Skvosty krajských muzeí a galerie míří na výstavu do Brna

14.2.2018
Skvosty krajských muzeí a galerie míří na výstavu do Brna

ZLÍN, BRNO – V úterý 20. února bude v Moravském zemském muzeu v Brně, v prostorách Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu, za účasti hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a radního pro kulturu Miroslava Kašného zahájena prezentace muzeí Zlínského kraje.

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout například stolní petrolejovou lampu vyrobenou světoznámým výrobcem skla S. Reichem v Krásnu nad Bečvou na poč. 90. let 19. století, luxusní vázu Atel ve stylu art deco z roku 1941, výjimečný model „smyčkové židle“ rodiny Thonetů, litografie Maxe Švabinského, plastiky Vincence Makovského, Bohumila Jahody či Zdeňka Kováře a mnoho dalších artefaktů jako mimořádných dokladů průběžných sběratelských počinů na celém území Zlínského kraje.

„Při příležitosti oslav 200. výročí Moravského zemského muzea v Brně vznikl společný projekt, v jehož rámci představují paměťové kulturní instituce Zlínského kraje výběr jedinečných sbírkových předmětů, které budou až do 8. dubna prezentovány široké veřejnosti přímo v historickém centru Brna,“ sdělil radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Zlínský kraj podpořil uspořádání výstavy částkou 140 tisíc korun.

„Kromě samotných sbírkových předmětů doplní expozici i výstavní bannery, na kterých se příchozí budou moci blíže seznámit s krásami a kulturní rozmanitostí Zlínského kraje, takže jde vlastně i o jakousi pozvánku do našeho regionu před zahájením turistické sezóny,“ řekl Miroslav Kašný.

Paměťové kulturní instituce, které jsou příspěvkovými organizacemi Zlínského kraje, v Brně nabídnou kolekci jedinečných sbírkových předmětů. Představí se zde:

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti – výběr ze sbírky Františka Kretze, významného sběratele, novináře

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Létající drahokamy (fascinující barvy a tvary ze světa hmyzu, nerostů a hornin)

Muzeum regionu Valašsko výběr z pokladů muzejních sbírek

Muzeum Kroměřížska, Kroměříž výběr ze sbírky Jindřicha Slováka a Josefa Póly

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně – výběr ze sbírky uměleckých děl firmy Baťa.

„Bohatství a kvalitu sbírkových předmětů krajských organizací dokládá nejen tato brněnská výstava, ale i skutečnost, že bývají pravidelně zapůjčovány do muzeí a galerií České republiky a také do zahraničí,“ dodal Miroslav Kašný.

Další informace o výstavě jsou na webu http://www.mzm.cz/dietrichsteinsky-palac-vystavy/prezentace-muzei-zlinskeho-kraje/.

Zpracovala: Helena Mráčková

14. 2. 2018