Univerzita Tomáše Bati bude s podporou Zlínského kraje mapovat možnosti rozvoje strojírenství

30.9.2015

ZLÍNSKÝ KRAJ – Analýza stavu a potenciálu rozvoje strojírenství v kraji, vyhodnocení potenciálu vzniku klastru a rámcové strategie rozvoje případného budoucího strojírenského klastru je předmětem dotace Univerzitě Tomáše Bati, kterou na zářijovém jednání schválilo krajské zastupitelstvo.

„Strojírenství ve Zlínském kraji vnímáme jako jeden ze zcela klíčových průmyslových oborů, který úspěšně zvyšuje konkurenceschopnost regionu. V rámci možností se proto snažíme podporovat další rozvoj strojírenských firem a jejich budoucí spolupráci formou klastrů či obdobných uskupení,“ řekl hejtman Stanislav Mišák, který tento bod zastupitelům předložil ke schválení.

„K všestranné podpoře strojírenských oborů nás vede skutečnost, že stále chybí zaměstnanci v technických oborech, je to permanentní problém, s nímž se setkávají zaměstnavatelé nejen strojírenských firem. Zlínský kraj samozřejmě dělá řadu kroků k podpoře technického vzdělávání, ale každá další aktivita, která může k podpoře strojírenství přispět, má svůj význam,“ konstatoval dále hejtman Stanislav Mišák.

Studie, kterou zpracovává Fakulta managementu a ekonomiky, si klade za cíl vyhodnotit možnosti, které by mohl přinést vznik budoucího strojírenského klastru včetně vyhodnocení jeho předpokládaných přínosů. „Očekává se, že klastr bude mít pozitivní dopad na růst produktivity v členských firmách, zvyšování jejich inovační úrovně, pozitivní vliv na zaměstnanost a přípravu dalších generací specializovaných zaměstnanců v technických oborech,“ dodal hejtman Stanislav Mišák.

Analýzu mapování a rozvoje strojírenského klastru musí Univerzita Tomáše Bati Zlínskému kraji předložit do konce roku 2015. Na její vypracování krajské zastupitelstvo schválilo částku ve výši 180 tisíc korun.

Ve Zlínském kraji byl již založen a funguje plastikářský klastr, obuvnický klastr a dřevařsko-nábytkářský klastr.

30. 9. 2015

Renata Škrobálková