Tipy, jak si užít jarní prázdniny ve Zlínském kraji

25.2.2020
Tipy, jak si užít jarní prázdniny ve Zlínském kraji

ZLÍN - Termín jarních prázdnin pro školáky ve Zlínském kraji připadá letos na 2. až 8. března. Následující pozvánky nabízí rodinám s dětmi inspiraci k využití volného času.

Masarykova veřejná knihovna Vsetín

Jarní prázdniny mohou děti nastartovat společným hraním deskových her ve vsetínské knihovně. Noc her v knihovně začíná v pátek 28. února v 18 hodin a je určena všem milovníkům zábavných a inteligentních her. Jarní tvoření v knihovně si mohou děti užít v pondělí 2. března v dětské knihovně Rokytnice (bývalý dům služeb), v úterý 3. března v dětské knihovně Luh (bývalý dům služeb) a ve středu 4. března ve Vsetíně, v hlavní budově knihovny. Jarní tvoření proběhne vždy od 9 do 12 hodin. Více na www.mvk.cz.

Muzeum regionu Valašsko

Muzeum regionu Valašsko pořádá na zámku a hvězdárně Vsetín od 3. do 6. března tradiční akci pro rodiny s dětmi nazvanou Jarní prázdniny s muzeem. Programy v obou objektech na sebe navazují tak, aby je bylo možno zvládnout během jedné, zhruba dvouhodinové návštěvy. Na zámku si budete moct například poskládat vlastní výtvor z legendární stavebnice SEVA, otestovat templářské zbraně v rytířské herně nebo se pokochat vyhlídkou ze zámecké věže. Následně můžete zamířit na nedalekou hvězdárnu, kde bude připravena další zábava. Podrobný program najdete na www.muzeumvalassko.cz.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na jarní prázdninovou akci „Hravé klíčenky hravě“. Děti si mohou v úterý 3. a ve čtvrtek 5. března vždy od 14 do 16 hodin vyrábět originální přívěsky na klíče. Materiál na výrobu klíčenek bude pro děti zajištěn, stačí jen nechat pracovat fantazii a šikovné ruce. Akce se uskuteční ve 3. podlaží v klubovně oddělení pro děti. Další informace na www.kfbz.cz.

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

Ve výtvarné dílně Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně se mohou děti v sobotu 7. března stát architekty. Inspiraci načerpají ve stálé expozici galerie věnované zlínské architektuře a následně mohou navrhovat, stavět a malovat. Výtvarná dílna začíná ve 14 hodin v ateliéru ve 2. patře 14. budovy a je vhodná pro děti od 5 let. Více na www.galeriezlin.cz.

Muzeum Kroměřížska

Výstavu Lidový rok s důrazem na nejzajímavější tradice a obyčeje pořádá Muzeum Kroměřížska. Součástí výstavy jsou také dílničky, ve kterých si děti mohou vyrobit pestré masopustní a karnevalové masky a originální plesové škrabošky. Více na www.muzeum-km.cz.

Slovácké muzeum

V Památníku Velké Moravy ve Starém Městě můžete vidět deset nejzajímavějších archeologických nálezů poslední dekády. Vystaveny budou vůbec poprvé unikátní soubory, například bohatý velmožský hrob z Uherského Brodu datovaný do starší doby římské či vzácný depot ženského šperku z Bánova, který byl uložen do země ve starší době železné. Výstava jistě zaujme malé i velké návštěvníky, kteří se zajímají o historii a archeologii. Muzeum pořádá také nedělní akce pro děti s názvem Zvídálkové, vzhůru do muzea! Více na www.slovackemuzeum.cz.

Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Už v sobotu 29. 2. se budou ve výstavě Příběh železa vyrábět Tepané keltské šperky.Díky inspiraci keltskou mytologií a horoskopem těchto vyhlášených kovotepců si děti zhotoví vlastní jednoduchou ozdobu. Zcela jiné téma bude mít v úterý 3. 3. Jeden den baťovského učně.V tomto programu pro rodiny s dětmi můžete prožít  jeden den mladého baťovského muže - a to doslova. Teorii si nastudujete hravou formou při deskové hře v expozici Princip Baťa, a pak si na vlastní kůži vyzkoušíte některé činnosti, které patřily k životu učňů. Ve čtvrtek 5. 3. si děti mohou zhotovit vlastní brož a ještě se něco dozvědí o tajemných permonících na dílně Pohádkové brože. Všechny dílny se konají ve 14. budově 14|15 BAŤOVA INSTITUTU od 10 do 16 hodin s polední pauzou. Více na www.muzeum-zlin.cz.

Foto: archiv KKFB

Zpracovala: Adéla Čuříková