volnočasovými aktivitami.

Ocenění dobrovolní pracovníci převzali z rukou představitelů Zlínského kraje pamětní medaile, pamětní dekrety a upomínkové předměty. Slavnostního setkání se zúčastnili také navrhovatelé oceněných.

V roce 2015 byli oceněni tito dobrovolní pracovníci:

Bambušek Vladislav / sport / Šachový oddíl Karolinka

Bartoňková Jaroslava / sport / Klub šermu S.K.Zlín

Bednařík Ivan / volný čas / Dům dětí a mládeže ASTRA Zlín, příspěvková organizace, kroužek železniční modelář

Bendová Hana, Mgr. / volný čas / Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra v Holešově

Bernatíková Alena, Mgr. / sport / Tělovýchovná jednota Sokol Březolupy, Tanečně sportovní skupina Pohoda

Fleischmann Karel, Ing. / sport / TJ SLAVIA Kroměříž z.s., oddíl basketbalu

Handlová Alena / sport / Tělocvičná jednota Sokol Zlín

Hladiš Jaroslav / sport / Střední odborné učiliště Uherský Brod

Honzírek Stanislav, Ing. / volný čas / Moravský rybářský svaz o.s., Místní organizace Kroměříž

Hurta Karel, Ing. / volný čas / TJ Sokol Bystřička

Krčma Jiří / kultura / Valašský soubor písní a tanců Beskyd z.s., Dětský folklorní soubor Malý Beskyd