Tomáš Janča řešil s europoslancem Ondřejem Kovaříkem otevření nového předmětu na UTB zaměřeného na blockchain

  9.8.2021
Tomáš Janča řešil s europoslancem Ondřejem Kovaříkem otevření nového předmětu na UTB zaměřeného na blockchain

ZLÍNSKÝ KRAJ – Připravované otevření nového studijního předmětu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, který bude zaměřen na blockchain a decentralizované aplikace, bylo hlavním tématem setkání poslance Evropského parlamentu Ondřeje Kovaříka a předsedy výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáše Janči. Uskutečnilo se ve čtvrtek 29. července na Krajském úřadě Zlínského kraje.

„Při přípravě nového studijního předmětu zaměřeného na blockchain a decentralizované aplikace je pro nás pan europoslanec Kovařík klíčovým partnerem ve vztahu k EU, neboť nám mimo jiné pomáhá zprostředkovávat důležité kontakty na ostatní europoslance, komise či další orgány a instituce, které se zabývají přípravou zákonů a mají na starosti moderní technologie v rámci EU. Jsem proto velmi rád, že jsme se spolu mohli ve Zlíně setkat a probrat aktuální situaci,“ uvedl Tomáš Janča.

Nový předmět, připravovaný ve spolupráci Univerzity Tomáše Bati (UTB), Zlínského kraje a Rockaway Blockchain Fund, bude jako volitelný již od letošního září přístupný stávajícím studentům Fakulty aplikované informatiky UTB. Jeho výuku by měli zajišťovat jak profesoři a doktorandi z UTB, tak odborníci z řad předních představitelů blockchainové komunity. Studentům již byl představen a vzbudil mezi nimi velký ohlas, očekává se o něj enormní zájem. UTB je v tomto společně s ČVUT v Praze průkopníkem, doposud nikde na tuzemských vysokých školách se tento předmět nevyučoval.

Jako blockchain se v informatice označuje speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Nejčastější se používá jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Jeho kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím. Jedná se o technologii, která vytváří důvěru mezi dvěma a více subjekty v prostředí, kde si tyto subjekty nedůvěřují. Tato technologie nejenže stojí za vznikem bitcoinu, ale díky ní vznikají v dnešní době decentralizované aplikace jako například směnárny, burzy či lending borrow platformy, kde všechno funguje plně automaticky. Díky blockchainu také dokážeme vytvářet digitální vlastnictví.

„Vzhledem k tomu, že ve světě je kvalitních a odborně zdatných blockchainových developerů nedostatek, je jejich práce vysoce ceněna. V přepočtu si mohou vydělat až 300 tisíc korun měsíčně a mohou přitom pracovat odkudkoliv. Mojí ambicí je, abychom tady u nás vytvořili co nejlepší zázemí pro to, aby u nás vyrůstali noví a vysoce kvalifikovaní blockchainoví odborníci a ze Zlína pracovali pro celý svět. Nejde však jen o to vychovat tady dobré zaměstnance, ale taky o to vytvořit správné podhoubí pro nové startupy, které budou mít celosvětové ambice, což ekonomicky pomůže regionu,“ uzavřel Tomáš Janča.

Zpracoval: Jan Vandík

9. 8. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

img-1889-foto-jiri-balat.jpg
img-1897-foto-jiri-balat.jpg
img-1902-foto-jiri-balat.jpg
img-1915-foto-jiri-balat.jpg
img-1917-foto-jiri-balat.jpg
img-1919-foto-jiri-balat.jpg
img-1924-foto-jiri-balat.jpg
img-1931-foto-jiri-balat.jpg
img-1934-foto-jiri-balat.jpg
img-1935-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap