Učni z Valašských Klobouk složili Tatrovku! Ta poslouží k údržbě silnic na Zlínsku

1.6.2021

Do unikátního propojení vzdělání, praxe a užitečnosti se zapojilo Střední odborné učiliště Valašské Klobouky, Zlínský kraj a Správa a údržba silnic Zlínska. Jedná se o atraktivní vzdělávací projekt „Tatra do škol“ kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS, a.s. českého výrobce nákladních automobilů s dlouholetou tradicí. Tatra je třetí nejstarší existující automobilkou světa s nepřerušenou výrobou automobilů.

Podstatou projektu, který vznikl již v roce 2018, je spolupráce mezi automobilkou, kraji a školskými zařízeními. Vybraní studenti tak získávají možnost sestavení „Tatrovky“. Smontovaný vůz následně nachází praktické a užitečné využití v údržbě silnic jednotlivých regionů.

„Podobný typ spolupráce vždy vítáme. Studenti druhých a třetích ročníků si tak mohou v reálné praxi, atraktivní formou ověřit své dovednosti, podílet se na montáži konkrétního výrobku – v tomto případě nákladního automobilu - a následně vidět jeho fungování v praxi. Kromě toho jsem přesvědčen o tom, že jim získané zkušenosti napomohou k lepšímu zařazení se do profesního života,“ uvedl Pavel Hrabina, ředitel SOU Valašské Klobouky.

Model vzájemné spolupráce je ve stručnosti následující: kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS dodávádo školních dílen „stavebnici“ nákladního automobilu. Učni z oboru automechanik jej následně mají za úkol v rámci odborné praxe složit dohromady. To vše samozřejmě pod dohledem špičkových odborníků a po předchozím školení přímo v servisní škole Tatry Kopřivnice.

„Dlouhodobě podporujeme mládež v technickém vzdělávání a praxi. Tento projekt, který svým charakterem v naší zemi nemá obdoby, je toho důkazem. Akce Tatra do škol letos pokračuje již svým čtvrtým ročníkem a je o ni stále větší zájem napříč celou Českou republikou, což nás upřímně těší. Již rok po svém vzniku navíc projekt získal ocenění School Friendly,“ doplnil Kamil Košťál, marketingový ředitel TATRA TRUCKS, a.s. s tím, že automobilka pořádá také odborné stáže pedagogických pracovníků škol v Servisní škole TATRA TRUCKS, a.s. Je tomu tak i v případě pedagogických pracovníků SOU Valašské Klobouky.

Po sestavení nového vozidla dojde k jeho přepravě do Kopřivnice, kde projde diagnostickým procesem i zkušebními jízdami na polygonu. Teprve poté Tatru zakoupí a převezmou do svého užívání silničáři Správy a údržby silnic Zlínska, kteří vůz využijí k údržbě svěřených silničních úseků.

„Jde jednoznačně o velmi efektivní spolupráci mezi výrobní společností, vzdělávacím zařízením a konečným uživatelem, zabezpečujícím veřejnou službu pro Zlínský kraj i ŘSD ČR. Této spolupráce si velice vážíme. Nejde o naši první podobnou zkušenost. Projektu jsme se účastnili již vloni. Zatímco se tehdy jednalo o vůz TATRA PHOENIX 4x4, tentokrát jde o vozidlo TATRA PHOENIX 6x6,“ uvedl Libor Lukáš, jednatel společnosti Správa a údržba silnic Zlínska.

Na celém projektu se podílel také Zlínský kraj: Podobné projekty působí velmi pozitivně na mladé lidi. Ať už jde o ty, kteří o podobném typu vzdělání uvažují, nebo se v něm již angažují. Těší mne proto, že akce probíhá také v našem kraji a obohatí nejen samotné studenty, ale najde současně praktické uplatnění v rámci údržby komunikací našeho regionu,“ dodává Radek Doležel,náměstek hejtmana Zlínského kraje.

„Je třeba dělat maximum pro to, abychom posílili zájem o učňovské školství v regionu. To je naším dlouhodobým cílem. Podobné projekty, pro studenty navíc velmi atraktivní, jsou vynikající motivací ke studiu a jednou z cest, jak tohoto cíle dosáhnout,“ sdělila radní Zlínského kraje pro oblast kultury a školství Zuzana Fišerová.

Montáž vozu studenti Středního odborného učiliště Valašské Klobouky dokončili v uplynulých dnech. Oficiální představení výsledku jejich práce se uskutečnilo právě dnes, a to za účasti zástupců společnosti TATRA TRUCKS, Zlínského kraje, Správy a údržby silnic Zlínska, vedení školy a řady dalších zajímavých hostů. Součástí akce byla také beseda odborníků se studenty.

Kontakt pro média:

Jana Mohylová, obchodní zástupce pro klíčové zákazníky
TATRA TRUCKS, a.s.
Email: jana.mahylova@tatra.cz
Tel.: 739 549 439

Pavel Hrabina, ředitel
SOU Valašské Klobouky
Email: hrabina@souvk.cz
Tel.: 732 964 961

Libor Lukáš, jednatel
Správa a údržba silnic Zlínska, s.r.o.
Email: lukas@suszlin.cz
Tel.: 731 555 000