V krajském kole soutěže Vesnice roku ve Zlínském kraji zvítězily Babice

2.6.2015
V krajském kole soutěže Vesnice roku ve Zlínském kraji zvítězily Babice

ZLÍN – V sídle Zlínského kraje byly dnes zveřejněny výsledky krajského kola soutěže Vesnice roku. Vítězem se stala obec Babice z okresu Uherské Hradiště, která získala Zlatou stuhu a postoupí do celostátního kola. Druhá je obec Hošťálková z okresu Vsetín, která získala Bílou stuhu za činnost mládeže. Třetí místo obsadila obec Pitín z okresu Uherské Hradiště, která si vydobyla Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Čtvrté místo a Modrá stuha za společenský život přináleží obci Slavkov v okrese Uherské Hradiště a páté místo s Oranžovou stuhou za spolupráci obce a zemědělského subjektu získaly Rajnochovice z okresu Kroměříž.

O tomto pořadí obcí rozhodla hodnotitelská komise, které předsedal Josef Zicha, starosta Vysokého Pole. Desetičlenná porota posuzovala celkem 15 obcí Zlínského kraje přihlášených do letošního ročníku soutěže.

Vyhlášení výsledků se uskutečnilo za účasti hejtmana Stanislava Mišáka, jeho náměstka Ivana Mařáka, hodnotitelů a samozřejmě starostů obcí přihlášených do soutěže.

Zlínský kraj je významným podporovatelem obcí, které ve Vesnici roku uspějí: vítěz získává od kraje finanční odměnu 500 tisíc korun, druhé místo je oceněno částkou 300 tisíc, třetí místo získá 200 tisíc, čtvrté místo 90 tisíc a páté místo 50 tisíc korun. Kromě toho Zlínský kraj uděluje finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun i ve formě speciálních ocenění, které letos obdržela obec Slavkov za moderní knihovnické a informační služby, obec Topolná za vzorné vedení obecní knihovny a obec Březová za udržování lidových tradic.

Hodnotitelská komise také rozhodla o udělení čestného titulu Osobnost Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji, kterou získal Ludvík Zimčík, ředitel Základní a mateřské školy Březová a výtvarnice Jindřiška Švajdová z Březnice, která se obětavě věnuje zejména práci s dětmi. Rovněž byly uděleny diplomy Zlatá cihla vztahující se na zajímavé stavební akce v obcích: tento diplom získala obec Březnice za kostel sv. Bartoloměje, obec Babice za Muzeum myslivosti a pytláctví a obec Osíčko za autobusové zastávky. Cenu Naděje pro nový život pak získaly Vítonice.

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem “Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice”. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007.

Přehled výsledků letošního ročníku soutěže Vesnice roku ve Zlínském kraji:

1. místo
Zlatá stuha – obec Babice

2. místo
Bílá stuha za činnost mládeže – obec Hošťálková

3. místo
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí – obec Pitín

4. místo
Modrá stuha za společenský život – obec Slavkov

5. místo
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu – obec Rajnochovice

Speciální ocenění Zlínského kraje: