V domově Barborka v Kroměříž funguje nově denní stacionář a odlehčovací služba pro děti

18.10.2021

KROMĚŘÍŽ - V areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením Barborka v Kroměříži byl koncem září po rekonstrukci slavnostně otevřen pavilon L. V objektu začal už v průběhu uplynulého měsíce fungovat denní stacionář pro klienty od 15 let s těžkým zdravotním postižením, včetně osob s poruchami autistického spektra, s okamžitou kapacitou osm klientů a odlehčovací pobytové služby pro děti od devíti do 18 let, pro které jsou v pavilonu dvě lůžka.

„Náročná přestavba za více než 10 milionů korun se dotkla vnitřních prostor budovy i jejího okolí, téměř vše včetně vybavení se změnilo podle potřeb klientů a pečujícího personálu," řekl starosta Jaroslav Němec. V budově mimo jiné vznikl nový venkovní výtah, instalován byl závěsný systém pro přepravu klientů a v okolí pavilonu je nově prostor pro trávení volného času s mobiliářem, jako jsou lavičky a houpačka. Doplněny ještě budou trenažéry pro kognitivní trénink.

„O obě sociální služby, které se zde poskytují, byl v Kroměříži zájem a byly opravdu potřeba. Vždyť nejbližší odlehčovací služba pro děti je v našem kraji až ve Vsetíně," uvedl místostarosta Kroměříže Vít Peštuka.

Odlehčovací služba má za cíl pomoci pečujícím rodinám, které se o handicapované děti v domácím prostředí každodenně starají, a dává jim možnost dočasně je umístit do pobytového zařízení. Pečující osoby tak získají čas a prostor pro sebe a vlastní odpočinek, regeneraci a třeba vyřízení neodkladných úředních či zdravotních náležitostí. „Každý, kdo má osobní zkušenost s péčí o člena rodiny se zdravotním postižením, dobře ví, jak moc je práce náročná po fyzické i psychické stránce. Proto bych chtěla poděkovat městu Kroměříž za odpovědný přístup k sociální politice," doplnila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za sociální oblast.

Denní stacionář přebírá část denní péče o těžce zdravotně handicapované, zmenšuje jejich sociální vyloučení a zároveň pomáhá těm, kteří o ně pečují. Uživatelé stacionáře tu nacházejí sebeuplatnění formou terapií, navazováním nových kontaktů s možností rozvoje osobnosti a osvojení sociálních dovedností, které jsou nezbytné pro běžný život.

Pavilon v areálu domova Barborka se uvolnil poté, co někteří klienti v souladu s transformačním plánem a vznikem chráněného bydlení v Kroměříži odešli žít mimo zařízení sociálních služeb a začlenili se s pomocí sociálních pracovníků do běžného života.

S využitím tiskové zprávy města Kroměříž

Jan Vondrášek
tiskový mluvčí, město Kroměříž