Sklárna v Karolince ‒ 160 let od založení

15.6.2021 - 29.8.2021
Zámek Vsetín
Muzeum regionu Valašsko, p. o.
http://www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/sklarna-v-karolince-‒-160-let-od-zalozeni

Muzeum regionu Valašsko připravilo na letní sezónu výstavu věnovanou poslední velké sklárně na Valašsku, která ukončila provoz v loňském roce. Letos by sklárna v Karolince oslavila 160 let od založení a za dobu své existence se specializovala především na výrobu nápojového skla a jeho zušlechťování. Výrobky sklárny pak nesly v průběhu desetiletí značky čtyř velkých společností: S. Reich & Co., Českomoravské sklárny, Moravské sklárny a Crystalex.

Samotná sklárna svými výrobky obohacovala nejen stoly evropských i zámořských zákazníků, ale také sbírku vsetínského muzea. V průběhu půl století tak dala vzniknout nejucelenější kolekci skla z Karolinky, pro které je charakteristický především jemný leptaný dekor, ale i zlacení či brus. Více než 2 000 ks skla navíc doplňuje kresebná dokumentace, kterou zanikající sklárna spolu s výrobky ze staré vzorkovny a historickým pantografem věnovala Muzeu regionu Valašsko na počátku letošního roku.  

Výběr z této unikátní kolekce představuje vsetínské muzeum právě na této jubilejní výstavě, jejímž jádrem je tak nápojové a stolní sklo od konce 19. století až po poslední kolekce zdobené ve sklárně roku 2020. Představu o dobové výrobě pak dokreslují návrhy, výkresy, výrobní dokumentace i katalogy zboží. Prohlídka výstavy je zpestřena o projekci v TV, interaktivní mapu, hry a kvízy v PC kiosku či o kreslení do sklářského písku. 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap