Titul vesnice roku ve Zlínském kraji patří obci Žlutava

28.5.2012
Titul vesnice roku ve Zlínském kraji patří obci Žlutava

ZLÍN -  Vesnicí Zlínského kraje v soutěži Vesnice roku se stala Žlutava, která tím získává nárok na Zlatou stuhu za všestranný rozvoj. Druhé místo a Modrá stuha za společenský život náleží obci Lužná. Třetí příčku a Bílou stuhu za činnost mládeže patří Vysokému Poli, čtvrté místo a Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí pak obci Machová a páté místo s Oranžovou stuhou za spolupráci obce se zemědělským subjektem náleží Pitínu.

Tak rozhodla hodnotící komise, která ve dnech 21. až 25. května navštívila všech sedmnáct obcí, které se ve Zlínském kraji přihlásily do letošního ročníku soutěže, konané již osmnáctým rokem. „Každá obec měla přesně vymezený čas na to, aby před komisí prezentovala své rozvojové a investiční záměry, úspěchy ve spolkové činnosti a v dalších aktivitách jako je například společenský život, práce s mládeží, péče o zeleň a krajinu, spolupráce se zemědělskými podniky a další potřebné aktivity,“ přiblížil předseda komise Miroslav Válek, starosta obce Hvozdná, která v roce 2010 získala prvenství v krajském kole.

„Všem, kdo jste tady, a nezávisle na tom, jakou stuhu jste získali, patří moje obrovská gratulace a poděkování, protože za sebou máte ohromné množství práce, kterou ve svých obcích odvádíte. A chtěl bych vám poděkovat také za to, že se umíte navzájem radovat ze svých úspěchů a že si fandíte,“ řekl přítomným starostům hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, když viděl, jak si starostové během vyhlašování spontánně dávají najevo radost ze získaných ocenění.

Představitele obcí pozdravila také radní pro oblast zemědělství, životního prostředí a rozvoje venkova Milena Kovaříková, která se podělila o své dojmy z nedávné návštěvy Komni. Tato obec získala v roce 2011 prvenství v krajském kole i v kole celostátním a díky tomu aspiruje na potenciální úspěch v kole evropském. Proto Komňu v minulých dnech navštívili evropští komisaři, aby si udělali obrázek o zdejším životě. „Byla jsem také na tuto prezentaci pozvána a měla jsem z ní překrásný zážitek, protože bylo vidět, v jaké pospolitosti všichni Komňané tuto událost prožívají,“ sdělila radní Milena Kovaříková.

Při slavnostním ceremoniálu byla přítomna také členka Rady Zlínského kraje Taťána Nersesjan.

Zlínský kraj, který mezi vítězné obce i v letošním roce rozdělí významné finanční odměny, kromě prvních pěti vesnic ocení speciálním finančním příspěvkem také obec Poteč (za vzorné vedení kroniky), Slavkov pod Hostýnem (za vzorné vedení obecní knihovny) a Bystřici pod Lopeníkem (za udržování lidových tradic).

Dále při slavnostním předávání cen, které se uskuteční ve vítězné Žlutavě, budou uděleny diplomy těmto obcím: Hostětínu (za péči o květinovou výzdobu), Pohořelicím (za opravu kaple Panny Marie), Ostratě (za Multifunkční sportovně kulturní zařízení), Vysokému Poli (za environmentální centrum). Cenu Naděje pro živý venkov obdrží Skaštice. Ocenění se dostalo také osobnostem, které se významně podílejí na rozvoji kulturního či společenského života a na zachovávání tradic. Konkrétně jej získá paní Wiera Jelinková z Ratiboři, pan Karel Hauser z Mikulůvky a pan Libor Aujezdský z Lužné.

Vesnice roku je iniciativa, kterou organizuje Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky společně se Spolkem pro obnovu venkova a Svazem měst a obcí, ve spolupráci s Kanceláří prezidenta, Asociací krajů, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem životního prostředí, Ministerstvem kultury, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazem knihovníků a informačních pracovníků a Folklorním sdružením ČR.

Zpracovala: Helena Mráčková

28. 5. 2012

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Foto k tiskové zprávě 2 (foto: Petr Zákutný)
Foto k tiskové zprávě 3 (foto: Petr Zákutný)
Foto k tiskové zprávě 4 (foto: Petr Zákutný)
Foto k tiskové zprávě 5 (foto: Petr Zákutný)
Foto k tiskové zprávě 6 (foto: Petr Zákutný)

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.