Únor s Filharmonií Bohuslava Martinů

7. 1. 2020

 

Program na únor 2020

B4        6. února 2020 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín – Velký sál

ELGAR VERSUS ČESKÁ MODERNA               18.15Povídání o hudbě

M. KABELÁČ: Předehra pro velký orchestr č. 2, op. 17 E. ELGAR: Koncert pro violoncello a orchestr e moll, op. 85  V. NOVÁK: Slovácká suita, op. 32

MICHAL KAŇKA, violoncello

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

TOMÁŠ BRAUNER, dirigent

K nejvýznamnějším osobnostem české hudby 20. století lze bezesporu zařadit Miloslava Kabeláče. Mnoho let pracovně působil v někdejším Československém rozhlasu na různých pozicích, avšak díky svému odmítavému postoji komponovat „angažovanou“ hudbu se často dostával do konfliktu s vrcholnými představiteli tehdejšího komunistického režimu. Jeho dílo ostatně bývalo v dobách normalizace opakovaně zakazováno, plnohodnotného a oprávněného uznání se Kabeláčovy kompozice dočkaly až po roce 1989. Z bohaté a pestré skladatelovy tvorby zazní druhá předehra pro velký orchestr, kterou její autor vyhotovil roku 1947.

Koncert pro violoncello e moll Edwarda Elgara vnikl v roce 1919. Ačkoli se dle mnohých jedná o jeden z vůbec nejlepších kompozičních počinů svého žánru, při své londýnské premiéře se dočkal dosti vlažného přijetí. Některé dobové sdělovací prostředky dokonce tehdy referovaly o naprosté blamáži – ne snad kvůli nepochybným uměleckým hodnotám tohoto díla, ale výhradně z důvodu údajně tristního výkonu orchestru i samotného sólisty. Z hlediska kvality se ovšem jedná o naprosto mimořádné dílo, které plně obstojí v konkurenci například violoncellového koncertu Dvořákova či Schumannova. Elgarova koncertantní skladba zazní v podání violoncellisty Michala Kaňky, laureáta mnoha prestižních mezinárodních interpretačních soutěží.

Vítězslava Nováka, jednu ze zakladatelských osobností české moderní hudby, v jisté životní fázi silně ovlivnil moravský folklór. V roce 1896 skladatel poprvé zavítal do Velkých Karlovic, kde jej doslova uchvátilo přímé setkání s tamější autentickou lidovou písní. Od té doby pravidelně navštěvoval různá místa východní a jihovýchodní Moravy a poznával mnohé podoby lidového zpěvu s jeho nezaměnitelnými intonacemi. Specifická kultura regionu moravského Slovácka se zrcadlí v Slovácké suitě z roku 1903, která zobrazuje výjevy ze svátečního dne malebné slovácké vesnice.

C5        12. a 13. února 2020 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín – Velký sál

BEATLES SYMPHONIC

THE BACKWARDS

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

STANISLAV VAVŘÍNEK, dirigent

Strhující výlet do hudební historie plné nezapomenutelných hitů Beatles čeká na všechny návštěvníky společného projektu kapely The Backwards s Filharmonií Bohuslava Martinů. Dvojnásobní vítězové světového Beatlefestu v New Yorku v letech 1998 a 2003, kapela The Backwards, absolvovali za více než dvacet let své existence nespočet koncertních vystoupení po celém bývalém Československu, Evropě a vystoupili na několika turné v USA a rovněž v Africe. The Backwards se řadí k nejznámějším a nejvyhledávanějším kapelám revivalového zaměření na světě. Ve svém repertoáru mají na stovku skladeb svých slavných předchůdců.

Úspěch The Backwards netkví pouze v dokonale vypracovaném zvuku, ale velkou pozornost věnují také image, stage–looku, souhře a produkci. Pro znalce a muzikanty je současně nesmírně přitažlivé, že kapela pro co nejvěrnější zvuk používá stejnou hudební aparaturu a modely hudebních nástrojů kvalitních značek jako Vox, Rickenbacker, Gretsch, Höfner, Ludwig ad. Spojení tohoto bandu se symfonickým orchestrem ve skladbách, jež představí průřez celou tvorbou kapely Beatles, bude jistě zážitkem nejen pro hudební fajnšmekry, ale hlavně pro všechny milovníky této nestárnoucí hudby.

V unikátním koncertním programu, při němž se na jednom pódiu představí The Backwards společně s Filharmonií Bohuslava Martinů, zazní pestrý výběr z největších hitů legendárních liverpoolských „Brouků“. Pořad bude proveden pod taktovkou dirigenta Stanislava Vavřínka. 

A5        27. února 2020 v 19.00 hodin, Kongresové centrum Zlín – Velký sál

ROMANTICKÁ

E. von REZNICEK: Donna Diana, předehra k opeře

F. A. RÖSSLER-ROSETTI: Koncert pro lesní roh d moll

A. BRUCKNER: Symfonie č. 4, Es Dur „Romantická“, WAB 104

 

RADEK BABORÁK, lesní roh

FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

TOMÁŠ BRAUNER, dirigent

Komickou operu o třech dějstvích nazvanou Donna Diana vyhotovil Emil Nikolaus von Reznicek roku 1894 podle původní předlohy španělského dramatického básníka Agustína Moreto y Cabany. Ve stejném roce byla opera na libreto samotného skladatele poprvé veřejně uvedena, a sice v pražském Novém německém divadle. Toho času totiž autor, jehož příjmení nezapře české kořeny, působil jako kapelník jedné z mnoha vojenských hudeb tehdy dislokovaných v české metropoli.

Českého původu byl také František Antonín Rössler–Rosetti, rodák z Litoměřic, jemuž se mimo jiné připisuje autorství takřka dvacítky skladeb pro sólový lesní roh s doprovodem orchestru. V průběhu šedesátých let 18. století vznikl jeho Koncert pro lesní roh a orchestr d moll, který zazní v podání Radka Baboráka, jednoho z nejoceňovanějších světových hornistů.

V druhé polovině večera bude uvedena čtvrtá symfonie Antona Brucknera, kterou její autor tituloval přívlastkem „Romantická“. Cyklus, jenž patří k Brucknerovým nejoblíbenějším opusům, se svého dokončení dočkal roku 1874. V průběhu následující dekády však autor kompozici několikrát revidoval, až roku 1888 doznala výsledné podoby. Bruckner byl nejen mimořádným symfonikem, ale také vynikajícím varhaníkem. V jisté životní fázi dokonce reálně zvažoval nastoupit na uvolněnou pozici varhaníka olomoucké katedrály. Zmíněné místo nakonec nepřijal, nicméně stojí za zmínku, že jeho čtvrtá symfonie svým mohutným pojetím rozeznívá celý orchestr podobným způsobem jako pomyslné obrovské varhany.

Více informací na:

www.filharmonie-zlin.cz

 

 

 

 

img-4499.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap