SLUŽBY KNIHOVNY DOSTUPNÉ Z DOMOVA

17. 4. 2020

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně je do odvolání uzavřena. I z domova však mohou čtenáři využít řadu služeb, které jsou dostupné online:

I neregistrovaní čtenáři mohou využít přístup do digitální knihovny Kramerius, která nabízí volně dostupných bezmála 150 naskenovaných knih a přes 20 titulů starších regionálních novin a časopisů, jako například baťovské Sdělení (později Zlín) a další. K prohlížení těchto dokumentů lze využít také mobilní aplikaci Kramerius.

Registrovaní čtenáři od 15 let si zdarma mohou online půjčovat eKnihy. V nabídce je momentálně přes osm a půl tisíce titulů, včetně bestsellerů a dlouho rezervovaných nejžádanějších knih, jako jsou např. Vrány či Chirurg Petry Dvořákové, Prázdniny v Evropě Ladislava Zibury, knihy Aleny Mornštajnové, či Stojednaletý stařík Jonase Jonassona.

„V reakci na současnou situacijsme navýšili maximální počet současně vypůjčených eKnih jedním uživatelem ze dvou na čtyři. Nabídka je aktualizována a doplňována na denní bázi, přičemž stejnou eKnihu si může vypůjčit  neomezené množství uživatelů současně. U novinek jsou eKnihy k dispozici ještě dříve než jejich tištěné varianty,“ uvádí ředitel knihovny Jan Kaňka. Přehled eKnih je dostupný v katalogu knihovny, přes který je možné výpůjčku provést. EVýpůjčky lze číst na mobilních zařízeních (tabletech, chytrých telefonech, e-ink čtečkách) s operačními systémy Android nebo iOS.

Registrovaní uživatelé dále mohou využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu některé elektronické zdroje, jako je například hudební databáze Naxos Music Library obsahující přes 150 tisíc CD.  Kromě klasické hudby obsahuje také jazz, folk, world music, filmovou hudbu ad. Databáze nabízí rovněž průvodní texty a řadu dalších doplňkových informací jako stručný přehled dějin hudby s doporučenými nahrávkami, anglický slovník hudební terminologie, ukázky správné výslovnosti jmen skladatelů apod. Pro přístup k databázi lze použít také mobilní aplikaci.

Čtenáři denního tisku si jistě oblíbí databázi Press Reader, kde najdou tisíce aktuálních novin a časopisů z celého světa přesně v té podobě a úplnosti, v jaké vycházejí na papíře. Z českých titulů je k dispozici např. deník DNES, Lidové noviny či Hospodářské noviny, z časopisů pak třeba Respekt nebo Ekonom. Z renomovaných zahraničních novin lze zmínit The Guardian, The Washington Post, Le Figaro a mnoho dalších.

Studenti a odborná veřejnost uvítají multioborovou akademickou databázi EBSCOhost, která zpřístupňuje tisíce kvalitních odborných časopisů, knih, příruček, zpráv a dalších dokumentů v plných textech a mnoho dalších v abstraktech včetně kolekce vybraných e-knih. Uživatelé ocení hlubokou retrospektivu databáze, průběžné doplňování nových titulů a široké možnosti vyhledávání. Pro studenty databáze představuje ideální pomůcku při zpracování domácích úkolů a projektů a možnost jak si zlepšit schopnosti samostatného studia a vyhledávání. Pro přístup k databázi lze opět použít také mobilní aplikaci.

Až do srpna má knihovna k dispozici zkušební přístup do filmové databáze AVA EU, která nabízí nejlepší evropské festivalové filmy, které jsou velmi zřídka dostupné jinde než ve festivalovém prostředí. Obsaženy jsou filmy dokumentární, hrané i animované, krátké i dlouhometrážní.

Podrobné informace ke všem službám dostupným online jsou k dispozici na adrese kfbz.cz/online.

„Přestože je knihovna uzavřena, knihovnice a knihovníci nezahálí. Věnujeme se čištění a balení knih, opravám jejich značení a zpracování novinek. Pokračujeme v přípravě programů pro školy i veřejnost, doplňování regionální databáze nebo v přípravě materiálů k oslavám výročí města Zlína,“ dodává k aktuální situaci v knihovně vedoucí služeb Dagmar Marušáková.

Aktuální informace o provozu knihovny mohou čtenáři a návštěvníci sledovat na webu kfbz.cz. K dispozici je také chat a telefonní linka na čísle 573 032 400.

Kontakt:

Mgr. Gabriela Winklerová

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, p. o.

budova 15,  Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Tel.: 573 032 505; 734 860 722

e-mail: winklerova@kfbz.cz

knihovna-z-pohodli-domova-fb--1200-628.jpg