Studenti Zlínského kraje excelovali v celorepublikové strojírenské soutěži, dnes byli slavnostně oceněni

  27.11.2013
Studenti Zlínského kraje excelovali v celorepublikové strojírenské soutěži, dnes byli slavnostně oceněni

ZLÍN - Žáky dvou technických škol Zlínského kraje, Dominika Slováčka a Jakuba Šebáka, kteří zvítězili v 5. ročníku celostátní soutěže v programování CNC obráběcích strojů konané v rámci letošního 55. strojírenského veletrhu v Brně, dnes v sídle Zlínského kraje ocenil hejtman Stanislav Mišák, radní pro oblast školství Petr Navrátil a spolu s nimi také ředitel Svazu strojírenské technologie Petr Zemánek, zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Eduard Muřický a zástupci významných strojírenských společností.

Soutěž, kterou pořádá Svaz strojírenské technologie, má za cíl propagovat strojírenství mezi mládeží a zvýšit zájem mladých lidí o technické obory. Úspěch v této soutěži, které se letos zúčastnilo celkem 143 žáků z 35 středních odborných škol z celé České republiky, je podle pořadatelů skvělou vizitkou pro uplatnění v prestižních strojírenských podnicích.

Soutěžící si mohli při poměřování svých dovedností vybrat ze tří řídicích systémů, a to HEIDENHAIN pro technologii frézování, SIEMENS pro technologii frézování a FANUC pro technologii soustružení.

Dominik Slováček, který je žákem Střední průmyslové školy polytechnické – Centra odborné přípravy Zlín, získal prvenství v systému společnosti SIEMENS a Jakub Šebák, student Gymnázia Jana Pivečky a Střední odborné školy Slavičín, byl nejlepší mezi soutěžícími v rámci systému FANUC.

„Býváme kritizováni za to, že málo podporujeme technické obory, ale pravda je taková, že se je snažíme nejen udržet, ale naopak získat zájem mladé generace o ně. Problémem je spíš to, že se stále nedaří přesvědčit rodiče, aby při výběru školy své děti směřovali na technické obory, v nichž působí skutečně špičkoví odborníci a kde se jim otevírá velmi perspektivní profesní uplatnění,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

Na jeho slova navázal i krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil: „Mít v kraji dva absolutní vítěze ze tří kategorií v celorepublikové soutěži, to, myslím, hovoří samo za sebe. Je skutečně nutné posunout veřejné mínění v tom smyslu, aby mladí neviděli budoucnost v získávání akademických titulů a následném pracném shánění uplatnění, ale ve schopnosti dostát reálné poptávce na trhu práce,“ vyjádřil se radní Petr Navrátil. Zároveň poděkoval ředitelům škol, v nichž jsou mládeži vytvořeny podmínky pro kvalitní přípravu žáků technických oborů.

Obráběcí stroje pro účely soutěže poskytly společnosti KOVOSVIT MAS, a.s. a TAJMAC-ZPS, a.s.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

27. 11. 2013

Další informace:
Sýkorová Dvorníková Gabriela           
tisková mluvčí                                               
Krajský úřad Zlínského kraje                           
577 043 190, 731 555 161                                

Fotografie č. 2 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 3 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 4 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 5 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 6 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 7 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 8 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 9 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 10 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 11 (foto: Petr Zákutný)

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.