Tisíc nových případů za den. Pozitivně testovaných je nejvíce od ledna

  10.11.2021
Tisíc nových případů za den. Pozitivně testovaných je nejvíce od ledna

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zátěž nemocnic ve Zlínském kraji se zvyšuje s nárůstem pozitivních případů nákazy koronavirem. Ke včerejší půlnoci bylo v kraji potvrzeno 1001 nových případů, je to nejvíce od začátku ledna. Na jednání krizového štábu 10. listopadu bylo rozhodnuto o postupné a koordinované restrukturalizaci péče tak, aby byly nemocnice připraveny na nárůst hospitalizací covid pozitivních pacientů. K omezení elektivní péče už některé nemocnice přistoupily.

„Počty hospitalizovaných pacientů rostou a zátěž nemocnic se bude nadále zvyšovat. Na situaci musí nemocnice reagovat koordinovaným omezením operativy tak, aby bylo zajištěno celé spektrum péče v kraji a současně byla dostatečná kapacita na lůžkách intenzivní péče," vysvětlil hejtman Radim Holiš a dodal: „Jsme ve stejné situaci jako loni v říjnu, pokud okamžitě nezměníme přístup a nezačneme brát situaci vážně, čeká nás stejný scénář jako před rokem. Prosím všechny o rozvážný a zodpovědný přístup, kapacity našich nemocnic nejsou nekonečné."

V pěti nemocnicích v kraji bylo ke včerejšímu dni hospitalizováno 268 covid pozitivních pacientů. Za poslední týden došlo k 32 úmrtím v souvislosti s nákazou koronaviru. Do odvolání platí v nemocnicích ve Zlínském kraji zákaz návštěv. Výjimku mají pouze nezletilí pacienti, doprovod otců či jiných osob u porodu, pacienti s omezenou svéprávností a pacienti v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění. K omezení návštěv přistoupila také jednotlivá zařízení sociálních služeb.

V nemocnicích je hospitalizováno až 80% neočkovaných pacientů. K dnešnímu dni má v kraji ukončené očkování 310 635 osob. „Posilující dávku podstoupilo už více než 19 tisíc lidí. Rodiče by měli zvážit očkování svých dětí, právě mezi nimi se nyní nákaza šíří nejrychleji," řekl zástupce koordinátora očkování ve Zlínském kraji Michal Čechmánek.

Krajská hygienická stanice ve školských zařízeních v území eviduje 83 klastrů s větším záchytem. V pondělí 8. listopadu bylo testováno 36 159 dětí, pozitivní výsledek antigenního testu byl prokázán u 528 z nich. Z 906 testovaných zaměstnanců mělo pozitivní výsledek 10.

S trasováním kontaktů covid pozitivních osob pomáhají od 9. listopadu studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Finanční odměnu pro ně projedná zastupitelstvo Zlínského kraje na prosincovém zasedání. Pomoc poskytne Krajské hygienické stanici také Krajský úřad. Ze svých řad vyčlení 10 až 20 zaměstnanců, do trasování se zapojí od pondělí.

Zájemci o očkování se mohou obracet na informační linku, na které jim operátoři pomohou s registrací k očkování, nebo doporučí nejbližšího praktického lékaře, který očkuje.

Telefonní linka Zlínského kraje 577 043 770 je k dispozici v pracovní dny od 8 do 15 hodin. Další informace k očkování na https://www.kr-zlinsky.cz/informace-k-ockovani-proti-covid-19-cl-5064.html

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap