Specialisté na historické zahrady si vyměňují zkušenosti v Kroměříži

  14.6.2018
Specialisté na historické zahrady si vyměňují zkušenosti v Kroměříži

KROMĚŘÍŽ – Dvoudenní odborná konference „Byliny v památkách zahradního umění" pořádaná Klubem UNESCO Kroměříž a Metodickým centrem zahradní kultury v Kroměříži při Národním památkovém ústavu byla dnes zahájena v kroměřížské Květné zahradě.

Záštitu nad akcí převzal za Zlínský kraj radní pro kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport Miroslav Kašný.

„Když vyslovíme Kroměříž, mnohým se přirozeně vybaví právě Květná zahrada a poté zámek se zahradou Podzámeckou. Není mnoho měst, která by ve svém středu měla poklady takové kvality, a i proto jsou zmiňované zahrady se zámkem zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Tím byla potvrzena jejich výjimečnost, jejich krása. Ovšem ruku v ruce s takovým oceněním jde i potřeba odpovědně pečovat o památky takového charakteru. A to po všech stránkách: chránit musíme hmotnou podstatu těchto skvostů, musíme v maximální míře podporovat jejich odbornou obnovu a nesmíme zapomínat ani na jejich vhodnou propagaci," řekl Miroslav Kašný.

Konference, kterou kromě Ministerstva kultury ČR a města Kroměříže podpořil také Zlínský kraj, je určena pro odbornou i zainteresovanou laickou veřejnost, pro majitele a správce zahrad, pro představitele samosprávy i státní správy a pro studenty vysokých a středních odborných škol zabývajících se zahradní architekturou.

„Cenným přínosem této akce je prezentace zkušeností pro zkvalitnění péče o památky zahradního umění, poskytnutí pozitivních příkladů a sdílení těchto vysoce odborných poznatků. Jsme rádi, že jako kraj můžeme tuto výjimečnou iniciativu podpořit," sdělil radní Miroslav Kašný.

Konference se koná při příležitosti oslav 20. výročí zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a Evropského roku kulturního dědictví.

Součástí programu bude i páteční slavnostní koncert ve Velkém skleníku Květné zahrady, který začne v 19:00 a zazní v něm skladby slavných autorů spjatých s kroměřížským zámkem.

Více na www.unesco-kromeriz.cz

Zpracovala: Helena Mráčková

14. 6. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.