Skvosty krajských muzeí a galerie míří na výstavu do Brna

  14.2.2018
Skvosty krajských muzeí a galerie míří na výstavu do Brna

ZLÍN, BRNO – V úterý 20. února bude v Moravském zemském muzeu v Brně, v prostorách Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu, za účasti hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a radního pro kulturu Miroslava Kašného zahájena prezentace muzeí Zlínského kraje.

Návštěvníci si budou moci zblízka prohlédnout například stolní petrolejovou lampu vyrobenou světoznámým výrobcem skla S. Reichem v Krásnu nad Bečvou na poč. 90. let 19. století, luxusní vázu Atel ve stylu art deco z roku 1941, výjimečný model „smyčkové židle“ rodiny Thonetů, litografie Maxe Švabinského, plastiky Vincence Makovského, Bohumila Jahody či Zdeňka Kováře a mnoho dalších artefaktů jako mimořádných dokladů průběžných sběratelských počinů na celém území Zlínského kraje.

„Při příležitosti oslav 200. výročí Moravského zemského muzea v Brně vznikl společný projekt, v jehož rámci představují paměťové kulturní instituce Zlínského kraje výběr jedinečných sbírkových předmětů, které budou až do 8. dubna prezentovány široké veřejnosti přímo v historickém centru Brna,“ sdělil radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

Zlínský kraj podpořil uspořádání výstavy částkou 140 tisíc korun.

„Kromě samotných sbírkových předmětů doplní expozici i výstavní bannery, na kterých se příchozí budou moci blíže seznámit s krásami a kulturní rozmanitostí Zlínského kraje, takže jde vlastně i o jakousi pozvánku do našeho regionu před zahájením turistické sezóny,“ řekl Miroslav Kašný.

Paměťové kulturní instituce, které jsou příspěvkovými organizacemi Zlínského kraje, v Brně nabídnou kolekci jedinečných sbírkových předmětů. Představí se zde:

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti – výběr ze sbírky Františka Kretze, významného sběratele, novináře

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Létající drahokamy (fascinující barvy a tvary ze světa hmyzu, nerostů a hornin)

Muzeum regionu Valašsko výběr z pokladů muzejních sbírek

Muzeum Kroměřížska, Kroměříž výběr ze sbírky Jindřicha Slováka a Josefa Póly

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně – výběr ze sbírky uměleckých děl firmy Baťa.

 

„Bohatství a kvalitu sbírkových předmětů krajských organizací dokládá nejen tato brněnská výstava, ale i skutečnost, že bývají pravidelně zapůjčovány do muzeí a galerií České republiky a také do zahraničí,“ dodal Miroslav Kašný.

Další informace o výstavě jsou na webu http://www.mzm.cz/dietrichsteinsky-palac-vystavy/prezentace-muzei-zlinskeho-kraje/.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

14. 2. 2018

 

Další informace:
Renata Janečková       
tisková mluvčí                                                
Krajský úřad Zlínského kraje                            
577 043 190, 731 555 161                                

 

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.