Sušárna ovoce na Uhliskách má 300 let

19. 7. 2021

Velmi zajímavý výsledek přinesl nedávný výzkum stáří šestice historických sušáren ovoce na Vsetínsku a Horním Vsacku, který provedli odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci s Muzeem regionu Valašsko. Laboratorní analýza odebraných vzorků ukázala, že historie nejstarší z nich sahá až do začátku 18. století. 

Muzeum regionu Valašsko se věnuje výzkumu a záchraně historických sušáren ovoce od roku 2016. Letos v květnu využilo nabídky dendrochronologů z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, kteří pomohli určit stáří šestice vybraných sušáren v regionu. „Vybrali jsme stavby, o nichž je obtížné dohledat informace například pomocí historických map či písemných pramenů, které se nedochovaly, nebo se v minulosti stěhovaly,“uvedla historička Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská.

Vědci z brněnské univerzity použili metodu tzv. dendrochronologického datování, která dokáže analýzou letokruhů určit stáří dřeva s přesností na jeden rok. Nejprve odebrali vzorky trámů z objektů v lokalitách Vsetín-Uhliska, Zděchov, Halenkov a Hošťálková. Následně je podrobili pečlivému laboratornímu rozboru. Jeden z výsledků všechny zainteresované hodně překvapil. „Zatímco všechny ostatní objekty pocházejí z druhé poloviny 19. až počátku 20. století, stáří sušárny ze vsetínských Uhlisek sahá až do počátku 18. století, takže je zdaleka nejstarší, kterou jsme dosud ve Zlínském kraji datovali,“ uvedl dendrochronolog Mendelovy univerzity v Brně Tomáš Kolář.

Podle Ostřanské existují dvě možnosti: „Buďto je sušárna opravdu tak stará, nebo na ní bylo použito dřevo z nějaké starší demolice.“ Pokud by platila první varianta, mohlo by jít o jednu ze dvou stovek sušáren, jejichž existenci zmiňuje zápis v kronice Vsetínského panství z roku 1782. Na druhou stranu, v minulosti bylo celkem běžné, že se menší hospodářské stavby budovaly stylem „co dům dal“. „S jistotou víme, že sušárna původně stála někde jinde a roku 1910 ji tady přivezl dědeček současné majitelky. Odkud, to zatím bohužel netušíme,“dodala historička muzea s tím, že pátrání po původu této možná nejstarší sušárny ovoce ve Zlínském kraji ještě zdaleka neskončilo.

Historickým sušárnám ovoce bude věnovaná i výstava, která startuje od 14. září na zámku Vsetín. Muzeum regionu Valašsko u její příležitosti vydá také recenzovanou monografii shrnující poznatky zjištěné jeho výzkumem. „Bude to takové završení naší dosavadní snahy v této oblasti,“ dodala na závěr Ostřanská.

 

 Foto 1 – Majitelkou sušárna na Uhliskách je paní Pavla Hrušková. Foto 2 a 3 –Výzkum provedli odborníci z Mendelovy univerzity v Brně.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

www.muzeumvalassko.cz / @muzeumregionuvalassko

tz---susarna-ovoce-na-uhliskach----1.jpg
tz---susarna-ovoce-na-uhliskach----2.jpg
tz---susarna-ovoce-na-uhliskach----3.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap