Učni z Valašských Klobouk složili Tatrovku! Ta poslouží k údržbě silnic na Zlínsku

  1.6.2021
Učni z Valašských Klobouk složili Tatrovku! Ta poslouží k údržbě silnic na Zlínsku

Do unikátního propojení vzdělání, praxe a užitečnosti se zapojilo Střední odborné učiliště Valašské Klobouky, Zlínský kraj a Správa a údržba silnic Zlínska. Jedná se o atraktivní vzdělávací projekt „Tatra do škol“ kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS, a.s. českého výrobce nákladních automobilů s dlouholetou tradicí. Tatra je třetí nejstarší existující automobilkou světa s nepřerušenou výrobou automobilů.

Podstatou projektu, který vznikl již v roce 2018, je spolupráce mezi automobilkou, kraji a školskými zařízeními. Vybraní studenti tak získávají možnost sestavení „Tatrovky“. Smontovaný vůz následně nachází praktické a užitečné využití v údržbě silnic jednotlivých regionů.

„Podobný typ spolupráce vždy vítáme. Studenti druhých a třetích ročníků si tak mohou v reálné praxi, atraktivní formou ověřit své dovednosti, podílet se na montáži konkrétního výrobku – v tomto případě nákladního automobilu - a následně vidět jeho fungování v praxi. Kromě toho jsem přesvědčen o tom, že jim získané zkušenosti napomohou k lepšímu zařazení se do profesního života,“ uvedl Pavel Hrabina, ředitel SOU Valašské Klobouky.

Model vzájemné spolupráce je ve stručnosti následující: kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS dodávádo školních dílen „stavebnici“ nákladního automobilu. Učni z oboru automechanik jej následně mají za úkol v rámci odborné praxe složit dohromady. To vše samozřejmě pod dohledem špičkových odborníků a po předchozím školení přímo v servisní škole Tatry Kopřivnice.

„Dlouhodobě podporujeme mládež v technickém vzdělávání a praxi. Tento projekt, který svým charakterem v naší zemi nemá obdoby, je toho důkazem. Akce Tatra do škol letos pokračuje již svým čtvrtým ročníkem a je o ni stále větší zájem napříč celou Českou republikou, což nás upřímně těší. Již rok po svém vzniku navíc projekt získal ocenění School Friendly,“ doplnil Kamil Košťál, marketingový ředitel TATRA TRUCKS, a.s. s tím, že automobilka pořádá také odborné stáže pedagogických pracovníků škol v Servisní škole TATRA TRUCKS, a.s. Je tomu tak i v případě pedagogických pracovníků SOU Valašské Klobouky.

Po sestavení nového vozidla dojde k jeho přepravě do Kopřivnice, kde projde diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu. Teprve poté Tatru zakoupí a převezmou do svého užívání silničáři Správy a údržby silnic Zlínska, kteří vůz využijí k údržbě svěřených silničních úseků.

„Jde jednoznačně o velmi efektivní spolupráci mezi výrobní společností, vzdělávacím zařízením a konečným uživatelem, zabezpečujícím veřejnou službu pro Zlínský kraj i ŘSD ČR. Této spolupráce si velice vážíme. Nejde o naši první podobnou zkušenost. Projektu jsme se účastnili již vloni. Zatímco se tehdy jednalo o vůz TATRA PHOENIX 4x4, tentokrát jde o vozidlo TATRA PHOENIX 6x6,“ uvedl Libor Lukáš, jednatel společnosti Správa a údržba silnic Zlínska.

Na celém projektu se podílel také Zlínský kraj: Podobné projekty působí velmi pozitivně na mladé lidi. Ať už jde o ty, kteří o podobném typu vzdělání uvažují, nebo se v něm již angažují. Těší mne proto, že akce probíhá také v našem kraji a obohatí nejen samotné studenty, ale najde současně praktické uplatnění v rámci údržby komunikací našeho regionu,“ dodává Radek Doležel,náměstek hejtmana Zlínského kraje.

„Je třeba dělat maximum pro to, abychom posílili zájem o učňovské školství v regionu. To je naším dlouhodobým cílem. Podobné projekty, pro studenty navíc velmi atraktivní, jsou vynikající motivací ke studiu a jednou z cest, jak tohoto cíle dosáhnout,“ sdělila radní Zlínského kraje pro oblast kultury a školství Zuzana Fišerová. 

Montáž vozu studenti Středního odborného učiliště Valašské Klobouky dokončili v uplynulých dnech. Oficiální představení výsledku jejich práce se uskutečnilo právě dnes, a to za účasti zástupců společnosti TATRA TRUCKS, Zlínského kraje, Správy a údržby silnic Zlínska, vedení školy a řady dalších zajímavých hostů. Součástí akce byla také beseda odborníků se studenty.

Kontakt pro média:

Jana Mohylová, obchodní zástupce pro klíčové zákazníky
TATRA TRUCKS, a.s.
Email: jana.mahylova@tatra.cz
Tel.: 739 549 439

Pavel Hrabina, ředitel
SOU Valašské Klobouky
Email: hrabina@souvk.cz
Tel.: 732 964 961

Libor Lukáš, jednatel
Správa a údržba silnic Zlínska, s.r.o.
Email: lukas@suszlin.cz
Tel.: 731 555 000

Radek Doležel, náměstek hejtmana
Zlínský kraj
Email: radek.dolezel@kr-zlinsky.cz
Tel.: 777 707 850       

dscn4183.jpg
dscn4197.jpg
dscn4207.jpg
dscn4209.jpg
dscn4228.jpg
dscn4239.jpg
dscn4243.jpg
dscn4260.jpg
dscn4264.jpg
dscn4274.jpg
dscn4285.jpg
dscn4297.jpg
dscn4310.jpg
dscn4312.jpg
dscn4320.jpg
dscn4323.jpg
dscn4335.jpg
dscn4343.jpg
dscn4347.jpg
dscn4352.jpg
dscn4354.jpg
dscn4356.jpg
dscn4359.jpg
dscn4362.jpg
dscn4370.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap