Středisko rané péče EDUCO Zlín potřebuje peníze na provoz, kraj přislíbil pomoc

  2.12.2022
Středisko rané péče EDUCO Zlín potřebuje peníze na provoz, kraj přislíbil pomoc

Středisko rané péče EDUCO Zlín z. s. potřebuje do konce letošního roku získat 300 tisíc korun na další provoz. EDUCO proto zveřejnilo petici, ve které vyzývá k podpoře dofinancování služby od státu. Zlínský kraj spolku v této věci vyjádřil podporu a hledá možnosti, jak spolku pomoci. Pro zmírnění tíživé finanční situace navýší příští rok spolku dotaci z krajského rozpočtu.   

ZLÍNSKÝ KRAJ – Už 17 let poskytuje Středisko rané péče EDUCO Zlín z. s. ve Zlínském kraji pomoc rodinám s dětmi s handicapem. K tomu, aby nadále v kraji udrželo sociální službu rané péče, potřebuje podle svého vedení do konce letošního roku získat 300 tisíc korun. EDUCO proto zveřejnilo petici, ve které vyzývá k podpoře dofinancování služby od státu. Zlínský kraj spolku v této věci vyjádřil podporu a v příštím roce mu navýší dotaci.

Zlínský kraj dlouhodobě upozorňuje na podfinancování celého resortu a apeluje na Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby změnilo systém financování. „Peníze od státu nepřicházejí včas a zároveň často ani nepokrývají provozní náklady organizací. Případ Střediska rané péče EDUCO je důkazem toho, jak vážná situace je. Pokud se nezmění systém financování, můžeme se v budoucnu potýkat s obrovskými problémy se zajišťováním sociálních služeb v kraji,“ upozornila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. Financování je podle ní předmětem každého jednání Sociální komise při Asociaci krajů a samotné kraje vytvořily návrh na změnu současného systému.

Zlínský kraj hodlá v příštím roce finanční podporu středisku EDUCO navýšit. Aktuálně spolku posílá 300 tisíc korun ročně. „Loňský rok byl mimořádný. Poskytovatelé sociálních služeb získali od státu i kraje mimořádné dotace v souvislosti s epidemií koronaviru. Letos jsme si tento nadstandard nemohli dovolit, peníze nepřišly ani od státu a tyto mimořádné zdroje teď středisku chybí. Jako kraj disponujeme jen velmi omezeným rozpočtem,“ vysvětlila Hana Ančincová.

Kraj má podle současné legislativy odpovědnost za krajskou síť služeb, nicméně je závislý na dotaci ze strany státu. „Vnímáme snahu Zlínského kraje. Pokud se ale v dalším roce nenavýší požadované dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí, Zlínského kraje, měst a obcí, nebude EDUCO schopné svou službu rodinám dále poskytovat. To, co jsme dostali v loňském roce, nebyl pro organizaci nadstandard, ale nezbytné finance k přežití. Nemůžeme očekávat, že v každém roce situaci zachrání mimořádné dotace nebo jednotliví dárci a firmy,“ uvedla ředitelka EDUCO Dagmar Machová.  

Pro příští rok hejtmanství schválilo spolku navýšení úvazku, což znamená personální posílení a současně více peněz z programu Zlínského kraje na podporu vybraných druhů sociálních služeb. „V novém rozpočtu počítáme s navýšením částky přímo ze zdrojů Zlínského kraje na celou síť služeb, konkrétní částka je zatím předmětem debaty. Chci však ujistit zástupce Střediska rané péče EDUCO Zlín, že jejich nelehkou situaci vnímáme a hledáme způsoby, jak jim pomoci. Raná péče je velmi potřebná a je naším společným zájmem fungování této sociální služby v našem kraji udržet,“  dodala náměstkyně.

V současné době EDUCO poskytuje ranou péči 110 rodinám s dětmi se zdravotním postižením ve Zlínském kraji. Poslání střediska je poskytovat odbornou pomoc a podporu rodinám s dětmi se zdravotním znevýhodněním od narození do 7 let. Dětem a rodinám pomáhají v jejich přirozeném prostředí posílit samostatnost a nezávislost na sociální pomoci.

Zájemci mohou organizaci podpořit prostřednictvím dárcovské výzvy: Pomozte Honzíkovi | Darujme.cz.

2. 12. 2022

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap