Slovácké muzeum v Uherském Hradišti - Socha pro město

25. 7. 2022

Ohněm ožehnuté masivní smrkové trámy jako symbol našich jistot, které se mohou ve zlomku okamžiku zhroutit. To evokuje nový monumentální objekt sochaře Roberta Bučka, který v těchto dnech vzniká v prostoru před Galerií Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Dílo autora, který působí na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, je součástí projektu Socha pro město, který vznikl v roce 2021 v Galerii Slováckého muzea. Prezentace objektu se uskuteční v sobotu 30. července v 18 hodin.

„Socha Skrýš je mým materiálovým zobrazením pocitu nebo spíš situace, ve které jsou ohroženy naše zdánlivě neměnné jistoty,“ popisuje Robert Buček dílo, které svými rozměry – výška 4 metry, šířka 2,5 metru a délka 3 metry – budí respekt už z dálky. Pro její realizaci využil smrkové dřevo, které klasickými tesařskými technikami opracoval a poté opálil. I když Bučkův „spálený dům“ vypadá jako aktuální umělecká reakce na mezinárodní situaci, on sám považuje své dílo za nadčasové. „Navrhoval jsem tuto sochu více než před rokem, takže ji nevnímám jako odpověď na konkrétní události. Je to vyjádření jakéhosi obecnějšího lidského pocitu,“ dodává autor, který vstupuje svými díly do veřejného prostoru opakovaně, ať už v tuzemsku, nebo v zahraničí. S jeho pracemi se mohli seznámit lidé například v Polsku, Nizozemsku či Turecku.

„Robert Buček do veřejného prostoru vstupuje vždycky s rozvahou, s vědomím všech souvislostí a zodpovědně. Volí navíc témata i způsoby zpracování, které jsou nám všem dobře známé. Je v tom jistá míra tradicionalismu a určitě také estetiky specifické pro česko-polské kulturní pomezí. Je autorem lokálním v pravém slova smyslu, tj. vázaným na region, na jeho specifika, z nich těžící. Na mysl se mi přitom dere spojení‚ sůl země‘,“ charakterizuje umělcovu tvorbu olomoucká historička umění Barbora Kundračíková.

Objekt Roberta Bučka, rodáka z Uherského Hradiště, je součástí vloni zahájeného projektuSocha pro město, kterým chce Galerie Slováckého muzea představovat obyvatelům i návštěvníkům současnou sochařskou tvorbu.„Instalace soch mimo hlavní centrum města navíc umožňuje vytvořit novou dominantu, a oživit tak i méně frekventované místo. Jde vždy o dočasnou instalaci díla, které je zapůjčeno autorem. Jednotlivé sochy nebo sousoší se mění zhruba po roce s cílem podpořit symbiózu umění a veřejného prostoru,“ vysvětluje Lukáš Malina, kurátor projektu z Galerie Slováckého muzea.

Slavnostní uvedení sochy Roberta Bučka Skrýš se uskuteční v sobotu 30. července v 18 hodin v prostoru před Galerií Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Objekt bude na místě k vidění až do konce června roku 2023.

Bližší informace:

MgA. Lukáš Malina, kurátor Galerie Slováckého muzea

mobil: +420 734 282 497; e-mail: lukas.malina@slovackemuzeum.cz

https://www.instagram.com/galerie_sm/; www.slovackemuzeum.cz;  www.facebook.com/slovackemuzeum

dsc00987.jpg
dsc00881.jpg