Skončila další fáze opravy zámku Vsetín

27. 1. 2021

Na bezmála 11 milionů korun přišla loňská fáze rekonstrukce zámku Vsetín. Památka spadající pod správu Muzea regionu Valašsko se může pochlubit opravenými vstupy do objektu, renovovanou zámeckou zdí a zbrusu novým zhášecím systémem ve věži. Akci financoval zřizovatel muzea Zlínský kraj.

Rekonstrukce zámku odstartovala již v roce 2014. První etapa si vyžádala náklady 35 milionů korun a kromě řady stavebních úprav přinesla i zbudování nových depozitářů, stálou expozici nebo výstavní a edukační prostory.

Druhá etapa je rozdělena do více samostatných fází. V roce 2019 jí otevřela repase všech 108 oken obvodového pláště zámku, která přišla na 3,64 milionu korun. „Čtyřicet procent pokryla evropská dotace z Operačního programu Životní prostředí, zbylých šedesát procent uhradil zřizovatel objektu Zlínský kraj,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Vitásek.

Další fáze navázala loni v červnu a týkala se tří částí zámeckého komplexu. V parku proběhla renovace chátrající zdi, která se dočkala nové omítky, cihlové stříšky i speciálního systému odvlhčení. Opravou prošly i oba vstupy do objektu. Před tím hlavním vyrostlo nové pískovcové schodiště s bočními nájezdy z žulových kostek. „Odkrytí stávající dlažby odhalilo historický skvost nejspíše z 19. století, v podobě zachovalé štětové dlažby z kamenných oblázků vyskládaných do mozaiky. Nález zdokumentoval náš archeolog Samuel Španihel a před opětovným překrytím jsme ji pečlivě zakonzervovali,“ sdělil Vitásek. Součástí opravy vstupů byly i restaurátorské práce na pískovcových sloupech podepírajících balkóny.

Loňskou fázi druhé etapy uzavřela instalace zhášecího systému v zámecké věži. Ten je zajímavý tím, že nepoužívá vodu, ale vodní mlhu. „Při požáru v zámecké věži mlha omezí plameny a umožní bezpečně evakuovat návštěvníky, než dorazí hasiči. Na druhou stranu v případě planého poplachu nedojde ke zbytečnému vytopení celé zámecké věže a poškození dalších historicky cenných částí zámku,“ vysvětlil výhody systému ředitel muzea. Do půdního prostoru vedle zámecké věže musela být instalovaná velká nádrž na vodu a nebylo jiné cesty, než jí tam dostat střechou za pomoci těžkotonážního jeřábu. Celou operaci si můžete prohlédnout prostřednictvím časosběrného videa na stránkách muzea (http://www.muzeumvalassko.cz/tiskove-zpravy/tz-pozar-v-muzeu-uhasi-vodni-mlha).

Rekonstrukce zámku bude i nadále pokračovat. „V plánu je oprava vnější fasády, vybudování výtahu v atriu či rozsáhlá úprava zámeckého parku. Práce budou pokračovat podle toho, jak budeme úspěšní při získávání financí od zřizovatele nebo z dotačních zdrojů,“ nastínil Vitásek.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko