Střelec, povodeň, požár? Starostové se školí, jak zvládat krizové situace

6.6.2019
Střelec, povodeň, požár? Starostové se školí, jak zvládat krizové situace

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jak se chovat při povodních, požárech, při výpadku energie či třeba útoku střelce – Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje zahájil ve spolupráci s Krajským úřadem Zlínského kraje školení pro starosty a další představitele měst a obcí zaměřené na zvládání krizových situací.

„Připravili jsme praktické informace, od konkrétních zákonů a předpisů po rady a příklady, jak se nachystat na konkrétní krizové situace a jak je řešit,“ prohlásil Karel Malinovský, vedoucí oddělení pro zvláštní úkoly Krajského úřadu Zlínského kraje. „Tato školení pořádáme vždy na počátku nového volebního období. Mají velký význam, protože noví starostové jsou touto problematikou takzvaně nepolíbení a ti stávající toho mají zase k řešení tolik, že je potřeba jim tyto postupy a informace osvěžit,“ doplnil Pavel Dekret z HZS Zlínského kraje.

Školení se účastní starostové z velkých měst z regionu i z malých obcí. Například starosta Vsetína Jiří Růžička ocenil komplexnost, s jakou byly informace k jednotlivým případům krizových situací předloženy. „Nejsem ve funkci dlouho, proto je to pro mě velmi poučné. Je určitě ku prospěchu vědět, kam se obrátit, jak jsou nastavené struktury, s kým a jak má spolupracovat naše krizové oddělení. Hodnotím školení jako velkou pomoc,“ konstatoval.

Za tuto podporu starostům je rád i náměstek hejtmana a současně starosta obce Vysoké Pole Josef Zicha. Řada představitelů zejména menších obcí by se podle něj k těmto praktickým radám obtížně dostávala, zvláště ve chvílích, kdy by musela konkrétní krizovou situaci zároveň řešit. „Takto budou vědět, jak postupovat, na koho se obrátit. Je to velmi důležité, protože ke krizovým situacím může během let, co budou ve funkci, skutečně dojít. Je dobré být na ně připraven,“ nepochybuje Josef Zicha.

Vzhledem k počtu měst a obcí v regionu se školení uskuteční ve čtyřech dnech. Pořadatelé jsou navíc připravení starostům a dalším představitelům měst a obcí poskytnout v případě zájmu i další doplňující informace.

6. 6. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.