Tomáš Janča řešil s europoslancem Ondřejem Kovaříkem otevření nového předmětu na UTB zaměřeného na blockchain

9.8.2021

ZLÍNSKÝ KRAJ – Připravované otevření nového studijního předmětu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, který bude zaměřen na blockchain a decentralizované aplikace, bylo hlavním tématem setkání poslance Evropského parlamentu Ondřeje Kovaříka a předsedy výboru Zastupitelstva Zlínského kraje pro rozvoj podnikatelských aktivit Tomáše Janči. Uskutečnilo se ve čtvrtek 29. července na Krajském úřadě Zlínského kraje.

„Při přípravě nového studijního předmětu zaměřeného na blockchain a decentralizované aplikace je pro nás pan europoslanec Kovařík klíčovým partnerem ve vztahu k EU, neboť nám mimo jiné pomáhá zprostředkovávat důležité kontakty na ostatní europoslance, komise či další orgány a instituce, které se zabývají přípravou zákonů a mají na starosti moderní technologie v rámci EU. Jsem proto velmi rád, že jsme se spolu mohli ve Zlíně setkat a probrat aktuální situaci,“ uvedl Tomáš Janča.

Nový předmět, připravovaný ve spolupráci Univerzity Tomáše Bati (UTB), Zlínského kraje a Rockaway Blockchain Fund, bude jako volitelný již od letošního září přístupný stávajícím studentům Fakulty aplikované informatiky UTB. Jeho výuku by měli zajišťovat jak profesoři a doktorandi z UTB, tak odborníci z řad předních představitelů blockchainové komunity. Studentům již byl představen a vzbudil mezi nimi velký ohlas, očekává se o něj enormní zájem. UTB je v tomto společně s ČVUT v Praze průkopníkem, doposud nikde na tuzemských vysokých školách se tento předmět nevyučoval.

Jako blockchain se v informatice označuje speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Nejčastější se používá jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Jeho kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zabránit neoprávněným transakcím. Jedná se o technologii, která vytváří důvěru mezi dvěma a více subjekty v prostředí, kde si tyto subjekty nedůvěřují. Tato technologie nejenže stojí za vznikem bitcoinu, ale díky ní vznikají v dnešní době decentralizované aplikace jako například směnárny, burzy či lending borrow platformy, kde všechno funguje plně automaticky. Díky blockchainu také dokážeme vytvářet digitální vlastnictví.

„Vzhledem k tomu, že ve světě je kvalitních a odborně zdatných blockchainových developerů nedostatek, je jejich práce vysoce ceněna. V přepočtu si mohou vydělat až 300 tisíc korun měsíčně a mohou přitom pracovat odkudkoliv. Mojí ambicí je, abychom tady u nás vytvořili co nejlepší zázemí pro to, aby u nás vyrůstali noví a vysoce kvalifikovaní blockchainoví odborníci a ze Zlína pracovali pro celý svět. Nejde však jen o to vychovat tady dobré zaměstnance, ale taky o to vytvořit správné podhoubí pro nové startupy, které budou mít celosvětové ambice, což ekonomicky pomůže regionu,“ uzavřel Tomáš Janča.

Zpracoval: Jan Vandík

9. 8. 2021