Školáci vyrobili originální rehabilitační pomůcky, které využijí také pacienti po mozkové příhodě

10. 1. 2018

VSETÍN - Speciální rehabilitační válečky a míčky vyrobili pro pacienty Vsetínské nemocnice osmáci ze ZŠ Vsetín – Rokytnice pod vedením učitelky Mgr. Liběny Dopitové. Společně přišli na rehabilitační oddělení výrobky nejen předat, ale také se podívat na jejich využití v praxi a dozvědět se více o možnostech rehabilitace, práci fyzioterapeutů i spektru poskytované péče. Některé používané rehabilitační metody si mohli i sami vyzkoušet.

Rehabilitační pomůcky vyrobili školáci v rámci pěstitelských prací, a to ze zbytkového textilního materiálu, který zůstal nevyužitý po výrobě zavinovaček, fusaků a dalšího vybavení pro nejmenší. „Materiál nám zdarma poskytla ostravská firma Emitex, která pracuje s fleecem a dutým vláknem. Když jsme zásilku obdrželi, tak jsme zvažovali další využití, a napadla nás právě výroba rehabilitačních pomůcek,“ vysvětlila Mgr. Liběna Dopitová.

„Z fleecu jsme si vystříhali takové osmičky, které paní učitelka sešila na stroji. Nechala tam malý otvor, kterým jsme nacpali dovnitř duté vlákno a zašili. Vyráběli jsme v pěstitelkách, když jsme nemohli pracovat na zahradě,“ prozradil nám žák Marek Jaroslav Macháč z 8. A. Zdravotníky z rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice nápad i jeho realizace velmi potěšila.

„Žáci přinesli dva druhy pomůcek. Prvním je váleček, který je možno uchopit do ruky, jedná se výbornou pomůcku, využitelnou v rámci rehabilitace pacientů po cévní mozkové příhodě. Druhým je míček, různě měkký či tvrdý podle toho, jak jej individuálně ten který žák naplnil. Rozdílnost výplně je výhodou, ty měkčí můžeme využít pro terapie u dětských pacientů, například k masážím hrudníku při bronchitidách, tvrdší pak u dospělých pacientů v rámci bazální stimulace nebo při bolestech zad,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice Mgr. Pavlína Matějčková a dodala: „Pomůcka je pratelná, ale protože není dezinfikovatelná, je určena vždy jen pro jednoho pacienta, který si ji pak odnese s sebou domů.“ Rehabilitační pracovníci se těší, že školáci budou ve výrobě ještě pokračovat. „Když nám počasí neumožní pracovat na školním pozemku, budeme šít a následně pak předáme,“ přislíbila paní učitelka.

10. 1. 2018

Foto: Vsetínská nemocnice a.s.

Další informace:
Ing. Lenka PLAČKOVÁ| PR manažer
Vsetínská nemocnice a.s. | Nemocniční 955 | 755 01 Vsetín
T: +420 571 818 106 | M: +420 737 251 967 | E: plackova@nemocnice-vs.cz
www.nemocnice-vs.cz

 

dsc-0038.jpg
dsc-0048.jpg
dsc-0050.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.