Toulavá kamera na zámku Lešná u Valašského Meziříčí

30. 8. 2021

Nejen tisíce návštěvníků z různých koutů republiky, ale i štáb známého cestovatelského magazínu Toulavá kamera přilákal během letošní léta zámek Lešná u Valašského Meziříčí. V památce pod správou Muzea regionu Valašsko natáčel začátkem srpna, termín odvysílání Česká televize zatím neupřesnila.

Toulavá kamera nebyla na návštěvě v lešenském zámku poprvé. Jednu reportáž o původně renesančním (dnes klasicistním) objektu z přelomu 16. a 17. století už odvysílala v roce 2012. Zatímco tehdy se štáb zajímal výhradně o samotný zámek, tentokrát dostala prostor i jeho další velká chlouba – anglický park.

Reportáž se skládá ze dvou částí. V jedné se diváci dozvědí zajímavosti o hlavních tahácích historické expozice, mezi které patří třeba barokní podlaha a malovaný strop v jídelně, vzácný obraz bakchanálií v knihovně či unikátní prolamovaná kamínka v lovecké hale.

Druhá část je věnována zámeckém parku, který doznal zásadního rozkvětu na konci 19. století za časů hraběcí rodiny Kinských a dodnes je považován za jeden z nejvzácnějších na Moravě. V reportáží zazní informace o historii parku, zdejší exotické flóře i nevšedním kouzlu procházek ve stínu staletých stromů.

„To, že k nám přijela Toulavá kamera už podruhé a stále měla co nového natáčet, svědčí o jediném, že zámek v Lešné u Valašského Meziříčí má opravdu co nabídnout a navíc Vám nebude stačit jen jedna návštěva. Kromě krásných historických interiérů a vyhlášeného zámeckého parku pro vás máme i několik zajímavých výstav a oblíbených akcí. V září to bude například Svatováclavská vyjížďka automobilových veteránů, v říjnu zase tradiční Uspávání broučků. Podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku @muzeumregionuvalassko,“ pozval ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Pracovnice zámku Lešná u Valašského Meziříčí Bohdana Šimčíková a Kristýna Pončíková nebyly jedinými z týmu Muzea regionu Valašsko, kdo v srpnu natáčel pro pořad Toulavá kamera. Muzejní archeolog Samuel Španihel se štábem vyrazil po trase Naučné stezky Františka Palackého, aby mu představil jeho největší zajímavosti. Zastavili se například ve vápencovém lomu v Jasenici, u pramenů Zrzávky či na vrcholu Helštýn nad Valašským Meziříčím. „Zájem médií o objekty muzea i znalosti našich odborných pracovníků mě samozřejmě velmi těší. Jde vidět, že jdeme správným směrem,“ uzavřel Vitásek.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko