Titul Vesnice roku 2013 získalo Vysoké Pole

31.5.2013
Titul Vesnice roku 2013 získalo Vysoké Pole

ZLÍN – Výsledky krajského kola 19. ročníku soutěže Vesnice roku 2013 byly dnes dopoledne za přítomnosti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, náměstka hejtmana Ivana Mařáka a dalších hostů odtajněny v prostorách sídla Zlínského kraje, v Baťově mrakodrapu. První místo a zlatou stuhu získala obec Vysoké Pole, modrou stuhu za společenský život obec Nedašov, bílou stuhu za činnost mládeže obec Kateřinice, oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obec Prlov a zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obec Skaštice. Uděleny byly také další speciální ceny a byly oceněny Osobnosti Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji.

„Zlínský kraj podporuje tuto soutěž největšími finančními částkami v rámci všech českých a moravských krajů. Myslím, že tím vysíláme jasný signál, že si přejeme, aby naše vesnice vzkvétaly nejen po vnější stránce, ale aby se v nich lidem také dobře žilo. Řada obcí by se určitě ráda přihlásila, ale pořád v nich jaksi funguje přílišná autocenzura a odkládají své rozhodnutí zapojit se do soutěže, což je škoda, protože se bezpochyby mají také čím pochlubit,“ podotkl hejtman Stanislav Mišák.

Vyhlašovateli soutěže jsou Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR ve spolupráci se Zlínským krajem, Kanceláří prezidenta ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR, Ministerstvem kultury ČR, Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazem knihovníků a informačních pracovníků, Folklorním sdružením ČR a Sdružením místních samospráv ČR.

19. ročníku soutěže se zúčastnilo celkem 18 obcí ze čtyř okresů ve Zlínském kraji. Komise navštívila ve dnech 20. až 22. května 2013 a 27. až 28. května 2013 všechny přihlášené obce, které zaslaly přihlášky na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR v Praze ve stanoveném termínu do 30. dubna 2013. Obce byly o návštěvě komise předem informovány a každá obec měla k dispozici 120 minut pro svoji prezentaci. Zástupci obce měli možnost prezentovat své rozvojové dokumenty, investiční záměry, úspěšné realizace, spolkovou činnost, péči o zeleň v obci a krajinu, přístup k informačním technologiím, spolupráci obce se zemědělskými subjekty. Součástí hodnocení byla diskuse s členy komise na témata související s obnovou a rozvojem venkova.

Komise působila ve složení: Karel Navrátil, předseda komise, starosta obce Komňa, Stanislav Kolář, místopředseda komise, starosta obce Žlutava, Jaromír Kudlík, tajemník Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Vladimír Divilek, zástupce Ministerstva zemědělství ČR, Jaroslav Novosad, zástupce Národního památkového ústavu Kroměříž, Kateřina Tuzarová, zástupce Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Jana Tomancová, zástupce Svazu knihovníků a informačních pracovníků, Marcela Polepilová, zástupce Krajského úřadu Zlínského kraje, Vladimír Kráčalík, zástupce Spolku pro obnovu venkova ČR a Sdružení místních samospráv ČR a Miroslav Konečný, zástupce Svazu měst a obcí ČR.

Vyhodnocení krajského kola se uskutečnilo 28. května 2013 na Krajském úřadě Zlínského kraje ve Zlíně. Zlatou stuhu obdržela obec Vysoké Pole, modrou stuhu obec Nedašov, bílou stuhu obec Kateřinice, oranžovou stuhu obec Prlov a zelenou stuhu obec Skaštice. Speciální finanční ocenění Zlínského kraje obdržely také další obce, a to obec Valašská Polanka, která získala Diplom za vzorné vedení kroniky, obec Ratiboř, která získala Diplom za vzorné vedení obecní knihovny, Obec Kašava spolu s Diplomem za udržování lidových tradic. Mimořádné ocenění za komplexní přípravu a realizaci urbanistického rozvoje obce si odnesla obec Lípa, Diplom za péči o květinovou výzdobu obce Machová, Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu obce Březnice, Diplom Zlatá cihla (kategorie A) obec Zděchov za hasičskou zbrojnici, Diplom Zlatá cihla (kategorie B) obec Lípa za rekonstrukci bývalého mlýna a Cenu naděje pro živý venkov obec Drnovice. Osobnostmi Programu obnovy venkova ve Zlínském kraji se stali pan Alois Lukša za příkladnou péči o tradiční valašskou dřevěnici v obci Zděchov a pan Jiří Mareček za vedení resocializační a terapeutické komunity v obci Březnice. Ostatní obce komise ocenila pamětním listem.

„Chtěl bych srdečně poblahopřát všem oceněným obcím i těm, kde se stále snaží po všech stránkách vylepšovat místní život,“ vzkázal v závěru hejtman Mišák a zároveň připomněl, že tři vesnice Zlínského kraje již v minulých letech získaly prvenství v celostátním kole soutěže Vesnice roku. Konkrétně to byl Liptál, Lidečko a Komňa.

Přihlášky do soutěže budou archivovány na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR. Ocenění budou předána zástupcům obcí na vyhodnocení krajského kola soutěže Vesnice roku 2013 ve vítězné obci Vysoké Pole.

Zpracovala: Gabriela Sýkorová Dvorníková, Helena Mráčková

31. 5. 2013

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje