V Baťově mrakodrapu byla zahájena výstava fotografií vysílače Ještěd

  22.2.2007 18:25:00
V Baťově mrakodrapu byla zahájena výstava fotografií vysílače Ještěd
ZLÍN – Výstavu fotografií s názvem Fenomén Ještěd zahájil dnes ve zlínském Baťově mrakodrapu hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš a hejtman Libereckého kraje Petr Skokan spolu s autorem vystavených snímků Jiřím Jiroutkem. Ten zde představuje velkoformátové černobílé fotografie zachycující slavnou stavbu na hoře Ještěd u Liberce. Expozici ve třetí etáži doplňuje také ukázka několika kusů nábytku z originálního mobiliáře ještědské stavby, která plní funkci televizního vysílače i netradiční restaurace.
„Těší mě, že můžeme poskytnout prostor pro tuto zajímavou výstavu přibližující architektonickou dominantu Libereckého kraje právě zde, v Baťově mrakodrapu, který je zase významným symbolem Zlínského kraje. Návštěvníkům Baťova mrakodrapu se tak v těchto dnech naskýtá možnost seznámit se s dvěma výjimečnými a pozoruhodnými stavbami české architektury,“ řekl při vernisáži hejtman Libor Lukáš.
Fotografie Ještědu budou v Baťově mrakodrapu k vidění do 16. března, vždy ve všední dny od 7 do 17 hodin.
Historie ještědského vysílače se začala psát v druhé polovině šedesátých let minulého století. Architekt Karel Hubáček tehdy navrhl stavbu namísto původní horské chaty, která byla zničena požárem. Oproti původní představě dvou objektů, jednak turistického hotelu a oddělené stavby televizního vysílače, navrhl Hubáček jeden kompaktní celek, který oba požadavky splňoval. Tvar budovy byl navržen tak, aby opticky navazoval na vrchol hory. Zajímavě byla pojata i konstrukce a interiéry stavby. V netypicky řešených interiérech převládalo využití skla, pro zdejší oblast charakteristického materiálu. V roce 1969 získal projekt vysílače Perretovu cenu od Mezinárodní unie architektů, což stavbě přineslo mezinárodní věhlas. Vysílač je znám široké veřejnosti v současnosti také díky nedávno uvedenému filmu Grandhotel, který se zde z velké části odehrává. V televizním vysílání jej můžeme spatřit také v některých reklamních spotech či znělkách pořadů.


22. 2. 2007
Další informace:
Patrik Kamas, tiskový mluvčí
577 043 190, 731 555 104

Zmíněné osoby

  • Libor Lukáš

Tématická oblast

  • ostatní
Foto k tiskové zprávě 2  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 3  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 4  foto: Petr Zákutný 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.