Silnice přes Hostýnské vrchy je opět plně průjezdná

10.10.2019
Silnice přes Hostýnské vrchy je opět plně průjezdná

ZLÍNSKÝ KRAJ – Po dvou letech skončila rekonstrukce devítikilometrového úseku silnice II/437 z Chvalčova do Hostýnských vrchů. Investice Zlínského kraje v hodnotě téměř 100 milionů korun zlepší dopravu v turisticky i lyžařsky atraktivní oblasti kolem Tesáku a Trojáku.

„Vlekaři, hoteliéři a vůbec všichni milovníci letní i zimní rekreace v oblasti Hostýnských vrchů si mohou oddechnout. Dva roky trvající rekonstrukce devítikilometrového úseku silnice II/437 z Chvalčova přes Tesák a Troják až po křižovatku s odbočkou místní komunikace do Rajnochovic je úspěšně dokončena. Lidé se tak již dostanou do hor bez čekání u semaforů před částečnými uzavírkami. Navíc po kvalitní komunikaci, jejíž technické i bezpečnostní parametry odpovídají současným normám,“ uvedl náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

Předmětem díla byla stavební úprava silnice v extravilánovém úseku od mostu ev. č. 437-027 ve Chvalčově po křižovatku s místní komunikací, která vede do Rajnochovic. Součástí investiční akce byla také celková přestavba mostu ev. č. 437-028. Celková délka rekonstruovaného úseku silnice činila 9 276 metrů.

Stavební úprava silnice byla rozdělena do pěti samostatných úseků. Spočívala v obnově obrusné a ložné vrstvy včetně případných lokálních sanací dalších živičných vrstev a v recyklaci konstrukčních vrstev. Původní směrové a šířkové uspořádání silnice zůstalo zachováno. Součástí stavby byly také stavební úpravy 41 propustků. Řešila se rovněž stavební úprava přilehlých kamenných opěrných zdí umístěných v prostoru mezi silnicí II/437 a vodním tokem Bystřička, dále stavební úprava kamenné přídlažby podél silnice včetně obrubníků, obnovení silničních příkop, vybudování gabionových zdí pro zajištění stability vozovky v úsecích s nevyhovující krajnicí a úprava napojení místních a účelových komunikací. Byla také doplněna nebo vyměněna bezpečnostní zařízení podle platných norem, osazeny směrové sloupky, provedena výměna svislého a nástřik vodorovného dopravního značení.

Zhotovitelem stavby byla firma PORR, a. s., Praha (původně ALPINE Bau CZ, a. s.). Stavební práce byly zahájeny v srpnu 2017. Konečná cena za tuto zakázku činí 97,528 milionu korun (včetně DPH). Stavba byla spolufinancována z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Zpracováno s využitím tiskové zprávy Ředitelství silnic Zlínského kraje

10. 10. 2019